Kongreya Star Üveyş Ana’yı andı

0
1319

Kongreya Star Rojava Koordinasyonu, Önder Abdullah Öcalan’ın annesi Üveyş Ana’yı vefatının 27’nci yılı nedeniyle yazılı bir açıklama yaparak andı.

“Üveyş Ana direngen ve özgür kadının temsilidir” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yaşamın en zor şartlarında büyük engellere, aile baskısına, ekonomik ve toplumsal baskıya karşı teslim olmadı. Çocuklarını direniş ruhu ile büyüttü.

Üveyş Ana sabır, intikam, teslimiyeti kabul etmeme, özgür yaşam gibi konularda yaşamından esinlenecek bir okul gibiydi. Üveyş Ana’nın bu kişiliği Önder Abdullah Öcalan’ın çocuk yaşlarda devrimci mücadeleye başlamasına vesile oldu. Üveyş Ana okuma-yazma bilmemesine rağmen hayat karşısında net bir çizgisi vardı.

Üveyş Ana özgürlüğün çocuk yaşta başladığını bildiği için Önderliğe sürekli destek oluyordu. Kuzey ve Doğu Suriye’deki büyük başarılar özelikle kadın özgürlüğü ve ırkçı kapitalist güçler karşısında demokratik ulusun inşa edilmesi, Önderliğin düşünceleri sayesinde olmuştur.

Son olarak Üveyş Ana, bizim için kahramanlığı ve başarının sembolü olarak kalacaktır. Üveyş Ana, sayesinde özgür olduğumuz Önderliğimizi büyüttü. Onun sayesinde yolumuz özgürlüğe doğru aydınlandı.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here