“Korona vakaları açıklanan verilerden daha fazla”

0
701

İHD Amed, koronavirüs bilançosunun daha ağır olduğunu belirtti, rapor yayımlayan sağlıkçılara soruşturma açıldığına dikkat çekti. İHD, acil yapılması gerekenleri açıkladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi, koronavirüs tehdidine ilişkin bugün yazılı açıklama yaptı.

‘AÇIKLANAN VERİLERDEN FAZLA…’

Açıklamada, “Günlük ortalama yapılan test sayısındaki düşüklük dikkate alındığında, yetkililerce kamuoyuna günaşırı açıklanan istatistiksel verilerin aslında daha fazla olabileceği tahmin edilmektedir” denildi.
Açıklamada şunlar da kaydedildi:
“Başta sağlık çalışanları olmak üzere, dışarıda çalışmak zorunda kalan herkes virüsün bulaşma riskiyle karşı karşıya kalıyor. Bu risk, bu kişilerin sadece kendileri değil, aileleri için de geçerli. Bu durumda evde kalabilme koşulları olanlar sağlıklarını koruyabilirken, dışarıda çalışmak zorunda olanlar bundan mahrum kalıyor. Burada, sağlık çalışanları, kargo şirketi çalışanları, fabrika işçileri, inşaat işçileri, market çalışanları, mahpuslar vb. geniş kesimlerin sosyal güvenlik ve sağlık hakkı sorunu gündeme geliyor.

‘RAPOR YAYIMLAYANA SORUŞTURMA AÇILMASI KABUL EDİLEMEZ’

Önlemlere ilişkin görüşlerini ifade eden Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Özgür Deniz Değer, Mardin Tabip Odası Başkanı Osman Sağlam ve Urfa Tabip Odası Başkanı Ömer Melik’in hastalığın seyrine ilişkin yayımlandıkları raporlar veya yapmış oldukları açıklamalar gerekçe gösterilerek haklarında ‘Halkı korku ve paniğe sevk etme’ iddiasıyla soruşturmalar açılmıştır. Bu soruşturmaların amacını anlaşılır bulmadığımızı ifade etmekle birlikte, kesin olarak kabul edilebilir bulmadığımızı ve derhal geri çekilmesini gerektiğini belirtmek isteriz.

‘BAKANLIK PANİK YARATTI’

Yine önlemler kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamayla, 31 kentte 10 Nisan 2020 tarihinde Saat 00.00’dan itibaren 2 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildiği duyurulmuştur.  Yasağa sadece birkaç saat kala duyurunun yapılmış olması, yurttaşlarda panik ve endişe yaratmıştır. Bu durum, yurttaşların temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla fırın ve market gibi alışveriş noktalarına akın etmelerine ve kalabalık ortamların oluşmasına neden olmuştur. Bu da, salgın hastalık kapsamında önemle üzerinde durulan sosyal mesafe kuralının ihlaline yol açmış ve hastalığın yayılma tehlikesini arttırmıştır. Önlem alma konusunda, yurttaşların hayatını risk sokacak şekilde yöntemsiz ve özensiz uygulamalarda bulunulması kabul edilemezdir. Bu nedenle, salgın hastalığın gelişme gösterdiği tüm aşamalarda ve bertaraf edilmesine ilişkin alınan tüm önlemler ile ilgili, yurttaşlar zamanında, şeffaf ve doğru bir şekilde bilgilendirilmelidir.

ACİL YAPILMASI GEREKENLER

İHD Amed, acil olarak yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:
“Sağlık çalışanları için gerekli tüm koruyucu önlemler alınmalıdır. Gerekli durumlarda ihtiyaç olabilecek barınma ve ulaşım gibi hizmetlerden yararlanmaları sağlanmalıdır
Salgın hastalık nedeniyle risk oluşturan kapalı ve toplu yaşama alanlarında (Hapishaneler, yetiştirme yurtları, huzur ve bakım evleri) gerekli tüm koruyucu önlemler alınmalıdır. Özellikle hapishanelerde risk grubunda bulanan 65 yaş üstü, kronik hasta, hamile ve çocuklu kadın ile çocuk mahpuslar ivedi olarak tahliye edilmelidir.
 Toplu olarak çalışılan işyerleri geçici sürelerle kapatılmalı, tüm çalışanların iş güvencesi sağlanmalı ve izolasyon süresi bitinceye kadar işçilerin ekonomik ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmalıdır. Devam etmesi zorunlu olan işkollarında çalışanlar için tüm koruyucu önlemler alınmalıdır.
Doğru bilgi almak, yurttaşların temel hakkıdır. Halk sağlığı açısından zor zamanlar yaşadığımız böyle önemli bir süreçte, bilgi alma ve bilgi verme hakkını ihlal eden soruşturmalar takipsizlikle sonuçlandırılmalıdır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz