Korsika’da FLNC yeniden örgütlendi

0
729

Fransa’ya bağlı Korsika bölgesinde 2014 yılında silahlara veda eden FLNC örgütü, yeniden örgütlenme kararı aldı. Yeni örgüt, “Korsika halkını kurtarmak” için gayrı menkul satışını yasakladı.

Korsika Ulusal Kurtuluş Cephesi (FLNC) yeniden ortaya çıkarak Korsikalılar tarafından Korsikalı olmayanlar gayrı menkul satışı ve Korsikalılar yerine yabancıların işe alınmasını yasakladı.

Kendilerini yeni FLNC olarak tanıtan beş kişide oluşan bir grup, bir basın toplantısı düzenledi. Corse-Matin gazetesinde 34 saniyelik bir konferans görüntüsü ve bir bildiri yayınlandı.

KİŞİLER DEĞİL, MÜLK HEDEF ALINACAK

Grup, “Biz, Korsika yurtseverleri, FLNC’yi yeniden kurmak için bir araya gelmeye karar verdik” dedi. Bildiri “FLNC Per l’Indipendenza” (Bağımsızlık için FLNC) başlığı altında yayınlandı.

Basın toplantısının Yukarı Korsika’daki Caldaniccia bölgesinde gerçekleştiği ve sadece bildiriyi basına sunmakla sınırlı tutulduğu belirtildi. Grubun herhangi bir soru almadığı kaydediliyor. 34 saniyelik görüntüde siyahlar giyinmiş, maskeli beş kişinin üzerinde “FLNC” yazılı bir pankartın arkasında durduğu görülüyor.

Grup, 5 Mayıs 1976’da kurulan FLNC’nin kuruluş manifestosuna bağlı olduklarını belirtirken, “FLNC’nin tarihi angajmanına uygun olarak, hiç bir zaman kişilere zarar vermeyeceğiz” dedi. Grup, sadece mülkleri hedef alacaklarını altını çizdi.

KORSİKALI OLMAYANLARA MÜLK SATIŞI YASAK

Grubun ilan ettiği yasaklar arasında “Korsikalı olmayanlara arazi veya gayrı menkul satışların yasaklanması” yer alıyor. Açıklamaya göre son 10 yıl içesinde yabancılar tarafından alınan gayrı menkullerin, yeniden aynı fiyata satılması gerekiyor. Bunları da sadece yerli Korsikalılar veya sosyal konuda dönüştürülmesi için Korsikalı kolektiviteler satın alabilecek.

Bildiride ayrıca tüm yeni büyük alışveriş merkezlerinin kurulmasının yasaklanması talep edilirken, yabancı işçilerin yerine de Korsikalıların alınması çağrısında bulunuldu. FLNC bununla birlikte anaokuldan ilköğretime okuluna kadar günde bir saat zorunlu Korsika dili dersinin verilmesini istedi.

PROGRAMLI YOKOLUŞA KARŞI TEK YOL!

Grup, “Bu yasaklar ve tavsiyelerin uygulanması için gerekirse zora da başvuracağız” derken yasakların “programlı bir şekilde yok edilen Korsika halkını kurtarmanın tek yolu olduğunu” kaydetti. Bildiri “Ya özgürlük ya ölüm” sloganı ile son buldu.

FLNC, 40 yıllık silahlı mücadelenin ardından 2014 yılında silahlara veda ettiğini açıklamıştı.

FLNC’nin yeniden kuruluş açıklaması ardından Ulusal Anti-Terör Savcılığı olaya el attı. Savcılığın soruşturma başlatması bekleniyor. 


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here