Korucular Beytüşşebap’ta halkın arazilerini gasp etti

0
135

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde Türk devletinin kendilerine verdiği silahı halka karşı kullanan korucular, arazilere çöktü. AKP/MHP iktidarı ise koruculara açık destek veriyor.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı köylerde son zamanlarda şiddet estiren korucular, halkın arazilerini gasp etti.

Beytüşşebap’ta korucu terörü yaşanıyor. Yaklaşık bir yıl önce korucuların şiddet ve arazilerine el koymasına ilişkin yapılan başvurulara “Gereken yapılacaktır” yatını verildi.

Başvurulara aldırmayan korucular ise halk üzerindeki baskısını arttırdı. Korucular bu yıl yaz aylarında arazi sahiplerinin arazilerine çıkmasına dahi izin vermiyor. Köylülerin küçük ve büyükbaş hayvanlarına da devletin silahıyla el koyan korucular, katliam tehditleri de savuruyor.

ANF’ye konuşan köylüler, “Bu şahıslar arazilerimize ve hayvanlarımıza el koymuş durumda. Hiçbir hukuk ve hak tanımıyorlar. Devletin verdiği silahla köylüleri sindirmeye çalışıyorlar. Defalarca yetkililere başvurduk ama sonuç alamadık. Can ve mal güvenliğimiz kalmadı. Bu şekilde kalan köyleri de boşaltmak istiyorlar. Korucuların tüm saldırılarına rağmen toprağımıza sahip çıkacağız” dedi.

İlçe Kaymakamlığına başvuran köylüler, yazdıkları dilekçede şu ifadeleri kullandı: “Adı geçen şahıslar korucu olup devletin vermiş olduğu silahlı unvanını biz mahalle sakinlerine yönelik olarak kullanmaktadır. Korucu olduğu için üzerimizde baskı kuruyorlar ve bizlerin yasal haklarını ihlal ederek zorbalık yapmaktadırlar. Kanunları hiçe sayan ve zorbalık yapan bu şahıslar ve yakınları kaba kuvvet güderek fiili eylemlerine devam ediyor. Bu şahıslar bu eylemleriyle bizi huzursuz etmektedir. Arazimize tecavüzde bulunan ve koruculuk görevini kötüye kullanan bu şahsın cezalandırılması konusunda gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz.”

Beytüşşebap Kaymakamlığına dört ay önce yazılan bu dilekçeye henüz bir yanıt verilmedi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here