Kürdistan dağlarında işgalci Türk ordusuna geçit yok

0
200

İşgalci Türk devleti tüm saldırılarına rağmen gerilla direnişi karşısında sonuç elde edemiyor. HPG Basın İrtibat merkezi tüm teknik ve kimyasal gazlara karşı yaşanan gerilla direnişine ilişkin yazılı açıklama yayınladı.

HPG Basın İrtibat Merkezi’nin açıklaması şöyle:

“18 Ağustos günü saat 06:00’da işgalci TC ordusu Erzîncan’ın Kemah ilçesine bağlı Geliyê Şehîd Firat alanında bir işgal operasyonu başlatmıştır. Akşam saatlerine kadar arama-tarama faaliyeti yürüten işgalciler, saat 20:30’da alana gizli birlikler bırakarak sonuçsuz bir şekilde geri çekilmişlerdir.

Avaşîn bölgesi, Girê Sor ve Werxelê Direniş Alanları;

24 Ağustos günü işgalci TC ordusu, Girê Sor Direniş Alanı’nı patlayıcılarla bombaladıktan sonra ilerlemek istemiştir. Girê Sor direnişçilerinin müdahalesi sonucu işgalciler sonuç alamadan geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Aynı gün saat 19:00’da direniş alanları tekrar patlayıcılar ve ağır silahlar ile bombalanmıştır.

24 Ağustos günü 02:55 – 03:00 saatleri arasında işgalci TC ordusu, Werxelê Direniş Alanı’na 4 kez patlayıcılar ile bombaladıktan sonra ilerlemek istemiştir. Werxelê direnişçilerinin müdahalesi sonucu işgalciler geri çekilmişlerdir.

Werxelê’de bütün yöntemleri kullanmalarına rağmen güçlerimizin müdahalesi sonucu ilerleyemeyen işgalciler, 25 Ağustos günü sabah saatlerinde direniş alanlarına yönelik yoğun şekilde kimyasal gazlar kullanmıştır.

24 Ağustos günü 20:00 – 22:00 saatleri arasında Metîna bölgesine bağlı Qaşûra hattında helikopter hareketliliği yaşanmıştır. Aynı saatlerde Amediye ilçesinin Kanî Masî nahiyesine bağlı Kêste, Derarê, Seraru, Deşîşê, Êdinê köylerinin çevresi ve Girê Zendûra, Girê Şehîd Çiya yamaçları ile Koordine alanı saldırı helikopterleri ile bombalanmıştır.

24 Ağustos günü 23: 00 – 01:00 saatleri arasında Zap bölgesine bağlı Tîpa T, Çemço ve Kûnîşka alanları saldırı helikopterleri ve sınır hattında bulunan karakollardan atılan obüsler ile bombalanmıştır.

24 Ağustos günü 21:30 – 23:40 saatleri arasında Avaşîn bölgesine bağlı Mervanos, Tabûra Ereba, Girê Sor, Girê Spî ve Girê Silêman alanlarında helikopter hareketliliği yaşanmıştır. Aynı gün 23:00 – 00:00 saatleri arasında Stûnê, Girê Şehîd Rizgar, Qela Stûnê, Girê Şehîd Întîkam yamaçları saldırı helikopterleri ile bombalanmıştır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz