Kurdistan Özgürlük Gerillası, işgalcilere yönelik çok sayıda eylem gerçekleştirdi

0
149

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle:

“Güçlerimizin gerçekleştirdiği eylemler sonucunda; 1 işgalci cezalandırılmış, 2işgalci yaralanmıştır.

İşgalci Türk ordusu Direniş Alanları’nı; 2 kez yasaklı bomba ve 1 kez kimyasal silahlarla bombalamıştır. Aynı zamanda 38 kez savaş uçakları, 58 kez saldırı helikopterleri, onlarca kez de obüs, tank ve ağır silahlarla bombalamıştır.

Gerçekleştirilen eylemlerin ve yapılan saldırıların ayrıntıları şöyledir;

Êzidî halkımızın yiğit evladı ve Werxelê’de geliştirilen tarihi direnişinin öncü militanlarından olan Agir Tilezer yoldaşımız, işgalci Türk ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar sırasında 11 Haziran 2022 günü şehadete ulaştı. Büyük bir kararlılık ve moralle yer aldığı direniş mevzilerinde düşmanın tüm insanlık dışı yönelimlerini boşa çıkaran ve her fırsat bulduğunda da düşman büyük darbeler vuran Agir yoldaşımız, mücadelesi ile Bazên Zagros Devrimci Hamlesi’nin öncü komutanlarından olmayı başarmıştır. Hem savaş tünellerinde hem de hareketli timlerle yürütülen savaşta her zaman en önde olmayı bilen Agir yoldaşımız, bu öncülük rolünü başarılı bir şekilde yerine getirerek ardılı olduğu kahraman şehitlerimize layık olmuştur. Bizler de yoldaşları ve kahraman şehitlerimizin takipçisi olarak Agir yoldaşımız şahsında tüm şehitlerimizin özgürlük hayalini gerçekleştireceğimizi belirtiyor, bunun sözünü bir kez daha veriyoruz.

Agir Tilezer yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Agir Tilezer
Adı Soyadı: Xalid Qasim
Doğum Yeri: Şengal
Anne – Baba Adı: Zîn – Qasim
Şehadet Tarihi ve Yeri:  11 Haziran 2022 / Zap

Tarihsel ve toplumsal anlamda Kürt halkının kök hücresi konumunda olan Êzidî halkımız bu özelliğinden dolayı yüzyıllardır Kurdistan’da işgalci olan devletlerin katliamlarına ve soykırım saldırılarına maruz kalmıştır. Onlarca kez fermanlar yaşayan ve büyük trajedilerle karşı karşıya kalan Êzidî halkımız tüm saldırılara rağmen dininde, kültüründe ve kimliğinde ısrar ederek direnen Kürt’ün en seçkin sembollerinden oldular. Kurdistan halkının doğal toplumsal özelliklerini koruyarak günümüze kadar ulaştıran değerli Êzidî halkımız, günümüzde de Önderliğimizin Demokratik Modernite Paradigması’nı yaşamsallaştırarak yeni toplumsal devrimlerin öncülüğünü yapmaktadır. Başta işgalci Türk devleti ve onunla işbirliği yapan kesimlerin Şengal’e yönelik geliştirilen tüm saldırılara karşı öz savunma temelinde karşı koyan Êzidî halkımız yaşanan savaş süreci içerisinde büyük bedeller vermek pahasına özgürlüklerinde ısrarcı olmuştur. DAİŞ çetelerinin saldırılarına karşı yediden yetmişe silahlanarak direniş mevzilerinde yer alan Êzidî halkımız katliamcılardan hesap sormuştur. Yaşanan savaş sürecinde bağrından çok değerli komutanlar çıkaran Êzidî halkımız, bu değerli komutanların öncülüğünde katledilen tüm kadın ve çocukların intikamını almış, böylece onurlu bir yaşamın direnişten geçtiğini bir kez daha kanıtlamıştır. Bu değerli komutanların izinden yürüyen binlerce Şengal’li Êzidî ve Arap genci de bugün direniş mevzilerinde yer alarak halkımızın korunması için mücadele etmektedir. Agir Tilezer yoldaşımız da yüklendiği tarihi sorumlulukla önce Şengal’de daha sonra da Kurdistan dağlarında mücadele ederek şehitlerimizin büyük bedeller vererek yarattıkları yeni yaşamın koruyucularından olmuştur.

Agir yoldaşımız Şengal’e bağlı Dugura nahiyesinde yurtsever bir ailede doğmuştur. Şengal’e yönelik DAİŞ çetelerinin gerçekleştirdiği Fermanda yeni yeni gençlik dönemlerine giren Agir yoldaşımız, yaşanan katliamlara birebir tanıklık etmiştir. Yaşanan katliam sürecinde Êzidî halkımızın aç susuz bir şekilde yollara düşmesi ve bu süreçte yaşanan şehadetler Agir yoldaşımızda büyük bir öfkenin birikmesine neden olmuştur. Bu öfkesini mücadele saflarına katılarak direnişe dönüştürmesi gerektiğini bilen Agir yoldaşımız, ilk olarak YBŞ saflarına katılmıştır. Savaşın yoğun yaşandığı bu süreçte halkımızın yeni fermanlarla karşı karşıya kalmaması ve yaşanan şehadetlerin intikamlarını almak için savaş cephesindeki yerini almıştır. Çetelere karşı verilen savaşta cesareti ile Êzidî gençlerine örnek olmuş, onların da direniş saflarında yer almasını sağlamıştır. Bu süreçte Êzidî halkımızın çağrısına kulak vererek Şengal’e geçen yoldaşlarımızın şahsında PKK’yi ve Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ni tanıyan Agir yoldaşımız, bu yoldaşlarımızın devrimci kültürlerinden ve yoldaşlık ilişkilerinden etkilenmiştir. Yine bu yoldaşlarımızın büyük bir fedakarlık ve emekle fedai bir tarzla çetelere karşı savaşması ve Êzidî halkımızı korumaları Agir yoldaşımızın partimiz PKK’ye sempati duymasına neden olmuş, bağlanmıştır. Direniş sürecinde onlarca yoldaşımızın şehadete ulaşması karşısında, düşmana olan öfkesi daha da artmış, bu şehadetlere ancak mücadelesini daha fazla büyüterek cevap olunabileceğinin farkında olmuştur. Agir yoldaşımız da, DAİŞ çetelerinin tarihi bir direniş ve destansı bir mücadele ile yenilgiye uğratılarak Şengal’in özgürleştirilmesinden sonra görevini tamamlayarak tekrar Kurdistan dağlarına dönen özgürlük gerillalarıyla birlikte yüzünü Kurdistan dağlarına dönmüştür. Şehitlere olan bağlılığını ve PKK’nin Şengal halkı için yaptığı fedakarlığın hakkını ancak özgürlük mücadelesine katılarak, kendisini tüm Kurdistan halkının özgürlüğünden sorumlu görerek verebileceğini bilince çıkarmıştır.

Agir yoldaşımız Kurdistan dağlarına geldikten sonra fedaice savaşarak halkımızın özgürlüğü için şehadete ulaşan yoldaşlarımızın ilham kaynağı olan Önder Apo gerçekliğini daha iyi anlamaya başlamıştır. Kendisinin de fedai bir militan ve yüklendiği tarihi misyona denk bir yaşamın sahibi olabilmesinin yolunun Önderlik felsefesinde derinleşme olduğunu anlamıştır. Bunun için büyük bir çaba ve emek vererek Önderliğimizi anlamaya ve yaşamının rehberi yapmaya çalışmıştır. Böylesi değerli bir yoğunlaşma ile yer aldığı Kurdistan dağlarına kısa sürede uyum sağlayan Agir yoldaşımız, Kurdistan dağlarının muhteşem görüntüsü karşısında hayran kalmıştır. Özellikle bulunduğu Avaşîn alanının güzelliği Agir yoldaşımızın dağlara bağlanmasına neden olmuştur. Yaşamdaki fedakar ve emekçi özellikleri sayesinde tüm yoldaşlarının saygısını kazanan Agir yoldaşımız, kendisini gerilla savaş taktiğinde daha fazla derinleştirmek için yoldaşlarının tecrübelerinden faydalanmıştır.

14 Nisan günü sömürgeci Türk devletinin başlattığı Başûrê Kurdistan’ı işgal saldırılarını Werxelê Direniş Alanı’nda karşılayan Agir yoldaşımız, yer aldığı hareketli gerilla timleriyle birlikte düşmana ağır darbeler vurmuştur. Agir yoldaşımız 2021 yılında büyük direnişlerin ve kahramanlıkların yaşandığı Werxelê alanında şehadete ulaşan yoldaşlarına layık olmak ve onların intikamlarını almak için sürekli yoğunlaşma ve arayış içerisinde olmuştur. Her fırsat bulduğunda düşman askerlerine darbe vurmuş, iddia ve kararlılık düzeyi ile birlikte direndiği yoldaşları için güç kaynağı olmuştur. Yine heyecanlı ve coşkulu katılımı ile örnek bir Apocu militan olmayı başaran Agir yoldaşımız, bu özelliği ile tüm yoldaşları için moral kaynağı olmuştur.

Cumali ve Çavrêlerden devraldıkları direniş bayrağını, onlar şahsında tüm Werxelê şehitlerine layık olmanın yüksek bilinci ile savaşarak şehadete yürüyen Agir yoldaşımız, yaşamda olduğu gibi savaşta da öncü komutanımız olmuştur. Böylesi değerli bir komutanı yetiştirerek halkımızın mücadelesine kazandıran başta değerli ailesi olmak üzere tüm Şengal halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Zap bölgesinde;

11 Aralık saat 09:00’da Amediyê ilçesinin Şêladizê nahiyesine bağlı Sîda köyü yakınındaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurulmuş ve 1 işgalci cezalandırılmıştır.

11 Aralık 11:00, 11:30 ve 17:00 saatlerinde Amediyê ilçesinin Şêladizê nahiyesine bağlı Sîda köyü yakınındaki işgalciler YJA Star hareketli timlerimizce ağır silahlarla 3 kez vurularak darbelenmiştir.

 Cenga Xabûrê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamlesi çerçevesinde;                                    

2 Aralık 09:30, 10:00 ve 11:15 saatlerinde Girê FM Direniş Alanı’ndaki işgalciler YJA Star hareketli timlerimizce 3 kez ağır silahlarla vurularak darbelenmiştir.

11 Aralık 11:00 ve 12:00 saatlerinde Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurularak darbelenmiştir.

11 Aralık 14:20 ve 16:00 saatleri arasında Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce 3 kez ağır silah ve 7 kez de ferdi silahlarla vurularak darbelenmiştir.

11 Aralık saat 16:00’da Girê Cûdî Direniş Alanı’daki işgalciler YJA Star hareketli timlerimizce vurulmuş ve 2 işgalci yaralanmıştır.

11 Aralık 15:20 ve 16:35 saatlerinde Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce ferdi silahlarla 2 kez vurularak darbelenmiştir.

11 Aralık saat 20:10’da Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla 2 kez vurularak darbelenmiştir.

11 Aralık akşam saatlerinde Girê Cûdî Direniş Alanı’na indirme yapmak isteyen Skorsky helikopterlerine hareketli timlerimizce 14 kez müdahale edilmiştir. Güçlerimizin müdahalelerinin ardından helikopterler alandan uzaklaşmak zorunda kalmıştır.

İşgalci TC ordusunun yasaklı bomba ve kimyasal silahlarla gerçekleştirdiği saldırılar;

11 Aralık saat 14:30’da Amediyê ilçesinin Şêladizê nahiyesine bağlı Sîda köyü yakınlarındaki direniş mevzileri kimyasal silahlarla 1 kez bombalanmıştır. Aynı zamanda işgalciler plastik malzeme ve araba lastikleri yakarak çıkan zehirli dumanları direniş mevzilerine yönlendirmiştir.

11 Aralık’ta Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki Şehîd Pîrdoxan savaş mevzileri yasaklı bombalarla 2 kez bombalanmıştır.

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

11 Aralık’ta Metîna’nın Girê Ortê alanı ile Girê Cûdî ve Girê Bihar Direniş Alanı savaş uçaklarıyla 38 kez bombalanmıştır.

11 Aralık’ta Saca, Kurojahro, Girê Amediyê, Girê FM ve Girê Cûdî Direniş Alanı saldırı helikopterleriyle 58 kez bombalanmıştır.

11 Aralık Girê FM, Girê Bihar ve Çemço Direniş Alanları obüs, tank ve ağır silahlarla onlarca kez bombalanmıştır.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here