Kürdistan Özgürlük Gerillası’nın gerçekleştirdiği eylemlerde 23 işgalci Türk askeri cezalandırıldı

0
323

HPG Basın İrtibat Merkezi, “Kurdistan Özgürlük Gerillası, Apocu ideolojinin ve aziz şehitlerimizin yol göstericiliği temelinde sömürgeci soykırımcı Türk ordusuna karşı mücadelesini kesintisiz sürdürmektedir. İşgal saldırılarının başladığı 14 Nisan 2022 tarihinden şimdiye kadar destansı bir direniş sergileyen güçlerimiz aynı zamanda işgalcilere ağır darbeler vurarak faşist AKP-MHP rejiminin amaçlarına ulaşmasını da engellemiştir. Fedai ruh, yüksek cesaret ve taktik yaratıcılıkla düşmanın üzerine yürüyerek işgalcileri Kurdistan topraklarından söküp atma eylemlerini en zor şartlar altında geliştirmeye devam etmektedir. Bu ruh, bilinç ve kararlılıkla Partimiz PKK’nin kuruluş yıl dönümünü, yarım asırlık yürüyüşünü ve bugün savaş tünellerinde fedaice savaşan yoldaşlarımızın direnişini selamlamak amacıyla birçok eylem gerçekleştirmiştir.

Güçlerimizin gerçekleştirdiği eylemler sonucunda; 23 işgalci cezalandırılmış, 3 işgalci yaralanmıştır. Aynı zamanda 6 mevzi ve 2 tuzaklanmış mayın imha edilmiş, 1 Skorsky helikopteri ve 1 zırhlı araç darbelenmiştir.

İşgalci Türk ordusu Direniş Alanları’nı; 1 kez yasaklı bomba ve 4 kez de kimyasal silahlarla bombalamıştır. Aynı zamanda 6 kez savaş uçakları, 44 kez saldırı helikopterleri, onlarca kez de obüs, tank, havan ve ağır silahlarla bombalamıştır” dedi.

Gerçekleştirilen eylem ve yapılan saldırıların ayrıntıları şöyle:

“Cenga Xabûrê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamlesi çerçevesinde;

16 Kasım saat 20:45’te Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki Şehîd Pîrdoğan savaş mevzileri çevresinde bulunan işgalcilere yönelik hareketli timlerimizce 4 koldan koordineli gerilla eylemi gerçekleştirilmiştir. Birinci eylem kolu; el bombalarıyla bir mevziyi vurup 4 işgalciyi cezalandırırken, 1 mevziyi imha etmiştir. İkinci eylem kolu; el bombaları ve ferdi silahlarla işgalci mevzilerini vurmuş ve 2 işgalciyi cezalandırmıştır. Üçüncü eylem kolu; ağır silahlar ve suikast taktiğiyle işgalcileri vurmuş ve 6 işgalciyi cezalandırmıştır. Dördüncü eylem kolu ise; orta otomatik silah ve suikast taktiğiyle işgalci mevzilerini vurmuş, 2 işgalciyi cezalandırmış ve 3 mevziyi imha etmiştir. Fedai ruhla işgalci Türk askerlerinin üzerine yürüyen güçlerimize KDP güçlerinin olduğu yönden yoğun mermi atışları olmuştur.

Bu eylemde güçlerimizin netleştirebildiği kadarıyla en az 14 işgalci cezalandırılırken 6 mevzi tümden imha edilmiştir. Apocu fedai ruh ve yüksek cesaretle işgalcilerin mevzilerinin üzerine korkusuzca yürüyen, düşmanı sökmek için fedai çizgide savaşarak işgalcilere büyük korku salan Mîlîtan, Serxwebûn ve Nejwan yoldaşlarımız son mermilerine kadar savaşmış ve işgalcilere ağır darbeler vurmuştur. Bu eylemde ağır yaralanan her 3 fedai yoldaşımız da son nefeslerine kadar düşmanla savaşmış ve kendi bombalarını patlatarak fedaice şehadete ulaşmıştır.

Düşman üzerine fedai bir tarzla yürüyerek, işgale ve ihanete asla geçit vermeyeceklerini eylemleriyle kanıtlayan Milîtan, Nejwan ve Serxwebûn yoldaşlarımızın başta değerli aileleri, yurtsever Amed ve Qoser halkı olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkına başsağlığı diliyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Milîtan Heqî
Adı Soyadı: Ahmet Yavuz
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Makbule – Davut
Şehadet Tarihi ve Yeri: 16 Kasım 2022 / Metîna
Kod Adı: Nejwan Mêrdîn
Adı Soyadı: Neşvan Kanbur
Doğum Yeri: Mêrdîn
Anne – Baba Adı: Terfa – İzzettin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 16 Kasım 2022 / Metîna
Kod Adı: Serxwebûn Baz
Adı Soyadı: Hamza Aykut
Doğum Yeri: Mêrdîn
Anne – Baba Adı: Ayhan – Arap
Şehadet Tarihi ve Yeri: 16 Kasım 2022 / Metîna

MİLÎTAN HEQÎ

Milîtan yoldaşımız Amed’in Bismil ilçesinde, yurtsever ve toplumsal kültürüne bağlı bir ailede doğup büyümüştür. Aile çevresinin yurtsever olması, Milîtan yoldaşımızın daha küçük yaşlarda Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ni tanımasına yol açmıştır. Kurdistan halk gerçekliğinin ve yüz yüze olduğu soykırım saldırılarının farkına varan Milîtan yoldaşımız, onurlu her Kürt genci gibi mücadele yolunu seçmiştir. Gerillaya katılmak için çok anlamlı ve tarihi bir gün olan 27 Kasım 2014 gününü seçmiştir. Çok anlamlı bir başlangıç yaparak gerillaya katılan Militan yoldaşımız, devrim yürüyüşünün istikametini çizmiştir. Militan yoldaşımız Metîna’da ilk gerilla eğitimini almış ve burada pratiğe başlamıştır. Özellikle sınır hattında üç yıl boyunca pratik faaliyet yürütmüştür. Buradaki zorlu pratiği atikliği, kıvrak zekası, yaratıcılığı ve askeri disiplini sayesinde başarılı olmuştur. Gerilla yaşamındaki çalışkanlığı ve emekçi katılımının yanı sıra, yüksek cesareti ve korkusuzluğuyla bilinen Milîtan yoldaşımız farklı taktiklerle geliştirilen birçok başarılı eyleme katılmıştır. Eylemlerde en önde, saldırı kollarında yer almış, bazen hafif yaralanmış ama şahin tarzıyla düşmana ağır darbeler vurmasını bilmiştir. Birçok silahı pratikte öğrenme ve kullanma ustalığına erişmiş, gerillacılığın tüm tarz ve taktiklerinde uzmanlaşmayı esas almıştır.

Başarılı devrim yürüyüşünü fedaice sürdürme ve her daim fedailik ölçüleri temelinde mücadele etmek için Hêzên Taybet’e dahil olmuştur. Yüksek fedaileşme iddiası ve kararı temelinde bir katılımı esas alan Milîtan yoldaşımız erkenden profesyonelleşmiştir. Özgüvenli, inisiyatifli ve hırslı kişiliğiyle yüksek uzmanlık gerektiren birçok çalışmayı çabuk öğrenmiş ve başarıyla pratikleştirebilmiştir. Yaşamın ve savaşın her anında fedaice görevlerinin üzerine yürüyen Milîtan yoldaşımız, tıpkı adı gibi Apocu militan olmayı başarmış ve tüm yoldaşlarının gözdesi olmuştur. Önderliğimizin İmralı İşkence Sistemi’nde tutulması, halkımızın soykırım saldırılarına uğraması, AKP-MHP faşist rejiminin uyguladığı baskı ve zulümler Milîtan yoldaşımızın soykırımcı sömürgeci düşmana olan öfkesini arttırmıştır. Yüreği bir volkan gibi kaynayan Milîtan yoldaşımız bu sebeple birçok sefer fedai eylem önerisinde bulunmuş ve önerisini gerçekleştirebilmek için ısrar etmiştir. Fedailiği sadece bir eylem değil, Apocu yaşam tarzı olarak anlamış ve bunu katılım tarzına dönüştürmüştür.

2017 yılında kaleme aldığı günlüğünde hislerini şu sözlerle dile getirmiştir: “Özgürlük uğruna yaşamak ve savaşıp ölmek onurdur. Bunu fedaice yapmak her yiğidin şansı değil. Biz her şeyi kabul ederiz, cenazemizin parçalanıp sürüklenmesini de ama onursuzca yaşamayı hiçbir zaman kabul etmeyiz. Çünkü biliyoruz, şehadetimizle mücadelemiz daha da büyüyor ve zafere daha çok yaklaşıyor. Biz sadece bir Önder’in fedaileriyiz, halkın fedaileriyiz. Biz düşmana vurdukça yaşarız. Çünkü gidenler bize bayrağı bunun için devrettiler. Daha da özgür günler için…’’

Zap, Avaşîn ve Metîna’ya dönük geliştirilen işgal saldırılarına karşı örülen destansı direniş sürecinin büyük emekçilerinden ve komutanlarından olan Milîtan yoldaşımız, kendisini tüm benliğiyle bu sürece katmıştır. An’ın ve dönemin devrimci fedai militanı olmayı başarmış, en yüksek cesaretle ve korkusuzca düşman üzerine yürümüştür. Girê Amediye Direniş Alanı’na bağlı Girê Şehîd Pirdoxan’daki düşman gücüne çok ağır darbeler vurmuştur. Sara ve Rûkenler’in fedai ruhunu eyleminde somutlaştırmış ve her daim örnek alacağımız ölümsüz fedai komutanımız olarak şehitler kervanına katılmıştır.

NEJWAN MÊRDÎN

Nejwan yoldaşımız toprağına bağlılığı ve yurtseverliği ile bilinen Mêrdîn’in Qoser ilçesinde yurtsever bir aile ve çevrede doğup, büyümüştür. Aile ve çevresinin yurtsever olması Nejwan yoldaşımızın daha küçük yaşlarda PKK’yi tanımasına ve sempati geliştirmesine neden olmuştur. Nejwan yoldaşımız yine bu yaşlarda faşist, soykırımcı Türk devletinin Kürt halkına karşı uyguladığı baskı, işkence ve soykırım politikalarına yakından tanıklık etmiş, büyük öfke ve kin duymuştur. Özellikle 2013–2015 yıllarında bu politikalara baş eğmeyen Kürt gençlerinin bedenlerine ve cenazelerine yapılan işkenceler Nejwan yoldaşımızın bu faşizme karşı mücadele etme yollarını aramasına neden olmuştur. Kobanê’nin özgürleştirilmesi ve Özyönetim direnişinde yaşanan kahramanlıkları uzaktan izlemek yerine yaratılan destanların içerisinde olmak isteyen Nejwan yoldaşımız 2015 yılında katılım yapmıştır.

Katıldığı ilk günden itibaren emekçi kişiliği ve güler yüzlülüğü ile yoldaşları tarafından sevilen bir yoldaş olmayı başaran Nejwan yoldaşımız, yoldaşlarının gösterdiği ilgi ve sevgiyle moral bulmuş ve yaşama daha aktif katılmayı esas almıştır. Yaşamda fedakar ve emekçi kişiliğiyle tanınmış, şehadete ulaştığı an’a kadar bu katılımını devam ettirmiştir. DAİŞ çeteleri ile savaşırken göğsünden, elinden, karnından ve başından yaralanan Nejwan yoldaşımız, tüm bu yaralanmalara rağmen büyük bir irade ve azimle ayağa kalkmış ve mücadelesine devam etmiştir. Savaşta her geçen gün kendini daha fazla geliştiren Nejwan yoldaşımız, yaşamdaki duruşu ve savaştaki başarılarından dolayı yoldaşları tarafından ödüllendirilmiştir. Nejwan yoldaşımız, soykırımcı ve faşist Türk devletinin desteğiyle Ortadoğu’da katliamlar gerçekleştiren DAİŞ barbarlığına karşı kahramanca savaşmıştır. Çetelerin birçok yerden temizlenmesinde büyük emek sahibi olan ve görevini başarıyla yerine getiren Nejwan yoldaşımız yüzünü Kurdistan’ın özgür dağlarına dönmüştür.

Kendini yetkin bir savaşçı olarak geliştiren Nejwan yoldaşımız, savaşın sadece fiziksel olarak değil ideolojik olarak da verilmesi gerektiğini fark etmiş ve derin yoğunlaşmalar geliştirmiştir. Askeri yetkinliğini ideolojik yetkinlikle bütünleştirmek için Haki Karer Akademisi’nde ideolojik eğitim görmüş ve öncü bir komutan olma yolunda ilk adımlarını atmıştır. Eğitim sürecinde kendini her yönüyle sorgulamış ve gelişiminin önünde engel olan özelliklerini aşmaya çalışmıştır. Eğitim sürecini başarıyla tamamlayan Nejwan yoldaşımız, askeri ve ideolojik yönlerden yetkin bir komutan olarak pratiğe çıkmıştır. Gittiği her alanda yoldaşlarıyla ilişkileri ve görevlere yaklaşımı nedeniyle yoldaşları tarafından örnek alınmıştır. Yaşamdaki ve savaştaki tecrübelerini yoldaşlarıyla paylaşan yapısı, öğreten olduğu kadar öğrenen de olması Nejwan yoldaşımızın gittiği her yere çok çabuk adapte olmasını sağlamış ve bu özelliğiyle gittiği her alanda iz bırakan yoldaşlarımızdan olmuştur.

Nejwan yoldaşımız 16 Kasım’da Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki Şehîd Pîrdoğan savaş mevzileri çevresinde bulunan işgalcilere karşı yapılan saldırı eyleminde öncü rol oynamıştır. Apocu fedai ruh ve yüksek cesaretle işgalcilerin üzerine gidilen ve birçok işgalcinin cezalandırıldığı bu eylemde saldırı kolunda yer alan Nejwan yoldaşımız, çatışmalarda yaralanmış ve fedaice bombasını kendi üzerinde patlatarak şehadete ulaşmıştır.

SERXWEBÛN BAZ

Serxwebûn yoldaşımız Mêrdîn’in yurtsever ilçesi Qoser’de Kürt kültür ve geleneklerine bağlı bir ailede doğmuştur. Çocukluğunu ve gençliğini Qoser’de yaşayan Serxwebûn yoldaşımız, burada düşmanın halkımıza yönelik uyguladığı soykırım siyasetinin farkına varmış ve buna karşı mücadele etmenin yol ve yöntemlerini aramıştır. Bu temelde 2004 yılında partimiz PKK’yi tanıması ile gençlik çalışmaları içerisinde yer almaya başlaması aynı dönemde olmuştur. Gençlik çalışmalarında enerjisi ve cesaretli duruşu ile arkadaşlarına örnek olmuş, onlarında düşmana karşı direniş saflarında yer almalarını sağlamıştır. Çalışmalardayken düşmana esir düşen Serxwebûn yoldaşımız, yaklaşık 5 ay boyunca zindanda kalmıştır. Zindan sürecini netleşme süreci olarak ele almış, düşmana karşı daha radikal bir mücadele yürütmeye karar vermiştir. Özellikle DAİŞ çetelerinin 2014 yılından itibaren Rojava ve Şengal’deki halkımıza yönelik saldırıları Serxwebûn yoldaşımızın mücadele yaşamını belirleyen en önemli etken olmuştur. Binlerce onurlu Kürt genci gibi Serxwebûn yoldaşımız da seferberlik ruhuyla Rojava’ya geçmiş ve çetelere karşı verilen tarihi direnişe katılmıştır. Çetelere karşı verilen savaşta iki defa ağır bir şekilde yaralanmasına rağmen her defasında daha güçlü çıkışlar yapmış ve halkımızın özgürlüğüne kast eden düşmana karşı mevzilerdeki yerini almıştır. Savaş süreci içerisinde Önder Apo felsefeye olan inançları ve Apocu kişilikleri ile fedaice savaşarak şehadete ulaşan onlarca yoldaşının mücadele ve yaşam duruşundan etkilenen Serxwebûn yoldaşımız, bu yoldaşlarına layık olabilmek ve mücadelelerini bıraktıkları yerden sürdürmek için gerilla saflarına katılma kararı almıştır.

2016 yılında yüzünü Kurdistan dağlarına dönen Serxwebûn yoldaşımız, burada aldığı eğitimden sonra Parti yaşamını, Önderlik felsefesini daha iyi anlamaya başlamıştır. Yoldaşlığını her geçen gün daha da güçlendirmiş, iyi bir Apocu militan olmak için büyük bir emek harcamıştır. Daha sonra düşmanın halkımıza karşı gerçekleştirdiği katliamların hesabını sormak için Botan alanına geçmiştir. Özellikle düşmanın Özyönetim Direnişi’nde gerçekleştirdiği ve tüm halkımızın hafızasına kazınan vahşetinin intikamını almak en büyük hedefi olmuştur. Uzun bir süre Botan alanında kalan Serxwebûn yoldaşımız, daha önceki savaş tecrübelerini Botan alanında pratikleştirme imkanı bulmuştur. Düşmana karşı geliştirilen birçok eylemde yer alarak militanlık görevini yerine getirmiştir. Botan alanındaki pratiğinden sonra tekrar Medya Savunma Alanı’na geçen Serxwebûn yoldaşımız burada aldığı ideolojik eğitimlerle öncü bir komutan olmuştur. Yeni dönemin gerillacılığını anlamak, daha iyi ve başarılı bir şekilde uygulamak için sürekli yoğunlaşan Serxwebûn yoldaşımız; düşmanın Medya Savunma Alanları’na yönelik saldırılarına karşı direniş cephesindeki yerini almıştır.

Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki hareketli gerilla timlerinin içerisinde yer alan Serxwebûn yoldaşımız, cesareti ve fedailik çizgisindeki katılımı ile işgalciliğe karşı geliştirilen direnişe öncülük eden yoldaşlarımızdan olmuştur. 16 Kasım günü gerçekleştirilen ve 14 işgalcinin cezalandırıldığı başarılı eylemde de bu misyonuna denk bir duruş gösteren Serxwebûn yoldaşımız Milîtan ve Nejwan yoldaşlarla birlikte birçok düşman mevzisinin üzerine fedaice yürümüş, son dönemlerin en başarılı eylemlerinden birini gerçekleştirmiştir. Apocu militanların hiçbir zaman düşman saldırılarına cevapsız kalmayacağının en somut örneği olan Serxwebûn yoldaşımız, son nefesine kadar savaştıktan sonra bombasını kendisinde patlatarak fedaice şehitler kervanına katılmıştır.

SKORSKY HELİKOPTER DARBELENDİ

18 Kasım saat 09:00’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce suikast taktiğiyle vurulmuş ve 1 işgalci cezalandırılmıştır.

18 Kasım 11:00 ve 16:00 saatlerinde Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla 2 kez vurularak darbelenmiştir.

18 Kasım saat 13:00’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler YJA Star hareketli timlerimizce suikast taktiğiyle iki kez vurulmuş ve 2 işgalci cezalandırılmıştır.

18 Kasım saat 17:00’da işgalcilerin Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki Şehîd Yunus savaş mevzileri çevresinde yerleştirdiği 2 adet tuzaklanmiş mayın hareketli timlerimizce profesyonelce imha edilmiştir.

19 Kasım saat 01:15’te Girê Cûdî Direniş Alanı’na indirme yapmak isteyen Skorksy helikopterleri hareketli timlerimizce vurulmuş ve 1 Skorsky helikopteri darbelenmiştir.

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Avaşîn bölgesinde;

18 Kasım’da Kilise alanında toplanan 10 kişilik bir işgalci grubu hareketli timlerimizce denetim altına alınmıştır. Saat 15:10’da yaktıkları ateş etrafında toplanan işgalciler koordineli bir şekilde iki koldan ağır silahlarla vurulmuştur. Güçlerimizin etkili vuruşlarında 6 işgalci cezalandırılmış ve 3 işgalci de yaralanmıştır.

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Zap bölgesinde;

18 Kasım 13:30 ve 16:00 saatlerinde Sîda Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla 2 kez vurularak darbelenmiştir.

18 Kasım saat 16:00’da Sîda bölgesinden Çemço bölgesine giden işgalcilere ait bir konvoy hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurulmuştur. Bu eylemde 1 zırhlı araç darbelenmiştir.

18 Kasım saat 16:30’da Sîda Direniş Alanı’ndaki Şehîd Agir savaş mevzileri çevresinde bulunan işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurularak darbelenmiştir.

İşgalci TC ordusunun yasaklı bomba ve kimyasal silahlarla gerçekleştirdiği saldırılar;

18 Kasım saat 04:00’da Şehîd Felat savaş mevzileri yasaklı bombalarla 1 kez bombalanmıştır.

18 Kasım 13:00 ve 18:00 saatleri arasında Sîda Direniş Alanı’ndaki Şehîd Felat savaş mevzileri 4 kez kimyasal silahlarla bombalanmıştır.

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

17 ve 18 Kasım’da Metîna’nın Gundê Şêlazê arazisi, Xakurkê’nin Sinînê alanı ile Girê Cûdî Direniş Alanı savaş uçaklarıyla 6 kez bombalanmıştır.

18 Kasım’da Girê Amediyê ve Girê FM Direniş Alanları saldırı helikopterleriyle 44 kez bombalanmıştır.

17 ve 18 Kasım’da Çemço, Sîda, Girê Cûdî ve Girê FM Direniş Alanları obüs, tank ve ağır silahlarla onlarca kez bombalanmıştır.

18 Kasım’da işgalci Türk ordusu Karker ve Çemço Direniş Alanları’ndaki savaş mevzilerini kepçe ve kırıcı kepçelerle yıkmaya çalışmıştır.”
         

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz