Kürdistan’da Öz Savunma Çizgisi: Murat Çelik

0
270

Serhat EREN

Kürt halkı tarihten günümüze önemli kahramanlar yetiştirmiştir. Bir ulusun örgütlülüğünden ziyade bireysel kahramanlıklar öne çıkmıştır. Yüzyıllarca bu gelenek toplum içerisinden kahramanlar çıkarak devam etmiştir. Derwêşê Evdî gibi kahramanlar Kürt tarihinde ‘Egid’ olarak anılmışlardır.

Rêber APO’nun öncülüğünde başlayan Kürt Özgürlük Mücadelesi bu tarihe bir müdahale şeklinde olup toplumsal kahramanlıkları ön plana çıkarmıştır. Birey olarak öne çıkan kişilikler Özgürlük Hareketi tarihinde toplumsal kişilikler olmuş bir toplum gerçeği haline dönüşmüştür. Bu şekilde her anı ve her dönemi belirleyen kişilerin tarihi müdahaleleri, tarihi duruşları ön plana çıkmıştır. Kimi duruşlar vardır pek duyulmayabiliyor, fakat gösterdikleri duruş ile yolumuzu belirleyen rehber, kılavuzlar haline geliyorlar. Kendinden sonra gelenlere çok önemli yol gösterici olmaktadırlar. Bu kahramanlar yaşamımızda bir çizgi haline, bir ilke haline gelmişlerdir. Çok uzak olmayan bir tarihte yaşanan bir kahramanlık örneği de Murat Çelik’tir diğer adıyla Mordem Andok.

Yıl 2017, tarih 3 Kasım saat sabaha karşı 4, yer Amed Kayapınar. Faşist Türk devletinin polisleri Murat Çelik Yoldaş’ın evini basıyor. Evde bulunan eşi ve çocuğunu sağlama alıp tek başına faşist polislere karşı çatışmaya girer. Elinde bulunan tabanca ile onlarca hatta yüzlerce polise karşı tek başına dört saat çatıştı, dile kolay… Murat Çelik Yoldaş’ın dört saat sonunda cephanesi tükenmişti. Hiçbir şekilde tereddüt göstermeyen Murat Yoldaş, düşmanı üzerine çekerek düşman içerisinde el bombasını kendisinde patlattı. Düşman orada 1 ölü 10 yaralısını veriyordu. Faşist devletin faşist medyasının tüm kanalları “Kayapınar’da 1 şehit” diye son dakika geçiyordu. Düşmanın beklemediği bir tarz ile yeniden dirilişin adı olarak Murat Yoldaş bizlere yeni bir yol gösteriyordu. Belli ki düşmanın canını çok yakmıştı. Düşmanın propagandası saatlerce devam ediyordu. Çünkü Murat Çelik o eylemiyle yeni bir tarzı ve ruhu ortaya çıkarmıştı. ‘Öz savunma güçlerine karşı yapılan operasyon’ diye bahsediliyordu düşman tarafından. Evet, Murat Çelik Yoldaş orada yeni bir tarz ortaya koymuştu. Öz savunmanın çizgisi haline geldi. Kürdistan’ın sömürge kişiliğinde bulunan kaygıları bertaraf etmişti her şeyden önce. Aile içerisinden bir savaşçı olarak Kürdistan özgürlüğü yolunun sorumluluğunu almaya cesaret etmiş birisidir. Zaferin ancak elini taşın altına koymak ile gerçekleşeceği bilincini derinden yaşayan Murat Yoldaş, herkese çok önemli bir örnek oldu. Murat Yoldaş bu yolda yapılamayacak hiçbir şeyin olmadığını göstermiş ve kanıtlamıştır. Yurtseverliğin özünü derinden yaşayıp ülke özgürlüğünün her şeyden önce olduğu bilincinde olmuştur.

Bu yönleriyle Murat Yoldaş Kuzey Kürdistan’da öz savunmanın çizgisi haline gelmiştir. Sur’da şehit düşen kardeşi Fırat’tan aldığı mirası yerde bırakmayan Murat, yeni bir mücadele yönteminin öncülüğünü yapmış, ilke olarak kendinden sonrakilere bir yol gösterici olmuştur. Bundan sonra gelişecek olan Murat’ın çizgisi, Murat’ın yolu, Murat’ın mücadele yöntemi, Murat’ın yurtseverliği ve Murat’ın özgürlük anlayışıdır. Kürdistan kahramanlığı tarihinde ve Özgürlük Mücadelesi tarihinde önemle anılması, bilinmesi ve anlaşılması gereken bir yiğittir. Yaşadığı gerçeklik ile bizlerin önüne bırakmış olduğu bir gerçeklik vardır. Bu gerçeklik tereddütsüz Kürdistan’da her bireyin gidebileceği, yürüyebileceği bir yoldur.

3 Kasım 2021 yılında şahadet yıldönümüne denk gelirken isminin her Kürt bireyin beyninde ve yüreğinde olması gereken bir yiğit olarak anmak yerinde olacak.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here