Kürdistani İttifak: İdeolojik-politik-inançsal tutumları nedeniyle ayrım gözeten Ceza İnfaz Yasasına ‘Hayır’

0
689

Kürdistani İttifak Çalışması, Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri süren ve siyasi tutsakların kapsam dışı bırakıldığı infaz düzenlemesi yasa tasarısına ilişkin bugün yazılı açıklama yaptı.

‘ÖLÜMCÜL TEHDİDE KARŞI AYRIM YAPILAMAZ’

Düzenlemenin bu haliyle kabul edilemeyeceğininin vurgulandığı açıklamada, şöyle denildi:
“Başta şu an yasa tasarısını görüşen milletvekilleri olmak üzere, toplumda adalet, eşitlik duygusunun egemen olmasını savunan; toplumsal kutuplaşmanın derinleşmesine karşı çıkan ve küresel tehdit Covid-19’un cezaevleri üzerindeki ölümcül tehdidine karşı ayrımsız bir Ceza İnfaz Yasasıyla yaşamı savunan herkesin, halkların, aydınların, anaların, siyasetçilerin vicdanına sesleniyoruz. Tutuklu ve hükümlüler arasında, ideolojik-politik-inançsal tutumları nedeniyle ayrım gözeten Ceza İnfaz Yasasına ‘Hayır’ deyin.

‘HER İMKÂN VE ARAÇLA MÜCADELEYİ BÜYÜTELİM’

Bütün hükümlü ve tutuklular için ayrımsız uygulanacak Ceza İnfaz düzenlemesi için her imkân ve araç kullanarak mücadelemizi yükseltelim. Cezaevleri, toplumun hassas olduğu mekanlardır. Cezaevlerinde yatanlar; toplumun vicdanını, özgürlük, adalet, eşitlik ve siyasi ufkunu temsil eden siyasi mağdurların yanı sıra toplumun vicdanını derinden yaralayan, kanatan, öyle ki kimilerinde toplumda infiale yol açan olayların faillerinin de bulunduğu mekanlar. Siyasetçiler, seçilmişler akademisyenler, avukatlar, öğrenciler, yazarlar, gazeteciler, çocukların yanı sıra elde kör bıçakla sokak ortasında ve çocuklarının feryatları altında eşini doğrayan, toplumu zehirleyen uyuşturucu baronlarının, halkın can evinden vurulduğu en hassas noktası çocuk tacizcilerinin de bulunduğu cezaevlerinde ayrımcılık içeren, özellikle açıkça siyasiler aleyhine ayrımcılık içeren yeni Ceza İnfaz Yasasının Meclis’te bu haliyle geçmesine karşı sesinizi yükseltin, yükseltelim!”
Kürdistani İttifak Çalışması, “Yasanın tasarlandığı gibi çıkması toplumsal barışı zedeleyecek” diyerek, şunları da kaydetti:
“Farklı düşünmek, muhalif olmak suçlu ilan edilme sebebi olamaz. Hiç kimse fikir, düşünce ve siyasi faaliyetinden dolayı suçlanıp cezalandırılamaz. Evrensel hukuk normlarına göre Hükümet; devlete karşı işlenen ‘suçları’ affetme hak hukukuna sahip ama bireye karşı işlenmiş suçları affetme yetki ve hukukuna sahip değilken mevcut iktidar tam tersini yapıyor. AKP-MHP iktidar bloğunu; Meclise taşıdığı ve tutuklu-hükümlüler arasında ideolojik-politik-inançsal tutumları nedeniyle ayrım içeren Ceza İnfaz Yasasında değişikliğe zorlayacak demokratik kuşatma için Meclis’te, sokakta, evde, sosyal medyada tüm gücümüzle pres uygulayalım. Çünkü mevcut haliyle Ceza İnfaz Yasası hukuki, insani, ahlaki normlardan uzaktır.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here