Kürt aktivist Yaser Mangouri işkenceyle katledildi

0
216

İran’da yaşayan ve mesleği kaynakçılık olan 3 çocuk babası Kürt aktivist Yaser Mangouri (31), İran istihbaratı tarafından işkenceyle katledildi. Mangouri’nin ailesi ve bu ülkedeki insan hakları gruplarının paylaştığı bilgilere göre, ülkedeki muhalif gruplarla ilişkili olduğu iddiasıyla İran İstihbarat Bakanlığı üyeleri tarafından bakanlığa çağrılan Mangouri, 17 Temmuz’da tutuklandı.

Tutuklandıktan 50 gün sonra ise, ailesine resmi olarak Mangouri’nin öldüğü iletildi.

İran İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı’na (HRANA) göre, ölüm nedeni hakkında bilgi verilmeyen ailesine henüz Mangouri’nin cenazesi de teslim edilmedi.

Mangouri’nin İran istihbarat güçleri tarafından tecrit altında tutulması üzerine ailesinin bilgi almak için defalarca yetkililere başvuruda bulunduğu, ancak herhangi bir bilgi alamadığı kaydedildi.

Mangouri’nin ölümü konusunda henüz herhangi bir soruşturma da başlatılmadığı kaydedildi.

EN AZ 23 KÜRT İŞKENCEYLE KATLEDİLDİ

Ülkedeki hak ihlallerini raporlayan insan hakları örgütü Hengaw da, Mangouri’nin işkence altında öldürüldüğünü duyurdu. Aynı kuruluş tarafından hazırlanan bir rapora göre, İran hapishanelerinde 2017 yılından bu yana 15’i siyasi tutuklu olmak üzere en az 23 Kürt mahkûm işkenceyle katledildi.

İRAN HAPİSHANELERİNDEKİ VAHŞET BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKTI

Mangouri’nin ölümü, İran cezaevlerinde son zamanlarda yaşanan taciz, işkence ve ölüm vakalarını yeniden gündeme getirdi. Bu ayın ilk günlerinde alkol bulundurmaktan hüküm giyen Hadi Atazadeh’in kuzeybatıdaki Ahar kentindeki bir hapishanede kırbaçlanarak öldürüldüğü kamuoyuna yansımıştı. Fakat İranlı yetkililer, mahkûmun sağlık sorunları nedeniyle yaşamını yitirdiğini öne sürerek, bu iddiayı yalanladı.

Başkent Tahran’da bulunan Evin Hapishanesi’nde kalan tutuklulara yönelik kötü muamele ve işkenceye dair görüntüler, “Ali’nin Adaleti” adlı bir hacker grubu tarafından geçtiğimiz ay dünya ile paylaşılmıştı. Bu görüntülerde, gardiyanların mahkûmları dövdüğü ve yerlerde sürüklediği görülüyordu. İran yargısının paylaşılan bu görüntülerin izini sürdüğü kaydedildi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here