Kürt Dil Platformu konferansı başladı

0
675

Kürt Dil Platformu’nun Diyarbakır’da düzenlediği konferans başladı. Platform Sözcüsü Şerefxan Cizirî, yaptığı açılış konuşmasında “Atılacak her somut adımın Kürtçenin geleceği için çok önemli olduğunu” söyledi.

Kürt siyasi partilerinin bir araya gelmesi ile oluşturulan Kürt Dil Platformu’nun “Dilimiz kimliğimizdir, dilimiz varlığımızdır” sloganıyla Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki bir otelde düzenlediği konferans başladı. Kurulan Platform’un içerisinde Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (PDK-T), Kürt Demokratlar Platformu (PDK-Bakur) ve Azadi Partisi yer alıyor.

21 Şubat Dünya Anadil Günü kapsamında gerçekleştirilen konferansa, platform bileşeni siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin yanı sıra Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk ve Batman Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Demir de katıldı.

Konferansın yapıldığı salona “Dilimiz varlığımızdır-Zimanê me hebuna me ye” yazılı pankartın asıldığı görüldü.

‘SOMUT ADIMLAR GELECEK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ’

Konferans programı, saygı duruşunda bulunulmasının akabinde Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerefxan Cizirî’nin açılış konuşması ile başladı. Dil çalışmalarının önemine değinen Cizirî, “Atılacak her somut adımın Kürtçenin geleceği için çok önemli olduğunu” vurguladı.

Platform üyelerinden Hayrettin Altun ise, yaptığı konuşmasında Kürtçenin Kirmanckî lehçesinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirterek, sahip çıkma çağrısında bulundu.

SUNUMLAR GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Konferansta, DBP Diyarbakır İl Yöneticisi Hayrettin Altun “Dil ve Eğitim”, KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek “Dil ve Halk”, Platform Sözcüsü Şerefxan Cizîrî “Dil ve Aydınlık”, PSK’den Hasan Dağtekin ise “Dil ve Resmiyet” konu başlıklarında sunumlar gerçekleştirecek.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here