Kürt halkı ulusal diriliş savaşımı yürütüyor

0
245

KEMAL SÖBE

Kürtler 1. Dünya savaşı sonrası kendilerini soykırım altında tutan katı ulus devlet sistemlerini, yürüttükleri büyük ulusal mücadeleyle etkisiz hale getirme konusunda gözle görülür bir başarı elde ettiler. Kürtlerin başlarına gelen bu inkâr ve imha operasyonları başka bir halkın başına gelmemiştir. Yani dünya’da hiçbir ulus devlet Türk devleti gibi kendi
egemenliği altında yaşayan başka bir halkı kendisine benzetmeye çalışmamıştır. Birçok Afrika ülkesi en ağır ekonomik sömürü ve kolonileşme dönemlerinde bile kendi kültür ve dillerini korumuşlar, kendi kimlik ve kültürlerini yaşamışlardır. Türk devletinin Kürtlere yaptığının başka hiçbir yerde örneği yoktur. ”Ya bana benzeyeceksin ya da öleceksin” diyor. Kürtler adına hiçbir ulusal hakkın gelişimine, olmasına tahammül etmiyor. Bütün Kurdistan saldırı altındadır.

Kürtlerin yüzyıl önce ulusal bilinç, örgütlülük ve önderlikten yoksun olduklarını bildikleri için Kürtleri rahat bir şekilde Türkleştirip bir ulus yaratabileceklerini hesapladılar ama bu hesapları yarım kaldı, tamamlanamadı. Dolayısıyla bu hesapları ve planları baş aşağı gidiyor. Kürtler tarih boyunca hiç bir topluma ne düşmanlık yapmış ne de kin beslemiştir. Kürtler başka toplumlarla barış ve kardeşlik ortamında yaşamayı tercih etmiştir. Türk devleti Kürtlerin iyi niyet ve birlikte yaşama çaba ve yaklaşımlarını suistimal etmiştir. Hala Kürtleri Türkleştirmekten vazgeçmemiştir.
Kürtler yüz yıldır kendilerine karşı işlenen bu suçların hesabını bu katillerden soracaktır. Yani bunların yaptıkları bunlara kar kalmayacaktır. Dünyanın her hangi bir yerinde başka bir halk olsaydı kendisini ezen bu devletle hiç bir şekilde diyalog geliştirmez kendi sınırlarını ayırırdı.Yani Kürtler sabırlı bir halktır, ama sabrında bir sınırı var. Hiçbir toplum başkalarının
kahrını sonuna kadar çekmek zorunda değil. Biz kurtuluş savaşına katıldık ta suçmu işledik? Kürtler kurtuluş savaşını beraber verdiler ve cumhuriyeti beraber kurdular da hatamı yaptılar? Siz, Kürtleri neden inkar ediyorsunuz? Bu sorunun cevabını verin. Türk devletinin en üst düzeyde en alt düzeye kadar yönetenlerin ve birçok çevre hepsi Filistin ayrı bağımsız devlet olsun diyorlar. Bize göre de eğer Filistin halkı ayrımayı tercih ediyorsa ayrılabilir veya beraber yaşayabilir, artık orası Filistin halkının, Filistinlilerin  tercihidir.
Ancak Filistin ayrı devlet olsun diyenTürk devlet yetkilileri neden Kürtlerin ana dilde eğitimin yapmasını bile kabul etmiyor? Çin’in Uygur ve dünyanın başka bölgelerinde yaşayan Türkler için çeşitli temas ve siyasi girişimlerde bulunan Türk devlet yetkilileri neden Kürdistanı Vietnamlaştırıyor? Türkiye’nin güneyinde küçük bir ada ülkesi olan Kıbrıs örneği var. Kıbrıslı Türklerin KKTC adında bir ülkeleri var. Devlet kurmak, anadilde eğitim yapmak, bayrak sahibi olmak sadece Türklerin hakkı mı? Kürtlerin devlet sahibi olma, bayrak sahibi olma, gerektiğinde ayrı devlet bile kurma hakları yok mu? Tabi ki Kürtlerin ayrı devlet bile kurma hakkı dahil her türlü ulusal hakları vardır. Ve Kürtlerin ulusal hakları her ulus gibi doğuştan sahip olduğu haklardır.
Siz inkar ve imhada ve bu kirli savaşı sürdürmede daha fazla ısrar ederseniz, kendi sorununu getirirsiniz, Kürtleri kaybedersiniz. Çünkü özellikle de son yıllarda yaptıklarınız suç sicilinizi iyice kabartmış durumdadır. Bu suçları işlemekten vazgeçin. Aksi durumda eğer ki barış ve çözüm cidden gelişmezse Türkiye bir iç savaşa doğru gider ve dış müdahalelere açık hale gelir. Dış müdahalelere açık hale gelen bir Türkiye, Kürt sorununun çözümü konusunda inisiyatifi tümden kaybeder. İnisiyatifsiz bir Türkiye bölünme tehlikesi bile geçirebilir. Dünya Kürtlere ayrı devlet kurma hakkınız var ve kurun derse Türkiye ne kadar çırpınırsa çırpınsın hiç bir şey yapamaz, tıpış tıpış Kürdistan’dan çekilir. Ama Kürtler ayrı devlet değil kendi kimlik ve ulusal varlıklarının anayasal kabulü temelinde eşit ulusal haklar çerçevesinde beraber yaşamayı daha değerli buluyorlar.
İşte bu nedenden dolayı Kürtler barış ve demokrasi istiyorlar…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz