“Kürt halkının çıkarlarını korumak için düşman karşısında ortak tutum almamız gerekir”

0
670

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) eşbaşkanları Zeynep Murad ve Ahmed Karamus, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölge Başbakanı Mesrur Barzani, KDP Genel Başkanı Mesud Barzani, YNK Başkanları Lahor Şexceng ve Bafil Talebani ve KCK eşbaşkanları Besê Hozat ve Cemil Bayık’a açık mektup gönderdi.

‘İÇ ÇATIŞMAYA NEDEN OLABİLİR’ UYARISI

KNK’nin mektubu şöyle:
“Birkaç gün önce Zînî Wertê bölgesinde KDP ve YNK arasında endişe duyulacak bir karışıklık yaşandı. Ardından da HPG güçleri ve KDP peşmergeleri arasında aynı bölgede bir kriz yaşandı. Bu kriz bir iç çatışmaya neden olabilir.

‘TÜM GÜÇLER TÜRK DEVLETİNE KARŞI TUTUM ALMALI’

Düşman Türk devleti, şimdiden bu krizi bir fırsat olarak değerlendirip bölgeyi bombalamaktadır. Türk devleti uzun bir süreden beri her yıl Güney Kürdistan topraklarının bir bölümünü işgal edip orada üsler kurmakta, Kürt halkının tüm kazanımlarının ortadan kalkmasını planlamaktadır. Tüm Kürdistani güçlerin bunu görmesi ve ona göre işgalciler karşısında tutum alması gerekir.  
Bugün Kürtler arasında başlayacak bir iç çatışma ve Kürt kazanımlarının ortadan kaldırılması kabul edilemez. Böyle bir durum sadece düşmana hizmet eder. Biz halk, siyasetçiler, sivil kurumlar, sanatçılar, aydınlar ve akademisyenler olarak bu doğrultuda tarihi bir sorumluluk almalıyız.
Şüphesiz Kürdistan Bölgesi’nin sınırlarının korunması Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin sorumluluğundadır. Yine tüm Kürt siyasi partiler ve tüm Kürdistani güçler, Güney Kürdistan Hükümeti’ni kendi hükümetleri olarak görmektedir. Siyasi hakimiyetini ve topraklarını korumasını meşru görüp destekliyoruz.

‘ÇIKARLAR BİR YANA BIRAKILMALI’

Bu anlamda Kürdistan Bölgesi Başkanı ve Hükümeti’ne tarihi ve büyük sorumluluklar düşüyor. Yine KDP, YNK ve PKK yeni bir yıkımın önünü almalıdır.
Bu çerçevede Kürt halkının varlığı ve yokluğu söz konusu olduğunda KDP, YNK ve PKK partisel çıkarları ve çelişkileri bir kenara bırakmalıdır. Halklarının çıkarlarını korumak için ortak hareket etmeliler. Ulusal birlik stratejisiyle aynı tutumu almalılar.
Halkımız, yoldaşlarımız ve dostlarımız bizden birlik ve beraberlik istiyor. Hiçbir şekilde bir iç çatışmayı kabul etmiyorlar. Çelişki, kriz, iç savaş bizim için büyük bir felakettir.
Bu amaçla Kürdistan halkı olarak birbirimizin karşısında tutum almamız doğru değildir. Kürt halkının çıkarlarını korumak için düşman karşısında ortak tutum almamız gerekir.

‘WERTÊ’YE GİDEN GÜÇLER ÖNCEKİ BÖLGELERİNE DÖNMELİ’

Her şeyden önce Zînî Wertê’ye giden güçlerin önceki bölgelerine geri çekilmelerini, medyadaki kara propagandanın son bulmasını istiyoruz. Bu umutla Kürdistan Bölgesi Hükümeti, KDP, YNK ve PKK’nin bir an önce diyalog kurmaları için çağrıda bulunuyoruz. Mevcut karışıklıkların sona ermesi ve çözüme kavuşması için diyalog şarttır.
Bu kriz birlik ve beraberliğimize vesile olsun. Ulusal bir strateji ile ortak tutum sahibi olalım. Sadece bu yol ile halkımızın kazanımlarını ortadan kaldırmaya çalışan düşmanı boşa çıkarabiliriz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz