Kürt yoktur diyenler, Kürtlerin üstüne bomba yağdıranlar, Kürtlerle kardeş olamazlar

0
164
KEMAL SÖBE
Her gün, Kürtlerin üstüne bomba yağdıranlar, Kürtlerle kardeş olduklarını ve Kürtlerin her hakka sahip olduklarını söylüyorlar. Kürtlerin, TV’lerde, Kürtçe konuşmak istediklerinde engellenmeleri ve Kürtçe konuşmalarına izini verilmemesi bir hak mı oluyor? Sokaklarda Kürtçe şarkı söyleyince öldürülenler, saldırıya uğrayanlar Kürt değiller mi? Ulus olarak soykırım kıskacında olanlar, şeytanın çocuklarımı? Ya Türkleşeceksiniz ya da ölürsünüz diyenler hangi ülkenin yöneticileridir? Kardeş nedir ve hangi ölçülerle ve ilkelerle kardeş olunur? Kimliği olmayanın kardeşliği olabilir mi?  Bir evde, kardeş olanların kendi kimlikleri ve adları var ve herkes kendi kimliği ve adıyla kardeştir. Kimliği kabul edilmeyenin, neye göre kardeşliği olacak? Kardeşlik kimliksel farklılıkla olur.  Kürtler hangi koşullarda nasıl kardeş olurlar? Uluslar kendi kimlikleriyle varlıksallık kazanırlar ve yaşarlar. Kimliği kabul edilmeyen toplumların yaşadıkları varsayılmaz. Yani kimliksizlik yokluktur, yaşayamamadır. Yaşayamayanlar, var olmayanlar kimsenin kardeşi olamazlar. Özelliklede bir ulusun kimliğini kabul etmeyenler, söz konusu toplumu kardeşi olamazlar düşmanı olurlar. Düşmandan da kardeş olmaz. Kürtler, Türkiye’de her şey oluyorlarmış. Ama Kürtler, bir türlü Kürt olamıyorlar. Kürtler, hangi kimlikler her şey oluyorlar?
Başkalaşanlar ancak başkalarının kimlikleriyle her şey olurlar. Kürtler Türklerin ulusal kimlikleriyle her şey oluyorlar ama kendi kimlikleriyle kendileri olamıyorlar. Türkiye’de, bunu anlayamayan bolca kara cahil var. Kürtlerin üstüne bomba yağdıranlar, Kürtlerin ne istediklerini ve Kürt sorununu ne olduğunu çok iyi biliyorlar ve milyonlarca Türk insanını da kendilerine benzetmişler. Kürtler her hakka sahipler diyorlar ama Kürtlerin ne gibi hakları olması gerektiğini bilmeyen yığınla insan var. Demokrasinin, zerresinin bile hiç uğramadığı ve toplumun neredeyse tamamının apolitik ve eğitimsiz olduğu ülke Türkiye’dir.  Aksi halde, insan, neden Kürtlerin ülkesi ve devleti-statüleri yok diye kendi kendisine soru sorar. Tek bildikleri şey, Kürtler vali, kaymakam, milletvekili, başbakan hatta cumhurbaşkanı bile oluyorlar diyorlar. Peki Kürtler neden Kürt olamıyorlar? Bunlar ya çok cahiller ya da çok nankörler. Bahçeli faşisti, Kürtlerin kardeşi oldu ve Kürtlerin her hakkı var dedi ve Kürtler her şey oluyorlar dedi. Peki, Kürtlerin neden Kürt olamadıklarını söylemiyor? Kürtlerin inkâr edilmesinde en çokta kendi partisinin zihniyeti rol oynuyor. Kürt inkârı ve kirli özel savaşı devrede tutarak kendilerini yaşatıyorlar. Kürt sorunu çözülse MHP’nin siyasal milliyetçiliği üç günde iflas eder.
 Siyasal milliyetçilik Kürt inkârıyla kendisine politik rant sağlıyor. MHP hem Kürtlere karşı hem de solculara karşı bir sopa olarak elli yıldır kullanılıyor. Türkiye’nin demokratikleşmesinin önündeki en büyük engel MHP faşizmidir. Buna, son yirmi yılda, AKP de eklemlendi. Şimdiye kadar, AKP’nin hükümette kalmasının nedeni de işte inkârda ve imhada ısrar etmesidir. Kirli özel savaşın sürekli devrede tutulması, iktidarda kalmalarının dayanağı olmaktadır. 1992-1993’e kadar, Türkiye’de Kürt yoktur diyenler, Kürtlerin büyük direnişi sonucu, sözde de olsa Kürt vardır demek zorunda kaldılar. Kürtlerin direnişini yok etmek ya da pasifize etmek için, bazen Kürt sorununun çözümünden bile söz ettiler, adım atacaklarmış gibi göründüler, açılım, süreç, çözüm dediler ama hepsinin taktik olduğu ortaya çıktı. Devletin ve AKP’nin, çözüm zihniyeti olsaydı, Kürt sorunu çözülürdü ama Kürt sorunun çözme gibi bir zihniyetleri yok. Her gün, tek millet tek bayrak tek dil tek kimlik diyenler, Kürt sorununu çözmezler Kürtlerin üstüne bomba yağdırırlar., Kürtleri soykırıma alırlar. Devler aklının, Kürtleri soykırıma uğratma zihniyeti devam etmektedir. Kurdistan’ın  saldırı altında olması bunu kanıtlamaktadır.  Kürtler, kendi, cellatlarıyla kardeş olamazlar. Bundan dolayı, Kürt düşmanları, Kürtlerin adını kendi salyalı pis ağızlarına almasınlar. Ancak, Kürtlerle gerçekten kardeş olmak isteyenler, Kürtlerin ulus olmaktan kaynaklı haklarının iade edilmesi için mücadele ederler, Kürtlerin yanında yer alırlar. Kürtler, bu mücadeleyi verenlerle, eşit ulusal haklar temelinde kardeş olurlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz