Kürtleri kaybedenlerin geleceği olmaz

0
120
KEMAL SÖBE
Dünyada nüfusu neredeyse 50 milyona yakın olup ta, devleti olmayan ulus Kürtlerdir. Güneydeki bölgesel yönetim, Kürtlerin hepsini temsil etme kabiliyeti şurada dursun, Güney halkını bile demokratik ulusal temelde temsil edebilecek zihniyet ve güçte olmayıp, Kürt düşmanlarıyla her türlü iş birliğini yapıyor ve Kürt halkına en büyük zararı veriyor. Dünya Kürtlerin büyük bir güç olduğunu gördü yüz yıllık Kürt karşıtı rejim ve Güneyli bazı feodal güçler, Kürtlerin bir güç olduğunu hala anlayabilmiş değiller. Türkler yaklaşık bin yıldır Kürtlerle beraber yaşıyorlar. Bu bin yıllık zamanda Türklerin en kritik zamanlarında Kürtler Türklere her türlü desteği verip, her türlü yardımı yaptılar. Bugün Türkiye adında bir ülke varsa ve adı Türkiye Cumhuriyeti ise bu, Kürtlerin kurtuluş savaşına katılması ve her türlü fedakarlığı yapmasıyla oldu. Bu açıdan Türkiye’nin oluşmasında Türkler kadar en azında Kürtlerinde katkısı çok büyüktür. Ne yazık ki, Kürtler kurtuluş savaşı sonrası büyük bir inkâr imha asimilasyon ve katliamla karşı karşıya geldiler. Bu, Kürtlerin bekledikleri bir durum değildi ve tarih boyunca belki de ilk defa Kürtler bir asimilasyon kıskacına alınmışlardı. Kürtleri bu soykırıma alanlar çok başarılı olduklarını sanmışlardı. Yedi bin yıllık bir tarihi olan Kürtleri asimile edemeyeceklerini hiç hesaplayamamışlardı.
 İşte inkârcı zihniyetin en büyük yanılgısı ve kaybı buradadır. Bu geçen yüz yıllık zaman zarfında hala Kürtleri asimile etme konusunda başarılı olabileceklerini hesaplıyorlar. Ülke neredeyse Osmanlı gibi olmakla karşı karşıya gelmiş, ama zihniyet hala bir asır önceki zihniyettir. Eğer Kürtleri inkâr etmede ısrar devam ederse, keskin sirke küpüne zarar verir misali, bu inkârcı zihniyet en başta kendine zarar verecektir. Kürtlerin ise kaybedecekleri değil, kazanacakları çok değerleri var. Kürtler sadece geleneksel bir ulusal mücadele yürütmüyorlar, Kürtler en geneliyle büyük bir özgürlük mücadelesiyle yeni bir yaşamın çok yönlü zeminini hazırlıyorlar. Kürtler özellikle son 5-10 yılda bütün parçalarda büyük bir ulusal bilince ve birliğe ulaştılar. İnsan hakları, özel olarak kadın hakları ve birçok toplumsal özgürlükler yönüyle Kürtlerin büyük bir gelişim gösterdiğini gören Batı, Kürtlere yaklaşımı tabi ki, dostane değil, siyasal ve taktikseldir, ama Kürtlerin bir güç olduklarını ve Ortadoğu’da Kürtsüz bir geleceğin olmayacağını görüyorlar ve ona göre siyaset geliştiriyorlar. Demokratik gelişim, kadının özgürleşmesi ve modernleşme konusunda Kürtler Batı demokratik değerlerine diğer bölge ülkelerine göre daha yakınlar. Hangi Ortadoğu ülkesinde kadınlar hayatın her alanında aktifler? Sadece Kürdistan kadını yaşamın her alanında etkin hale gelmiştir.
Çağımız demokrasi ve özgürlükler çağıdır, milliyetçilik ve ırkçılık çağı değildir. Zaten son yüz yılda ırkçılık ve milliyetçiliğin dünyaya nasıl zarar verdiğini bütün dünya gördü yaşadı. Osmanlı değişen zamana uymadı bitti . Türkiye eğer demokrasiye kavuşmak ve gelişmek istiyorsa bunun yolu Kürtlerle hareket etmekten geçer. Hiç kimse Ortadoğu’da Kürtsüz en küçük bir değere bile sahip olamaz. Batı ülkeleri Kürtlere yaklaşıyorken, Türkiye hala ne yapmak istiyor? Kürtler ulusal bilince ve ulusal örgütlülüğe daha çok sahip hale geldikçe, yüz yıllık inkarcılık güneş yüzü gören buz gibi eriyor. En güçsüz ve en bilinçsiz zamanlarda bile Kürtleri asimile edemeyenlerin şimdi o şansları yüzde sıfırdır. Bu açıdan Kürtlerden özür dilemek, Kürtleri kabul etmek sanırım kendilerine yapabilecekleri en büyük iyiliktir. Aksi durumda gidişat çok tehlikeli. Eğer önlem alınmaz, çözüm gelişmezse uçurumdan aşağı düşme riski oldukça yüksektir. Kürtlerde Türkiye’nin asli kurucu unsurudur ve sahibidir. Kürtlerle hareket eden bir Türkiye kazanır yüz yıl önce ve daha önceki yüzyıllarda olduğu gibi. Türkiye bu inkârcı zihniyetle bir şey kazanmadı, kazanamadı ve kazanamayacaktır. Zararın neresinden dönülürse kârdır mantığıyla hareket edilmeli, çözüm gelişmelidir.  Kürtlerle barışanlar ve Kürtlerle hareket edenler kazanırlar, gerisi iflas, bitiş ve tükeniştir. İnkarcılığın geleceği yoktur. İnkar hemen terkedilmelidir. İnkarcılığın terki, Kürt sorununun çözümü, Türkiye’yi uçurumdan aşağı düşmekten kurtarır. Türkiye’yi gerçekten sevenler bir an önce Kürt sorununu çözmeli, Kürtlerle beraber hareket etmeli  ve demokrasiye kavuşmalılar…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here