Kuzey-Doğu Suriye’de bazı tutuklular serbest bırakılacak

0
764

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, koronavirüs ile mücadele kapsamında kronik hastalığı, yaralı, cezası az kalan ve cezaevinde ahlaki tutum sergileyen tutukluların serbest bırakılacağını açıkladı.

Demokratik Suriye Meclisi (MSD) tarafından 4 Nisan’da kurulan ve çalışmalarına başlayan Kaçırılan ve Tutuklananların Akıbetini Araştırma Komitesi, tutukluların durumunu gözden geçirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, kronik rahatsızlığı bulunan, yaralı, cezaevinde ahlaki tutum sergileyen ve cezası az kalan tutukluların tahliye edileceğini duyurdu.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi tarafından yapılan açıklamada, “MSD’nin aldığı inisiyatif ve BM’nin tutukluların serbest bırakılması yönündeki çağrısı üzerine Koronavirüs salgınından tutukluları korumak için Özerk Yönetim kanunlarına göre karar alındı. Uluslararası kanunları ve insan haklarını da göz önüne alarak cezası az kalmış olan hükümlüler, iyi hal sergileyen, kronik rahatsızlığı bulunan ve yaralı bulunan tutuklular tahliye edilecektir. Bu kapsam içine giren tutukluların, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Eş Başkanlığı tarafından tahliye edilmesine karar verilmiştir” denildi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here