Kuzey Kürdistan’da 1 yılda 54 kadın katledildi

0
634

İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi, son bir yıllık kadına yönelik şiddet bilançosunu açıkladı. Şube binasında düzenlenen toplantıda konuşan İHD Kadın Komisyonu Üyesi Ezgi Sılademir, her gün 3 kadının katledildiğini, 2019’da Amed’de 4 kadının vahşi bir şekilde yakınları tarafından katledildiğini söyledi.

ESİR KADINLAR

İHD’nin hazırladığı, 25 Kasım 2018 ile 25 Kasım 2019 tarihleri arasını kapsayan, Kuzey Kürdistan’daki kadınlara yönelik şiddet raporunu da İHD Kadın Komisyonu Üyesi Derya Yıldırım okudu.

Raporda, 2011 yılında Suriye’de başlayan savaşta 5 bine yakın Êzidî kadının, DAİŞ çeteleri tarafından esir alındığına ve 3 bin kadının hâlâ akıbetlerinin bilinmediğine dikkat çekildi. Yine Suriye’de DAİŞ’ten alınan Bağuz yakınlarında, kadın ve çocukların gömüldüğü toplu mezarların ortaya çıktığı bilgisine de raporda yer verildi.

‘TÜRKİYE 130’UNCU SIRADA’

Raporda, Dünya Ekonomik Formu tarafından Cinsiyet Eşitliği 2018 Raporu’na göre Türkiye’nin 149 ülke arasında 130’uncu sırada yer aldığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Ülkenin mevcut siyası yapısı, toplumsal cinsiyet eşitliğini yok saymakta ve siyasetçilerin söylemleri de bu yönde olmaktadır. Mevcut politikalar kadını daha çok ev içine hapsetmekte, toplumsal hayattan ve toplumsal yaşama eşit katılımdan uzak tutmaya çalışmaktadır. Kadınların siyasete katılımı erkeklerle eşit oranda olmamaktadır. Parlamento’da 600 milletvekilin yalnızca 102’si kadındır. Ülkenin Parlamentosu aslında bu hali ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin en çarpıcı göstergesidir. Kadın politikalarına erkekler karar vermektedir. Siyasette yer alabilme imkanı bulabilmiş kadınlar etkili alanlarda değil daha tali alanlarda görev almaktadır. Siyasete katılımdaki bu düşük oran yalnızca milletvekilliği olma şeklinde değildir, bugün siyasi partilerin içindeki temsiliyette kadınlar yok denecek kadar azdır.”

‘TUTSAK KADINLAR ŞİDDET GÖRÜYOR’

Kadınların şiddete uğradığı alanlardan bir diğerinin cezaevleri olduğu belirtilen raporun devamında, “Gerek cezaevlerinin içindeki görevliler tarafından gerekse hastane ve mahkemeye yapılan sevkleri esnasında kolluk tarafından fiziksel olarak işkenceye uğrayarak darp edilen kadın mahpuslar bulunmaktadır. Ancak şiddet uygulayan görevlilerin hiçbiri hakkında soruşturma başlatılmakta ve cezasızlık nedeniyle sorunlar artarak devam etmektedir” diye kaydedildi.

‘POLİS ŞİDDET UYGULUYOR, TECAVÜZ EDİYOR’

Trans kadınların toplumun her alanında maruz kaldıkları şiddete de değiniken raporda, şu bilgiler verildi: “LGBT Dayanışma Derneği Lambdaistanbul’un 2010 yılında yaptığı araştırmaya katılan 104 trans kadının yüzde 89’u polis gözaltında fiziksel şiddete maruz kaldıklarını belirttiler. Bu sayı, sözlü şiddet, küfür ve aşağılama gibi muameleler söz konusu olduğunda yüzde 97’ye çıkmaktadır. Araştırmaya katılanların yüzde 77’si cinsel şiddete maruz kaldıklarını belirtirken yüzde 86’sı polisin gözaltına alınmaları ile ilgili bir kayıt tutmadığını belirtti.”

‘KÜRDİSTAN’DA 54 KADIN KATLEDİLDİ’

İHD’nin son bir yıl içinde yer alan kadına yönelik şiddet raporunda, 16 kadının intihar sonucu gerçekleşen ölümlerin haricinde, aile içi ve toplumsal alanda gerçekleşen erkek şiddeti sonucu Kürdistan’da 54 kadının katledildiği belirtildi. Yine 13 kadının şüpheli bir şekilde ölü olarak bulunduğu, 61 kadının yaralandığı, 9 kadının ise cinsel saldırıya uğradığı vurgulandı. Aile içi ve toplumsal alandaki cinayetlerin gerçekleştiği illerin de yer aldığı raporda, Urfa’da 8, Amed’de 7, Antep’te 6, Maraş’ta 5, Batman’da 4, Malatya’da 4, Mardin’de 3, Iğdır’da 1, Elazığ’da 3, Dersim’de 3, Ağrı’da 3, Erzurum’da 2, Van’da 1, Bitlis’te 1, Şırnak’ta 1, Bingöl’de 1 ve Hakkari’de 1 olmak üzere 54 kadının katledildiği açıklandı.

Raporda, aile içinde 29 kadının ateşli silahlarla, 6 kadının kesici-delici silahlarla, 2 kadının yakılarak, 1 kadının boğularak, 1 kadının darp edilerek ve 2 kadının tespit edilemeyen bir şekilde katledildiği bilgisi verildi. Yine 4 kadının ateşli silahlarla, 8 kadının kesici-delici silahlarla ve 28 kadının ise darp edilerek yaralandığı ifade edildi. Raporda, toplumsal alanda ise 11 kadının ateşli silahlarla, 2 kadının kesici-delici silahlarla katledildiği; 6 kadının ateşli silahlarla, 3 kadının kesici-delici silahlarla, 9 kadının darp edilerek yaralandığı belirtildi.

Raporda, Batman’da 1, Erzurum’da 1, Erzincan’da 2, Hakkari’de 2, Antep’te 1, Malatya’da 2, Amed’de 2, Ardahan’da 1 ve Siirt’te 1 olmak üzere 13 kadının ölümün kuşkulu olduğu vurgulandı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here