Mardin Direnişin 36. Günü:Halkın İradesi Gasp Edilemez

0
701
img

Demokrasi Nöbeti’nin 36’ncı gününde konuşan HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, “Halkın alın terinin bir daha sömürülmemesi için gasp edilen belediyelerimizi onlara bırakmayacağız” diye konuştu. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki belediyelere kayyum atanmasının ardından başlatılan Demokrasi Nöbeti Mardin’de 36’ncı gününde devam etti. Mardin Valiliği tarafından uzatılan “eylem ve etkinlik yasağı” gerekçesiyle HDP İl binasının etrafı polis ablukasına alındı. Bunun üzerine HDP’liler eylemlerine il binası önünde devam etti. Nöbette HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay konuştu.

 Günay, “Kayyum eliyle Kürt iradesinin gasp edilişinin 36’ncı günündeyiz. Kayyuma ve kayyumlara dair söylenecek çok şey var ama bu gaspı anlatmaya yetmiyor” dedi. Kayyum atamalarının Diyarbakır’ın Kulp ilçesi ve Erzurum’un Karayazı ilçesinde de devam ettiğini belirten Günay, “Bu kayyumları ve gaspı kabul etmediğimiz defalarca söyledik. İradelerin gerçek sahipleri gelmeyene kadar bu mücadelemiz devam edecek” şeklinde konuştu.

  AKP ve MHP iktidarının kendilerine karşı olan muhaliflerin haklarının gasp edildiğini ifade eden Günay,  “AKP ve MHP iktidarı ülkeyi yönetememenin bir biçimi olarak kendilerine karşı olanlara yöneldi ve bunu Mardin’de çok iyi gördük”  dedi. Kayyum zihniyetinin halkın vergilerini nerede harcadıklarını söyleyen Günay, “Halkın alın terinin bir daha sömürülmemesi için gasp edilen belediyelerimizi onlara bırakmayacağız” diye konuştu.

  Kadın kazanımlarını korumaya devam edeceklerini aktaran Günay, “Eşbaşkanlık kayyımlarla geçebilecek bir çizgi değildir. Eşbaşkanlık bizim mor çizgimizdir. Kayyum politikasının toplumsal çöküntüyü nasıl meydana getirdiğini biliyoruz. Buna karşı mücadeleye devam edeceğiz. Kayyumu hiçbir yerde kabul etmeyeceğimizi belirtmiştik” diye konuştu. Günay’ın konuşması ardından açıklama sloganlar eşliğinde sona erdi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here