Mardin’de 8 Mart etkinlikleri için start veridi

0
677

DP Kadın Meclisi ve TJA, Nusaybin’de 8 Mart programların startını verdi. Mardin Nusaybin ilçesinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne yönelik programların startı verildi. Hakların Demokratik Partisi (HDP) Nusaybin İlçe Örgütü’nde düzenlenen basın toplantısına, partinin kent milletvekili Pero Dündar, HDP Kadın Meclisi, Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyeleri katıldı.

‘KADINLARIN MÜCADELESİ DEVAM EDİYOR’

Açıklamada, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün tarihi hakkında bilgi veren Mardin HDP İl Eşbaşkan Perihan Ağaoğlu, “Kadınların mücadelesi Ros Luxemburgan’dan sisteme karşı başkaldıran Sêvêlerle, baskı ve tecride karşı başkaldıran Nurcan Bakır’la devam ediyor” dedi. 8 Mart’ın bütün dünyada kadınlar mücadelesinin sembolü olduğunu söyleyen Ağaoğlu, bugünün baskıya, tecride ve asimilasyona karşı barış ve özgürlük günü olacağını belirtti.

Son zamanlarda saldırı ve tecavüzlerin arttığına dikkat çeken Ağaoğlu, kadınların baskı altına alınmaya çalışılması, tutuklanması ve öldürülmesinin politik olduğunu kaydetti. Türkiye’deki iktidarın şiddet ve yasaklarla varlığını inşa ettiğini dile getiren Ağaoğlu, “Yakın zamanda belediyelerimize kayyum atandı. Bu kayyumlarla iktidar ilk olarak kadın eşbaşkanlarımızı hedef aldı. Eşbaşkanlık sistemi suç sayıldı ve eşbaşkanlarımız tutuklandı. Eşbaşkanlığa karşı yapılan bu saldırılara karşı mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu. 


HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar ise normal koşullarda bugün bir şölen tertiplediklerini ancak dün İmralı Adası’nda çıkan yangın ve İdlib’de 33 askerin yaşamını yitirmesinden dolayı iptal ettiklerini ifade etti. İmralı Adası’nda çıkan yangından dolayı Kürt halkının endişeli olduğunu vurgulayan Dündar, biran önce aile veya avukatların Öcalan ile görüştürülmesi gerektiğini kaydetti. 

dlib’de 33 askerin yaşamını yitirmesinin tek sebebinin AKP-MHP olduğunu vurgulayan Dündar, “Biz her zaman savaşa karşı çıktık. Savaş için meclise getirilen tezkereye bir tek biz hayır dedik. O gün tezkereyi onaylayanlar yaşanan olayların sorumlularıdır” dedi. Açıklama “Jin Jîyan azadî” sloganıyla sonlandı.

Mardin ilinde 8 Mart etkinlik programı şöyle;

* 2 Mart: Artuklu ilçesinde bulunan Kotek Mahallesinde kadın buluşması (12.00)

3 Mart: Savur ilçesinde bulunan Avin’a Mahallesi2nde kadın buluşması (12.00) – Midyat ilçesinde tekstil ziyareti ve cezaevinde bulunan kadınlara kart gönderimi (12.00)

4 Mart: Derik ilçesinde bulunan Kızıle köyünde kadın buluşması (13:00)- Nusaybin’de bulunan halk pazarında kadınlara karanfil dağıtma (12:00)


5 Mart: Artuklu ilçesinde bulunan Perşembe Pazarı’nda kadınlara karanfil dağıtma (13:00)


7 Mart: Artuklu ilçesinde bulunan Karayolları Parkı’nda Şahmaran Kadın Platformu öncülüğünde basın açıklaması (12.00)

8 Mart: Kızıltepe ilçesinde şölen (11.00 – 16.00)”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here