‘Mesken, Herekol ve Azadî yoldaşların devrettikleri mücadeleyi zafere taşıyacağız’

0
141

HPG Basın İrtibat Merkezi, şehadete ulaşan 3 gerillaya ilişkin şunları belirtti:

“Tarihin en onurlu direnişlerinden birinin yaşandığı Medya Savunma Alanları’nda her geçen gün işgalci Türk ordusuna daha etkili darbeler vurulmakta ve işgalcilere geçit verilmemektedir. Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın, büyük fedakarlık, azim, kararlılık ve Apocu irade ile yürüttüğü bu direniş, tüm direnen halklara ilham kaynağı oluyor. Kutsal şehitlerimizin eşsiz fedakarlıkları ve fedai tarzdaki savaşlarıyla açığa çıkardığı bu direniş kuşkusuz daha da büyümeye devam edecektir.

İşgalcilere karşı verilen tarihi mücadelede öncü birer Apocu militan olan Mesken, Herekol ve Azadî yoldaşlarımız farklı tarih ve yerlerde gerçekleşen düşman saldırılarında şehadete ulaştı. PKK ve PAJK’ın direniş ruhunun temsilcileri olan bu değerli yoldaşlarımız bulundukları tüm mücadele alanlarında yaşamları, militanca duruşları ve Apocu ideolojideki netlikleriyle yoldaşlarına örnek oldular. Sömürgeci soykırımcı Türk devletinin Medya Savunma Alanları’na yönelik saldırılarında bir an bile tereddüt etmeden savaşan Mesken, Herekol ve Azadî yoldaşlarımız, bizlere mutlaka başarılması gereken önemli görevler bıraktı.

Öncü şehitlerimiz Mesken, Herekol ve Azadî yoldaşların bizlere devrettikleri özgürlük mücadelemizi zafere taşıyacağımızın sözünü bir kez daha yineliyor, başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Mesken Nisêbîn
Adı Soyadı: Zeynep Kaya
Doğum Yeri: Mêrdîn
Anne – Baba Adı: Naile – Mehmet
Şehadet Tarihi ve Yeri: Ağustos 2023 / Medya Savunma Alanları
Kod Adı: Herekol Botan
Adı Soyadı: Hasan Batmaz
Doğum Yeri: Wan
Anne – Baba Adı: Medine – İbrahim
Şehadet Tarihi ve Yeri: Haziran 2023 / Medya Savunma Alanları
Kod Adı: Azadî Stêrk
Adı Soyadı: Sîham Bozan
Doğum Yeri: Girê Sipî
Anne – Baba Adı: İlham – Mislim
Şehadet Tarihi ve Yeri: Temmuz 2023 / Medya Savunma Alanları

MESKEN NISÊBÎN

Mesken yoldaşımız, derin yurtseverliği ve serhildanları ile sembolleşmiş olan Nisêbîn’de yaşama gözlerini açtı. Köklerine bağlı, dürüst ve yurtsever bir ailede büyüyen yoldaşımız, güçlü ve özlü bir kişiliğe kavuştu. Mesken yoldaşımızın, yakın akrabaları ve kardeşleri özgürlük mücadelesine katıldı. Abisi Tevfik Kaya milislik yaparken 90’lı yıllarda gerçekleşen bir ev baskınında düşmanın yaptığı saldırıda şehadete ulaştı. Aynı zamanda geniş aile çevresinden de birçok katılımın olması, Mesken yoldaşımızın daha çocukluğundan itibaren Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ne sempati duymasına yol açtı. Mesken yoldaşımız, Kurdistan’da yiğitlik çizgisini yaşamsallaştıran ve çağımızın büyük kahramanları olan gerillalara büyük bir ilgi ve sevgiyle bağlandı. 8 yıl boyunca Türk devlet okullarında okudu, başarılı bir öğrenci de oldu, ancak Kürtleri asimilasyon ve soykırımdan geçirmek isteyen bu sistemin bir parçası olmak istemedi. Halasının kızı Zîlan İntikam (Kesire Kayran) yoldaşımızın 14 Mayıs 2015’te Rojavayê Kurdistan’ın Hesekê kentine bağlı Eşra köyünde şehadete ulaşması, Mesken yoldaşımızı derinden etkiledi. Halkının varlık ve özgürlük mücadelesinde yer almak, Kurdistan dağlarına ulaşmak, özgür yaşamla buluşmak Mesken yoldaşımızın en büyük hayali oldu. Gerillanın gabardin elbiselerini giymek, mekaplar ile toprağa basmak ve bu yolda yürümek temel amacı haline geldi. Mesken yoldaşımız, güçlü duygular, derin bir bilinç ve yüce amaçlar temelinde 2015 yılında Kurdistan Özgürlük Gerillası’na katıldı.

Mesken yoldaşımız, Mêrdîn’de gerilla saflarına katılıp, yaşamındaki ilk gerillaları orada gördü. Daha sonra kapsamlı gerilla eğitimi görmek için Medya Savunma Alanları’na geçen Mesken yoldaşımız, ilk eğitimlerini tamamladıktan sonra Avaşîn’e geçti. Avaşîn’in zorlu arazisinde, uçurumlardan geçen patikalarında, zirvelerinin doruklarında, mavi sularında adım adım gezerek gerillacılığı öğrendi. Gerillayı aynı zamanda özgür yaşamın kendisi olarak gören Mesken yoldaşımız, bu yaşama büyük bir aşkla katıldı. PKK yoldaşlığının, tüm toplumsal ilişkilerden daha büyük bir fedakarlığa dayandığını, hiçbir çıkar ve hesap gözetmeksizin yaşandığını, yoldaşlığın yarattığı maneviyatla her türlü zorluğun üstesinden gelindiğini, Apocu kadın ve erkeklerin doğru yoldaşlığının özgür yaşam ölçülerini yaratarak yüceliğe yol aldığını gördü. Tüm bunlardan etkilenen Mesken yoldaşımız hem yoldaşların yoldaşı olmaya çalıştı hem de bu yaşama büyük bir inançla katılarak özgür yaşamı büyütmeyi esas aldı. Bir yandan gerillacılığı, bir yandan Apocu ideoloji ve paradigmayı, bir yandan da özgün kimliğini, kadın kurtuluş ideolojisini ve aslında kendisini tanıdı. Okuyarak, araştırarak, tartışarak, sorgulayarak ulaştığı doğruları özümseyerek istikrarlı bir şekilde yol alan Mesken yoldaş, önemli bir gelişme düzeyi kaydetti.

Avaşîn pratiğinden sonra askeri akademiye geçerek uzmanlaşmayı hedefledi. Ağır silah taktiğinde eğitim alarak alanında uzmanlaştı ve büyük bir aşkla pratik alanlara yöneldi. Mesken yoldaşımız farklı mücadele sahalarında, çetin arazilerde ve zorlu koşullarda pratik yürüttü. Karşılaştığı engellerin zorlayıcılığını yüreğinde taşıdığı büyük inanç ve Apocu militanlık bilinci ile aşmasını bildi. Mesken yoldaşımız, kendi ayakları üzerinde durmasını bilen, kararlı, inançlı, azimli ve iradeli bir YJA Star savaşçısı olmayı başardı. Çetin pratiklerden geçerek kızgın mücadele ortamında şekillenen bir militan oldu. Savaşçılıktan karargah çalışmalarına, öz savunmadan halk çalışmalarına, muhaberecilikten istihkâm çalışmalarına kadar çok boyutlu bir katılımın sahibi oldu. Edindiği tecrübelerle komutanlaşan Mesken yoldaşımız, bulunduğu alanlarda hem bir yoldaş olarak öncülük etmesini bildi hem de sorumluluk alarak komutanlık görevini yerine getirdi. Mesken yoldaşımız, mayası temiz sağlam kişiliğini, özgür kadın ideolojisi ile yeniden şekillendirip umut vaat eden değerli bir PAJK militanı oldu. Yaşamda ve mücadelede ilkeli duruşu, çizgideki katılımı ve keskin kabul-ret ölçüleri ile kadın-erkek tüm yoldaşlarına destek olmasını bildi. Mesken yoldaşımız öncülük ve komutanlıktaki bu örnek katılımı ile tüm yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazandı.

Yüzü daima Bakurê Kurdistan’daki mücadeleye dönük olan Mesken yoldaşımız, Bakur’a geçip burada sömürgeci soykırımcı Türk devletine karşı savaşmanın ısrarı içinde oldu. Bunun için kendisini her anlamda eğitip hazırlamaya çalıştı. Zafer gerillacılığına ve yeni dönem YJA Star komuta ölçülerine ulaşabilmek için Şehîd Bêrîtan Akademisi’ndeki eğitim sürecine katıldı. Özgür kadın ölçüleri temelinde çağımızın örnek YJA Star gerillacılığını ve zafer komutanlığını kişiliğinde somutlaştırmak için ciddi bir çabanın sahibi oldu. Mesken yoldaşımızın özverili samimi katılımı, özgürlük aşkı ve zafer iddiası onu yeni dönemin gelecek vaat eden komutanı haline getirdi.

Bölge komutanı düzeyinde görev alarak eğitimini tamamlayan Mesken yoldaşımız, büyük bir sevinçle pratik sahaya geçti. Küçük büyük demeden tüm devrim görevlerini büyük bir ilgi ve istekle üstlendi. Fedakarlığı, samimiyeti, yoldaş canlısı özellikleri, pratik yaratıcılığı ve yüksek cesareti ile sorumluluk üstlenip layıkıyla yerine getirdi. Mesken yoldaşımız, Medya Savunma Alanları’nda görevi başında iken Ağustos ayında gerçekleşen düşman saldırısında şehadete ulaştı. Tüm yaşamını halkının özgür bir yaşama kavuşmasına ve bunun fedaice mücadelesine adayan Mesken yoldaşımız, ailesinin ve halkımızın yüreğinde büyük bir yer edinen ve daima gurur duyulacak olan yiğit bir Kürt kadın komutanı oldu. Mesken yoldaşımızın mücadelesini sürdürmek, silahını kaldırmak, intikamını almak ve hayallerini gerçekleştirmek biz yoldaşlarının en büyük sözü ve pratiği olacaktır. Aynı zamanda Mesken yoldaşımızın soluksuz mücadelesi başta Mêrdîn gençleri olmak üzere, tüm Kürt genç kadınlarına örnek olacak, yol gösterecektir.

HEREKOL BOTAN

Özgürlük mücadelemizde Botan’ın önemli bir yeri bulunmaktadır. Ölümsüz büyük komutanımız Egîd (Mahsum Korkmaz) yoldaşımız öncülüğünde büyük emekler ve bedellerle başlayan gerilla savaşımız her geçen yıl daha da büyüyerek bugünkü seviyesine gelmiştir. Gerilla deyince Botan, Botan deyince gerilla hafızalarda yer edinmiştir. Nice öncü şehidimiz büyük emekler vererek yöre halkını, PKK’nin özünü doğru yaşayarak, doğru temelde örgütleyebilmiştir. Yurtsever Botan halkımız Rêber Apo’nun ideolojisi ve PKK kimliğiyle yeniden dirilerek tarih sahnesine çıkmış, akın akın gerilla saflarına katılmıştır. İlk örgütleme çalışmalarının başladığı yerlerden olan Besta yöresi de erkenden Partimizin ideolojisiyle tanışmış ve benimsemiştir. Besta’da bulunan Xirbikê Bestê köyü katılımları ve şehadetleriyle bu köylerin ilklerinden olmuştur. Yöre bu yurtseverliğinden dolayı sayısız defa işgalci Türk ordusunun katliam ve zorbalıklarına maruz kalmıştır. Yurtsever Botan halkımız işgalcilere karşı boyun eğmemiş ve onurlu yaşamda ısrar etmiştir. Faşizan Türk rejimleri, Osmanlı devletinden miras aldığı işgalci, soykırımcı ve talancı özelliklerini bir kez daha devreye koymuş; binlerce köyü yakmış, halkımız yerinden ve yurdundan edilerek, sürgüne gönderilmiştir. Bu köylerden biri olan Xirbikê Bestê köyünün onurlu fertleri nereye gitmişlerse de özgürlük davasından ve onurlu yaşamdan asla geri durmamışlardır.

Aslen, Egîdlerin diyarı Xirbikê Bestê’li olan Herekol yoldaşımızın ailesi de köyleri yakıldığından dolayı önce Şirnex’e sonra Wan’a yerleşmiştir. Böylesi tarihi bir direniş kültürü ve mirasından gelen Herekol yoldaşımız, yurtsever bir aile ve çevrede diline ve kültürüne bağlı bir şekilde büyümüştür. Yakın çevresinden katılım ve şehadetlerin olmasının büyük gururunu ve onurunu yaşayan Herekol yoldaşımız küçüklüğünden itibaren Hareketimizi tanımış, ilgi duymuştur. Kurdistan’ın savaş koşullarında soykırım kıskacında olan Kürt çocukları çabuk olgunlaşarak büyümüşlerdir. Gerillaların destansı direnişleriyle büyüyen Herekol yoldaşımız, sürekli gerilla olma hayalini kurmuştur. 2007 yılında hayalini gerçekleştirmek için adım atan Herekol yoldaşımız, yaşı küçük olduğundan dolayı eve geri gönderilmiştir. Bir an bile hayalinden vazgeçmeyen Herekol yoldaşımız büyüdükçe daha bilinçli ve örgütlü hale gelmiş ve gençlik çalışmalarına katılmıştır. Herekol yoldaşımız faşist Türk rejimlerinin özel savaş politikaları çerçevesinde Kürt gençlerini hareketimizden uzaklaştırmalarına yönelik yöntemlerini boşa çıkartmak için kendisi gibi gençleri örgütlemiştir. 2012 yılında tekrardan gerilla saflarına katılmak istemiş, bu sefer de kısa bir eğitimden sonra şehir çalışmalarına gönderilmiştir. İşgalcilerin adım bile atmaya cesaret edemediği Xaçort mahallesi gençliği içerisinde çalışmalara daha aktif ve etkili bir şekilde katılmıştır. İşgalci Türk devleti ve ortaklarının insanlığın başına bela ettiği DAİŞ faşizminin halkımıza saldırtılması ve yürütülen soykırım politikasının devreye girmesiyle Herekol yoldaşımızın yönünü tekrardan dağlara vermesine neden olmuştur.

Bu sefer yoldaşlarını ikna etmeyi başaran Herekol yoldaşımız, 2015 yılının başında dağlara gelerek daha etkili olabileceğine inandığı gerilla saflarına katılmıştır. Herekol yoldaşımız çokça istediği Berîtanların meskeni olan Xakurkê’de gerillacılığa başlamıştır. Temel eğitimlerini burada gören Herekol yoldaşımız, büyük bir özveriyle eğitime ve yaşama katılmıştır. Pratikçi, atik, kıvrak bir zekaya sahip olan Herekol yoldaşımız, hayalini kurduğu gerilla yaşamına aşkla sarılarak başlamıştır. İlk şekillenmenin önemli olduğunu idrak eden Herekol yoldaşımız, yoldaşlarının da desteğiyle anlamlı bir yaşamın ve büyük bir pratiğin sahibi olmak için çok çaba sarf etmiştir. Kendini her anlamda eğitime adayan Herekol yoldaşımız, Rêber Apo’nun ideolojisiyle pratikte bir cevher haline gelmiştir. Fedakâr, emekçi, moralli ve coşkulu yapısıyla yoldaşları tarafından sevilmiş ve saygı görmüştür. Rêber Apo’ya ve şehitlerimize layık olmak için tüm enerjisiyle kendini yaşama ve mücadeleye vermiştir. Kendisini Rêber Apo’nun ve halkımızın mücadelesine adayan Herekol yoldaşımız başarıya olan inançlı ve kararlı yapısıyla etrafına da güven vermiştir. Herekol yoldaşımız, yoldaşlarıyla kurduğu ilişki tarzı, mücadelesi, savaşı ve bir bütün yaşama komünal ve kolektif katılımıyla bir duruş sahibi olmuştur. Varlık ve özgürlük savaşımızda her zaman önde olmayı amaçlamış ve emsalsiz pratiğiyle öncülük görevlerini layıkıyla yerine getirmiştir. Paylaşmanın önemini iyi bilen Herekol yoldaşımız, paylaştıkça insanın geliştiğini ve bilgilerin anlamlı hale geldiğini öğrenmiş ve edindiği tecrübeleri yoldaşlarına da aktararak büyük mutluluklar yaşamıştır. PKK’nin özü olan yoldaşlığa büyük önem vermiş, ruh birlikteliğini yakalayarak yoldaşların yoldaşı olmayı başarmıştır. Apocu iradeyle nelerin başarılacağının farkına varmıştır. İşgalci Türk ordusunun Xakurkê de gelişen işgal operasyonuna aktif bir şekilde katılmıştır. İşgalcilere karşı yapılan onlarca eylemin içerisinde yer almış ve görevlerini başarılı bir şekilde yerine getirmiştir. Kendisini yaşamda eğiten Herekol yoldaşımız, uzun bir pratik tecrübeden sonra ideolojik akademilere gitmiştir. Akademide yaşadığı yoğunlaşmalarla Demokratik, Ekolojik ve Kadın Özgürlükçü paradigmamız temelinde kendini derinleştirmiştir. Rêber Apo’yu daha fazla anlamaya ve yaşamsallaştırmaya çalışmıştır. Aldığı eğitimle ideolojik-örgütsel-askeri konularda daha yetkin bir kadro-militan olmuştur. Halkımızın özgürlük sorununa karşı kendini çözüm gücü haline getirmedeki çabasını süreklileştirmiştir. Başarılı bir şekilde gördüğü eğitimini hızlı ve etkili bir şekilde pratiğe geçirmek için işgalci Türk ordusunun Medya Savunma Alanları’na yönelik başlattığı işgal operasyonlarına karşı ön cephede yerini almıştır. Demokratik Modernite Gerillacılığı’nın profesyonel bir militanı olan Herekol yoldaşımız, yeni tarz ve taktiğin oturması ve gelişmesinde büyük emek harcamıştır. Hareketli gerilla timlerinde birlik komutanı olan Herekol yoldaşımız, dönemin ruhuna uygun olarak Avaşîn, Zap, Batı Zap ve Metîna alanlarında görev alarak savaş pratiğine olumlu katkıları olmuştur. Bu alanlarda gelişen birçok eylemin hem planlamasında hem de uygulanmasında öncülük etmiştir. Savaşın içerisinde pişen ve askeri branşlardaki hakimiyetiyle dönemin öncü komutanlarından olmuştur.

Herekol yoldaşımız yurtsever Botan halkımızın yetiştirdiği büyük komutanlarımız olan Adil, Çiçek, Kerim, Zelal, Rojhat, Mehmet, Reşîd, Şoreş ve Delîllerin çizgisinde ve onların izinde komutan Egîd tarzıyla savaşarak başarılı bir mücadele ve pratik sergilemiştir. Herekol yoldaşımız Rêber Apo ve şehitlerimize olan bağlılığıyla, disiplinli, dürüst, fedakâr ve her göreve büyük bir moral ve coşkuyla giden yapısıyla komutasındaki yoldaşları tarafından saygı ve kabul görmüştür. Yaşadığımız böylesi tarihi bir süreçte yük olmayı değil yük kaldırmayı ve başarıyı kendine esas alan Herekol yoldaşımızın şehadeti biz yoldaşlarını derinden etkilemiş, işgalcilere karşı intikam ve öfkemizi bileyerek başarıya olan inancımızı daha da pekiştirmiştir. Herekol yoldaşımız şahsında tüm devrim şehitlerimize verdiğimiz sözümüzü yineliyor, zafere yürüdüğümüz bu kutlu yolda anıları ve mücadeleleri önümüzü aydınlatan meşale olacaktır.

AZADÎ STÊRK

Rojava Özgürlük Devrimi anlamlı, onurlu ve özgür bir yaşamın olabileceği umudunu verdiği binlerce şehitle insanlığa bir kez daha armağan etmiştir. Halklar ve inançlar mozaiği olan Kuzey-Doğu Suriye halkları Rêber Apo’nun Demokratik, Ekolojik ve Kadın Özgürlükçü paradigması temelinde kendini örgütleyerek DAİŞ ve türevlerini kadın öncülüğünde yenilgiye uğratmış; bir arada özgür, adil ve kardeşçe yaşamın mümkün olduğu ispatlamıştır. Tarihi direnişlerin yaşandığı ve destanların yazıldığı Rojava Özgürlük Devrimi sürecinde Kürt halkının mücadelesi başta kadınlar olmak üzere diğer tüm toplum kesimlerinin de kendilerine güvenmesine ve devrim saflarına akmasına vesile olmuştur. Kobanê’li bir ailemizde doğan Azadî yoldaşımız, insanlık tarihinin bu en anlamlı konağında devrimle tanışmıştır. Kadınların öncülük ettiği bu devrimde yetişen yeni nesil de bu güçlü etkiyle büyümüşlerdir. Kadının metalaştırılarak pazarlarda satılmasına karşın Rêber Apo’nun bin bir emekle yarattığı özgür kadın çizgisinin, bu geri zihniyetle savaşan özgürlük güçlerine öncülük etmesi ve tarihi rol oynaması sadece bölgeyle sınırlı kalmayarak enternasyonal bir karakter kazanmıştır.

Yurtsever bir ailede büyüyen Azadî yoldaşımız, yıllar geçtikçe daha bilinçli hale gelmiştir. Ailesinde katılımların ve şehadetlerin olması Azadî yoldaşımız üzerinde de bir etkiye neden olmuştur. Bilinçli ve örgütlü toplumun bir üyesi olan Azadî yoldaşımız, gençlik çalışmalarına dahil olmuştur. Çalışmalarda kendini daha iyi tanımış ve gücünün farkına varmıştır. Rêber Apo’nun ideolojisini daha yakından tanıma fırsatı bulan Azadî yoldaşımız, Önderliğimizin esaretini kabullenememiştir. Ahlaki-politik toplumun komünal ve kolektif değerleriyle kendini geliştirmiştir. Bu süreçte hareketimizi de tanımış ve okumuştur. Kurdistan dağlarında verilen mücadelenin önemini ve yaşanan devrimin özünün dağlar olduğunu öğrenmiştir. Azadî yoldaşımızda yaşam, mücadele ve özgürlük konularında çelişkileri, sorgulamalar ve arayışlar başlamıştır. Soykırımcı ve işgalci Türk ordusunun Serêkaniyê ve Girê Spi’yi işgal etmesi ve bu sırada yaşanan şehadetler Azadî yoldaşımızın kararını vermesinde etkileyici ve belirleyici olmuştur. Azadî yoldaşımız Ortadoğu’da kalıcı bir çözümün sağlanmasının ancak Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ne katılarak, gerilla mücadelesini büyütmekten geçtiğini fark etmiştir. Azadî yoldaşımız 2019 yılında yönünü Kurdistan’ın asi ve çetin dağlarına vererek, özgürlük saflarımıza katılmıştır.

Dağ yaşamına yabancı olan Azadî yoldaşımız aldığı eğitimlerle ve yoldaşlarının desteğiyle çabuk uyum sağlamıştır. Yoldaşlarının yaklaşımı, onu geliştirmedeki çabaları ve ayakları üzerinde durabilecek iradeye sahip olabilmesi adına verdikleri emekler Azadî yoldaşımızda büyük bir etki yaratmıştır. PKK yaşamının sade, temiz ve mütevaziliğine aşk düzeyinde bağlanmıştır. Öznesi olduğu gerilla yaşamının her aşamasında kendisini değiştirip dönüştürecek gücü kazanmıştır. Azadî yoldaşımız, gençliğin verdiği enerji ve öğrenmeye açık, hevesli yapısıyla kendisini hızlı bir şekilde geliştirmiştir. Kendisini kısa bir sürede dikkat, hassasiyet ve detaylara hakimiyet gerektiren kurye çalışmalarını yürütebilecek düzeye getirmiştir. Çalışkan, girişken ve emekçi bir kişiliği olan Azadî yoldaşımız, yaşamımızı kendi rengiyle zenginleştirmiştir. Yaşamın ancak değerler yaratarak anlamlı olacağını ve güzelleştiğini fark eden Azadî yoldaşımız emek vermekten ve çalışmaktan geri durmayarak değerlere, değer katmıştır. Yaşama dört elle sarılarak, yaşamda kazanıldıkça mücadelenin her alanında ve her safhasında başarının elde edileceğine inanmış ve pratiğiyle bunu göstermiştir. Neşeli ve moralli katılımıyla bulunduğu ortamlarda yoldaşlarına da güç olmuştur. Azadî yoldaşımız, Rêber Apo’nun Kadın Kurtuluş İdeolojisi’nde kendini daha fazla eğiterek, kadın özgürlük bilincini kazanmak için görülmemiş bir çaba sarf etmiştir. Zîlan çizgisinde, Rêber Apo’nun fedai bir militanı olma yolunda emin adımlarla ilerlemiştir. Bêrîtanların izinde yetkin bir YJA Star militanı olmak adına fedakarca mücadele etmekten geri durmamıştır. Bu gelişmelerle birlikte Azadî yoldaşımız bir kimlik ve duruş kazanmıştır. Var olan ile yetinmeyen Azadî yoldaşımız tempolu ve istikrarlı yürüyüşüyle sürekli bir gelişim içerisinde olmuştur. PKK-PAJK çizgisinde doğru bir şekilde Partileşerek militan-kadro ölçülerini yaşamış ve mücadelesiyle göstermiştir. Azadî yoldaşımız cins mücadelesini etkili bir şekilde vererek kendini daha iyi tanıma fırsatı yakalamıştır. Disiplinli, bilinçli ve inançlı katılımıyla yoldaşlarına da örnek olmuştur. Azadî yoldaşımız, düşüncesini, ruhunu ve duygularını Hareketimizle bütünleştirmeyi kısaca ruh birlikteliğini yakalamayı kendine esas almıştır. Mücadelemizde uzun yıllar geçirmemiş olmasına karşın duruşu ve yaşamıyla Partimizin özünü yaşamıştır. Azadî yoldaşımız, sistemin tüm geriliklerine karşı sistemden kendini kopararak, Önderliğimizin “Cücelikten, yüceliğe doğru tırmanmak” belirlemesinde yücelen bir gerçeklik olmuştur. Demokratik Modernite Gerillacılığı’nın uzman bir militan olmak için askeri-branş eğitimi almış ve profesyonel bir YJA Star militanı olmuştur. Kadın öncülüğünün misyonuna göre katılmış ve dönem görevlerine layıkıyla cevap olmasını bilmiştir. Medya Savunma Alanları’na dönük işgal hareketine karşılık bulunduğu her alanda operasyonun ilk gününden şehit düştüğü an’a kadar büyük bir emeğin sahibi olmuştur. Geliştirilen birçok eylemde yerini almış ve sürece cevap olma arayışında olmuştur. Türk faşizmi kırılmadan ve yenilgiye uğratılmadan Ortadoğu halklarının demokratik ve özgür yaşama kavuşamayacağını bilince çıkarmış ve bunun için çok çaba sarf etmiştir. Yurtsever Kobanê halkımızın yiğit evladı, Azadî yoldaşımızın erken şehadeti düşmana olan kinimizi bilemiştir. Azadî yoldaşımızın şahsında tüm şehitlerimizin hayallerini demokratik ulus çerçevesinde, kardeşçe yaşanılacak özgür bir ülkede yaşatacağımıza dair sözümüzü yineliyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz