‘Mîraz yoldaşımızın kararlı yürüyüşü biz yoldaşlarına örnek olacak’

0
119

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle:

“Serhed halkımızın yiğit evladı, özgürlük mücadelemizin militanı ve profesyonel devrimcisi Mîraz Serhed yoldaşımız  Ekim 2022 tarihinde gerçekleşen düşman saldırısında şehadete ulaştı.

Asil, yurtsever ve köklü bir aileden gelen Mîraz yoldaşımız, kişiliğini şekillendiren kadim Serhed yurtseverliği ile gerilla saflarına katılarak 13 yıl boyunca kesintisiz bir yürüyüşün sahibi oldu. Gençlik çalışmalarından milislik faaliyetlerine, dağlardan metropollere, ovalardan köylere kadar her alanda ve çalışma sahasında görev yürüttü. Kendini birçok alanda ve boyutta yetkinleştirerek profesyonel bir devrimci oldu. Yaralanmasına rağmen rağmen hiçbir devrim görevinden geri durmayarak büyük bir aşk ve istekle sorumluluklarını yerine getirmeye çalıştı.

Yetkin bir militan ve öncü devrimci olan Mîraz yoldaşımızın kararlı yürüyüşü biz yoldaşlarına örnek olacak, anısı devrimci çalışmalarımızda yaşatılacak ve amaçları mutlaka başarılacaktır.

Mîraz yoldaşımızı şehadet yıl dönümünde saygı ile anarken, başta değerli ailesi ve yurtsever Serhed halkı olmak üzere tüm Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Mîraz Serhed yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Mîraz Serhed
Adı Soyadı: Celal Kaya
Doğum Yeri: Agirî
Anne – Baba Adı: Kudret – Salih
Şehadet Tarihi ve Yeri: Ekim 2022 / Medya Savunma Alanları

Mîraz yoldaşımız, destansı yiğitliği dengbêjlerin stranlarına konu olan ve yurtseverliği ile bilinen Heyderan aşiretinin bir ferdi olarak Serhed yöresinde dünyaya geldi. Mîraz yoldaşımızın ailesi 1900’lü yıllarda önce Tevgera Azadî’nin sempatizanı olur. Şêx Seîd öncülüğündeki serhildanın bastırılmasından sonra Serhed’de de benzer çıkışların yaşanmaması için Mîraz yoldaşımızın ailesinin önde gelenleri sömürgeci, soykırımcı Türk devleti tarafından Afyon’a sürgün edilir. Fakat buna karşı gelip firar ederek Agirî Serhildanı’na katılırlar ve büyük bir direniş sergilerler. Agirî Serhildanı’ndan sonra ailesi bu sefer Tekirdağ’a sürgün edilir ve 4 yılın ardından yeniden Agirî’nin Panos ilçesine geri dönerler. Yurtseverlikleri her daim baki olan ailesi Kürt ve Kurdistanî hareketlere sempati besler ve destek verir. Apocu hareketin çıkışından ve Serhed’e yayılmasından sonra Özgürlük Hareketi’ne gönül verirler.

Mîraz yoldaşımız çok köklü yurtseverlik bilincine, ruhuna ve kültürüne sahip olan böyle bir ailede büyüyüp karakter kazandı. Kürt halkının kadim kültürünü derinliğine yaşadı. 1989’da halasının oğlu Dilager (Mecit Çelik) yoldaşın gerillaya katılmasıyla birlikte Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ni tanımaya başladı. Dilager yoldaşın 1994 yılında Tendurek’te şehadete ulaşması Mîraz yoldaşımızı mücadeleye daha fazla bağladı. Mîraz yoldaşımız, toplumsal görevlerinin farkında olan onurlu bir Kürt genci olarak halkının özgürlük mücadelesine asla kayıtsız kalmadı. Birçok serhildan, yürüyüş ve toplumsal faaliyete katıldı. Aynı zamanda hemşerisi olan büyük devrimci ozanımız Hozan Serhed yoldaşın sesinden dinlediği devrim ezgileri, ruhunu kanatlandırıp Agirî Dağı’nın zirvelerine taşıdı. Devrimci Kürt müziği ile kurduğu bu bağ yüreğinin derinliklerine nüfuz etti ve onu ülkeye, halka ve mücadeleye daha fazla bağladı. 1999 yılında Rêber Apo’nun uluslararası komplo saldırısına uğraması ve aynı yıl Hozan Serhed yoldaşımızın şehadete ulaşması Mîraz yoldaşı çok etkiledi. Bu etkilenme Mîraz yoldaşımızda, köklü bir arayışa yol açtı.

Başarılı bir öğrenci olarak okuyan, öğretmenlerinin ve arkadaşlarının gözdesi olan yoldaşımız, Trakya üniversitesinin sosyoloji bölümüne gitti. Burada bir yandan okurken, bir yandan da yurtsever devrimci gençlik çalışmalarına katıldı, aydın bir Kürt genci olarak çalışmalara öncülük etti. Fakat faşistlerle çıkan kavgadan kaynaklı 2003 yılında üniversiteyi terk edip ayrıldı. Ekonomik nedenlerle farklı işlerde çalışıp ailesine yardımcı oldu. Farklı alanlardaki gençlik çalışmalarında yer aldı ve bir dönem gerilla için milislik faaliyetleri yürüttü.

Mîraz yoldaşımız birçok alanda ve çalışmada büyük yararlılıklar gösterse de yaptıkları hiçbir zaman onu tatmin etmedi. Çiyayê Agirî’de direnen ana ve ataları gibi o da silahlı mücadele vermeden varlık ve özgürlük davamızın zafere ulaşamayacağını iyi biliyordu. Bu bilinçle 2011’de yüzünü Kurdistan dağlarına dönerek gerilla saflarına katıldı. Mîraz yoldaşımız, güçlü yurtseverlik bilinci, olgun kişiliği, canlı, istekli ve pratikçi özellikleri ile erkenden gelişme kaydetti. Mîraz yoldaşımızın kişiliğindeki büyük militanlık potansiyeli çok çabuk kendisini gösterdi ve önemli görevleri başarabileceğinin işaretlerini verdi. Bu yüzden eğitimini tamamladıktan sonra metropollere geçip üç yıl boyunca faşist TC sistemi içinde çalışma yürüttü. Hiç yakalanmadan, düşmanın ruhu bile duymadan birçok devrimci çalışmayı başarıyla gerçekleştirdi. Kendine özgü tarzı, becerisi, taktik zekası, kamuflaj yeteneği, düşmanını çok iyi analiz etmesi ile tüm düşman tedbirlerini alt etmeyi başardı. Mîraz yoldaşın takipçiliği, sorgulayıcılığı, toparlayıcı, yaşamsal tecrübeleri, titizliği, yüksek adaptasyon yeteneği, sınır tanımaz cesareti ve eylemci özelliği önemli sonuçlar elde etmesini sağladı. Mîraz yoldaşımız, duygu yüklü dünyası, bir halkın büyük yurtseverliğini sığdırdığı büyük yüreği ve güçlü kalemiyle şiirler yazdı. Böylesine büyük bir maneviyat ve devrimci ruha sahip olduğu için metropollerde, kapitalist modernite düzeninde ve farklı ortamlarda çokça bulunmasına rağmen asla düzen yaşamına tenezzül etmedi ve devrimci duruşunu tam kararlılıkla korumasını bildi.

2014 yılında faşist Türk devletinin ve DAİŞ çetelerinin Rojava Özgürlük Devrimi’ne saldırması üzerine Kuzey Doğu Suriye’ye geçen Mîraz yoldaşımız, buradaki direniş sürecine aktif katıldı. Birçok özgürleştirme hamlesine en ön saflarda katılıp cesurca savaştı. DAİŞ çetelerinin araçla yaptığı bir intihar saldırısında sol ayağından ciddi yaralandı. Ameliyatla ayağını iyileştirme şansı olmasına rağmen devrimci mücadeleden bir an bile kopmamak için tedaviye gitmeyi ret edip mücadelesine devam etti. Önemli sorumluluklar alarak mücadelemize büyük katkılar sağladı. Daha sonra yüzünü Kurdistan dağlarına dönerek Medya Savunma Alanları’na geçti. 2019 yılında yaşanan bir eğitim kazası sonucu ciddi biçimde yaralandı. Fakat bu da Mîraz yoldaşımızı devrim yürüyüşünden koparamadı. Mîraz yoldaşımızın, kararlı, ciddi ve tutarlı duruşuyla her engel ve zorluğu daha büyük bir katılımın vesilesi yaptı. Hiçbir zaman gerekçelere sığınan ve kendisini geride tutan bir pozisyona düşmedi. Nerede kendisine bir görev verildiyse, mutlaka başarıya ulaştırmak üzere canla ve başla çalıştı.

Mîraz yoldaşımızın dayısının oğlu Rênas Serhed (İsrafil Dursun) yoldaşımızın 2018 yılında Amed’de, dayısının kızı Güven Doza (Cansel Dursun) yoldaşımızın ise 2022 yılında Girê Amediyê Direniş Alanı’nın öncü ve fedai komutanlarından biri olarak şehadete ulaşması onun düşmana olan kin ve öfkesini daha büyüttü.  Şehitlere layık olmanın ancak ve ancak mücadelelerini yükseltmek ve zafere ulaştırmakla mümkün olduğunun farkındalığıyla görevlerine daha büyük bir aşk ve istekle yöneldi. Mîraz yoldaşın dürüstlüğü, fedakarlığı, özverili, samimiyeti, girişimciliği, koparıcılığı, iş bitiriciliği ve Parti’ye bağlılığı onu tüm yoldaşlarının sevip saydığı Apocu bir militan haline getirdi. Mîraz yoldaş zor zamanların başaran militanı ve yeterli yoldaşı oldu. Mîraz yoldaş, kolektif çalışma tarzını uygulayabilen ve bunu çok mütevazi bir şekilde gerçekleştiren yoldaşça bir ilişkilenme tarzına sahipti. Bu özelliklerinden kaynaklı tüm arkadaşların birlikte çalışmak istediği ve etrafına güven veren profesyonel bir devrimciydi.

Kadın Kurtuluş İdeolojisi’ne ve Demokratik, Ekolojik, Kadın Özgürlükçü Paradigma’ya yürekten inanan Mîraz yoldaşımız, Apocu ideolojiye doğru ve tam katılım yapabilmek için cins mücadelesi verdi. Bu konuda kendisini sorgulayarak erkek egemen ideoloji, anlayış ve yaklaşımlarını aşmak için çaba sahibi oldu. Kadın yoldaşlarla sonuna kadar ölçülü, saygılı ve duruş sahibi bir yoldaşlık sergiledi.

Özgürlük mücadelemiz için yıllarca durmak nedir bilmeden çalışan, birçok mücadele sahasında ve farklı çalışma alanlarında pratik yürüten Mîraz yoldaşımız, Ekim 2022 tarihinde gerçekleşen düşman saldırısı sonucunda şehadete ulaştı.”
         

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz