Mısır’ın güçlü kadınlarından: Nefertiti

0
481

Yaşadığı dönemde Mısır’ın en güçlü kadınlarından biri olarak gösterilen Nefertiti, tarihte barışa ve dostluğa verdiği önemle bilinir.  

Nefertiti’nin, Hıristiyanlığın çıkışından 1300 yıl önce Mısır’da yaşadığı belirtilir. Kraliçe Tiy ile III. Amenhotep’in kızı olarak bilinen Nefertiti’nin adının kelime anlamı ise “güzellik geliyor” ya da “güzelden güzele” olduğu belirtilir. Dostluğa, barışa verdiği önemle bilinen Nefertiti’nin hikayesi, hakkında kesin olmayan bilgilerle bugüne kadar gelir.  

Mitanniler ile Mısırlılar arasındaki savaş sırasında barışı temsilen Akhenaton ile evlenen, Nefertiti’nin ailesi hakkında kesin bilgi bulunmamakla beraber 6 kızı olduğu, bunlardan ikisinin sonradan Mısır kraliçesi olduğu söylenir.

Akhneton ile aynı düzeydedir 

Mısır’da yaşadığı dönemin en güçlü kadınlardan biri olarak gösterilen Nefertiti, bu dönemde eşi Akhenaton ile aynı düzeydedir. Hatta firavunun uygulaması gereken cezaları ya da yapması gereken işleri yapabilme yetkisi vardır. Bu durumdan halk ve din alimleri hiç memnun değildir, çünkü bu Mısır’da alışkın olunan bir uygulama değildir.  Tahtta çok uzun süre kalamadıklarından dolayı bu memnuniyetsizlik uzun sürmez, Akhenaton saraya yayılan salgın bir hastalıktan yaşamını yitirir. Nefertiti ise bir süre daha tahtta kaldıktan sonra hayatını kaybeder. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here