MLKP’nin 25’inci kuruluş yıldönümü kutlandı

0
519

MLKP’nin 25’inci kuruluş yıl dönümü Almanya’nın Ludwigshafen-Mannheim kentinde yapıldı. Kutlamada bir konuşma yapan , PYD sözcüsü Salih Muslim, “2 Kasım’da Dünya Kobanê gününde tüm dünyada sokakları, meydanları dolduralım” dedi.

mlkp bayrağı ile ilgili görsel sonucu

Marksist-Leninist Komünist Parti’nin (MLKP) 25’inci kuruluş yıldönümü bir festival ile kutlandı.

Almanya’nın Ludwigshafen-Mannheim yapılan festival bir panel ile başladı. Gazeteci Arzu Demir’in moderatörlüğünü yaptığı panelde PYD Temsilcisi Salih Müslim, Atılım Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Çiçek panelist olarak katıldı.

“Ortadoğu’da devrimci dinamikler ve sosyalizmin güncelliği” konusunda yapılan panelde gazeteci Arzu Demir, MLKP’nin Rojava Temsilcisi Bayram Namaz’ın “Bedel kapılarından geçerek ilerliyoruz” sözüne ve komünist kadınların öncüsü, kadın özgürlük mücadelesinin işaret fişeği Yeliz Erbay’ı anarak başladı.

PYD temsilcisi Salih Muslim Skype aracılığıyla katıldığı panelde “Sizinle buluşmak, size hitap etmek benim için onurdur” demesi üzerine salon “Biji berxwedana Rojava” sloganlarıyla yankılandı.

Türk devleti ve çetelerinin saldırısının kesintisizce sürdürdüğünü, ateşkesi soluklanmak için kabul ettiklerini ama Türk devletinin ateşkesi hiçbir zaman kabul etmediğini söyleyen Muslim, şu an bile saldırıların sürdüğünü belirtti.

Hava saldırılarının engellenmesi için hava trafiğinin kapatılmasını istediklerini ama ABD, Rusya, AB ülkelerin bu insani talebe kulaklarını tıkadığına dikkat çeken Muslim, DAİŞ’in destekçisi Türk devletinin intikam almak için Rojava’ya saldırdığını sözlerine ekledi.

Salih Müslim, tüm emperyalist güçlerin Rojava’yı yok etme planının bir parçası olduğunu da kaydeden Muslim şunları belirtti: “Sizin gibi dostlarımız yanımızdadır. Bundan güç alıyoruz. 2 Kasım’da Dünya Kobanê gününde tüm dünyada sokakları, meydanları dolduralım. Zafer yakındır, zaferimiz enternasyonal bir zafer olacaktır.”

Gazeteci İbrahim Çiçek ise konuşmasında “Partimiz için emek verenlere selamlıyorum. Kerem Pehlivan şahsında şehitlerimizi selamlıyorum” diyerek sözlerine başladı.

Moderatör Arzu Demir’in, Ortadoğu’da ve Rojava’da “nereden nereye geldik” sorusu bağlamında,

Arap halklarının 2010 yılında başladığı isyanın sonucu olarak bazı despotik iktidarların yıkıldığını ancak, devrimci önderlik eksikliği nedeniyle devrime evrilemediğini, Suriye’deki iç savaş koşullarında Ortadoğu’daki isyan dalgasının Rojava’da yaşam bulduğunu belirtti.

MLKP’nin başından beri Rojava devriminin içinde olduğunu, halkların birlikte yürüttüğü mücadele ile Rojava devriminin 21. yüzyıla ışık saçtığı, işaret fişeği olduğunu, dünya halklarının moral değeri olduğuna da Çiçek dikkat çekti.

Açılış ve saygı duruşunun ardından Daf Connection erbaneleriyle ve “Savaşa hayır ve Rojava’ya dayanışma” yazan tişörtleri ile sahnedeki yerlerini aldı. “Biji berxwedana Rojava” sloganları atan grup daha sonra defleri ve saranlarıyla seyircilere keyifli anlar yaşattılar.

Mesajların okunduğu ve izlendiği etkinlikte Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) adına da bir konuşma yapıldı.

Kürt siyasetçi Demir Çelik de etkinlikte bir konuşma yaptı. 25 yıl boyunca sosyalizm mücadelesini yürütenleri selamlayan Çelik, “Nice 25 yıllara diyerek zaferi taçlandıralım. Kürt hareketi adına MLKP’ye teşekkür ediyorum. Rojava kadın devriminin onurlu direnişini vaar edenlere selam olsun. Bugün hepimiz Kürdüz, Rojavayız, kadınız kadın devrimiyiz” diye konuştu.

Festivalde Silbis u Tari, Pınar Aydınlar, Muharrem Temiz Çağdaş Toprak ve GIK-DER Gençlik Halk Oyunları ekibi sahne aldı.

Sık sık “Biji berxwedana Rojava”, “Yaşasayın enteryonalist dayanışma” sloganlarının atıldığı kutlama halaylarla sona erdi.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here