Mor isyan sokaklardan taştı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla İstanbul’da yapılan etkinliklerde mor isyan sokaklara taşarken, kadınlar direnişi kuşandı. 

İstanbul’da kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinliklerini dün akşam Taksim’de gerçekleştirdikleri 19’uncu Feminist Gece Yürüyüşü ile taçlandırdı. Haftalar öncesinden başlayan etkinliklerde erkek-devlet şiddetine karşı feminist isyan mesajı ön plana çıktı.

Kadınlar, renkleri ile alanlara çıkarak; homofobiye, patriarkaya, erkek-devlet şiddetine, yargıya, güvencesiz çalışma koşullarına, pandemide kendilerini eve hapseden sisteme karşı çıktı. 

6 Mart günü 8 Mart Kadın Platformu öncülüğünde Kadıköy Beşiktaş İskelesi’nde gerçekleşen “Büyük Kadın Buluşması” aslında Feminist Gece Yürüyüşü’nün görkemini muştuluyordu. Buluşma öncesi kadın örgütleri hummalı bir çalışma içerisindeydi aslında. Bir yandan atölyeler yapılıyor, bir yandan döviz ve pankartlara yazılacak olan slogan ve talepler belirleniyordu. Pankart ve döviz yazımı için her kadın örgütü boya ve fırçalarını ellerine alarak kolları sıvadı. Pankart ve döviz yazımlarında oldukça renkli görüntüler açığa çıktı. Bez ve kartonlara vurulan her fırça darbesi patriarkaya da bir darbe niteliğindeydi. 

Özgürlüğümüzü kazanacağız 

Buluşma günü gelip çattığında ise polis ablukasına, yasaklara ve sağanak yağmura rağmen ellerine rengarenk şemsiyelerini, üzerinde taleplerinin yer aldığı pankart ile dövizlerini alan kadınlar, Kadıköy’e aktı adeta. Polisin tüm engelleme girişimleri kadınların direnişi ile aşıldı. Alana gökkuşağı renkleri ve LGBTİ+’lar alınmak istenmedi. Fakat direniş ile bu engel aşıldı. Bu yılki slogan ise aslında kadınların yıllardır verdikleri mücadelelerinin temel hedefi olan “Özgürlüğümüzü Kazanacağız” oldu. Alanda buluşan kadınlar, artık özgürlüklerini alma vakti geldiği mesajı veriyordu. Emekçisinden, öteki olarak görülenine, siyasi parti temsilcilerinden avukatına, ulusal kıyafetini giyip gelen kadından LGBTİ+ aktivistine binlerce kişi iktidarın ayrıştırıcı politikalarına rağmen kol kola girip yan yana gelmeyi başardı. Talepler farklı olsa da kesişen yol aynı: Özgürlüğümüzü kazanacağız.  

‘#Sizi bırakmayacağız’ 

Buluşma sonrası ise polisin tahammülsüzlüğü LGBTİ+ aktivistlerine dönük oldu. Aktivistler engelleri aşarak sahneye çıkıp polis şiddetini teşhir ettikleri ve “Alışın buradayız” dedikleri için işkence edilerek gözaltına alındı. Aktivistlerin gözaltına alınmadan önce “Bizi bırakmayın” sözlerine karşın sosyal medyada “#Sizi bırakmayacağız” etiketiyle binlerce mesaj yayınlandı. 

Taksim mora büründü 

Kadıköy’den sonra kadınların ikinci durağı ise Taksim’di. “Feminist isyan her yerde” diyen kadınlar dün gece Taksim sokaklarını mora bürüdü. İsyanlarını haykırmak için vapurla geleninden kapatılan sokaklardan alternatif yol bulanına Sıraselviler’e kortejler halinde gelen kadınlar, halaylar, zılgıtları, bayrakları ile feminist isyanı dile getirdi. Akşamın ilerleyen saatlerinde coşku doruğa çıktı. Taksim sokaklarında kadınların direniş sloganları, halayları ve dansları yankılandı. 

Ev hapsini reddedip alana geldiler  

Feminist Gece Yürüyüşü’nde dikkat çeken bir diğer nokta da ev hapsinde olan kadınların ayaklarına takılan kelepçeleri “Ayağımızdaki prangaları kırıyoruz” diyerek çıkarıp ev hapsini reddetmesi oldu. Kadınlar 8 Mart’ı eve hapsolarak geçirmeyeceklerini belirterek kız kardeşleri ile alanda buluştu. Kadınların sloganlarında erk zihniyete olan öfke ön plana çıkarken, kadınların yaşamın her alanında olduğunun altı çizildi. 

Tutsaklar unutulmadı 

Tutsak edilen kadın siyasetçilerin de unutulmadığı yürüyüşte, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride karşı 100 günü geride bırakan açlık grevi eylemine de dikkat çekildi. Tutsakların taleplerinin kabul edilmesini isteyen kadınlar, “Bijî berxwedana zindana” sloganıyla yürüdü. 

Barikatlar yıkıldı 

Taksim sokaklarında yürüyüşlerini sürdüren kadınlara halk da tam destek verdi. Alkış ve kornalar ile halktan dayanışma gören kadınlar, polisin yürüyüşü engellemek için kurduğu barikatları da yıka yıka geçti. Yürüyüşlerini Karaköy’de sonlandıran kadınlar, feminist isyanında yaşamın her alanında olacağını belirterek, “Bu daha başlangıç” mesajı verdi. Gelecek günlerde kadınların feminist isyanı erkeklerin ve iktidarların uykularını kaçıracağa benziyor. 

En Çok Okunanlar

İlgili Makaleler