MSD, Kobanê’nin özgürleştirilmesinin yıl dönümüne ilişkin açıklama yaptı

0
638

Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Kobanê’nin DAİŞ çetelerinden özgürleştirilmesinin 5’inci yıl dönümüne ilişkin açıklama yaptı.

MSD, açıklamasında uluslararası toplumu, ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyonu ve Suriye’deki Rus güçlerini Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerine yönelik saldırılarını ve tehditlerini durdurmaya çağırdı.

Açıklamada şunlar belirtildi;

 “Kobanê direnişinin ve desteğini Türk devletinden alan DAİŞ’in yenilgiye uğratılması üzerinden 5 yıl geçti. DAİŞ çeteleri Baxoz’da yenilgiye uğratıldı. Suriye’nin krizden çıkarılmaya çalışıldığı bu 9 yıllık süre içerisinde halkımız büyük acılar çekti, göç ettirildi ve acı çekmeye devam ediyor. Ülkemizin birçok bölgesi hala işgal altındadır. 

Kobanê, teröristlerin yenilgiye uğratılması ve özgürlük tarihinde önemli bir nokta oldu. Bu süreçte halkımız, YPJ/YPG güçleri ve Suriye gençleri Suriye ile Irak’ın büyük bir kısmını etkisi altına alan teröristlere karşı birlik oldu ve Suriye’nin özgürleştirilmesi için aynı cephede savaştı.

Bu örgütün büyümesini durduracak hiçbir yerel veya uluslararası gücün olmadığı bir dönemdi ve DAİŞ sadece uluslararası cihatçılardan değil aynı zamanda işgalci Türk devletinden destek alıyordu. Türk devleti Suriye’yi talan etmek ve Suriye halklarının onurunu ve özgürlüğünü koruyan demokratik projeyi yıkmak istiyordu.

Kobanê artık 5 yıl öncekinden çok farklı. Kobanê’nin yüzde 80’inin altyapısı talan edilmişti. Kobanê bugün kendi halkının ve Demokratik Özerk Yönetimin emekleri sayesinde ayakta ve güvenlidir. Türk devleti Cerablus, Bab, Ezaz, Serêkaniyê, Girê Spî’yi işgal ettikten sonra bölge demografisini değiştirmek için bölge halkının yerine yabancıları yerleştirdi ve sivillere yönelik savaş suçu işledi. Türk devleti Kobanê başta olmak üzere Kuzey ve Doğu Suriye’nin diğer bölgelerini de tehdit etmeye devam ediyor.  

MSD olarak, Türk devletinin uluslararası bir gücü tanımaması ve halkımıza yönelik saldırılarını tekrarladığını görüyoruz. Ayrıca uluslararası toplumu ve ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyonun ve Suriye’deki Rus kuvvetlerinin işgalci Türk devleti tarafından işlenen bu suçları durdurmasını istiyoruz. Ayrıca Suriye’de, bu krizi sona erdirmek ve Suriye’deki temel demokrasiye güvenlik, istikrar ve geçişi sağlamak için tüm ulusal ve siyasi bileşenlerin dahil edilmesinin siyasi çözümü dışında hiçbir çözümün olmadığını teyit ediyoruz.

YPG ve YPJ, 26 Ocak 2015’te 134 günlük bir direnişin ardından Kobanê kentini DAİŞ çetelerinden özgürleştirdi”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here