Mülteciler Edirne sınırına akın etti

0
573

Türkiye’nin mültecilerin kaçak geçişlerini engellemeyeceği kararı üzerine İstanbul’dan binlerce mülteci Edirne sınırına akın etti

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) askerlerinin İdlib’de Rus ve Suriye ordusu tarafından vurulması üzerine AKP mülteci kozunu ortaya sürdü. Avrupa ülkelerinin destek vermemesi nedeniyle AKP hükümeti mültecilerin Avrupa’ya geçişlerine engel olmayacakları yönündeki kararı üzerine başlayan hareketlilik iki gündür sürüyor.

Sınırda bekleyenlerin sayısı artıyor

Ege kıyılarında deniz yoluyla Yunan adalarına geçişler olurken, Edirne’de ise Yunanistan ve Bulgaristan sınırına mülteci yığınağı oldu. Yunanistan’a geçmek için Pazarkule Sınır Kapısı’na gelen yüzlerce mültecinin bekleyişi sürüyor. Mülteciler dün sabah saatlerinden beri otobüs ve minibüslerle Edirne’ye akın etti. Pazarkule’de bekleyenlerin sayısı her dakika artıyor.

Farklı kentlerden İstanbul’a

İstanbul’un Zeytinburnu, Esenler, Esenyurt, Fatih gibi ilçelerinde de dün gece kafile kafile sınıra mülteci akını oldu. Valilik ve kaymakamlığın destek verdiği kimi derneklerin aracılık yaptığı taşınma işleminde çok sayıda otobüs kullanıldı. Yine firmalar da Edirne’ye ek sefer koyarak sabaha kadar mülteci taşıdı. Farklı kentlerden çok sayıda mülteci de İstanbul’a gelerek, sınırı geçme hazırlıklarına başladı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here