Mustafa Karasu: Ormanları devlet yakıyor

0
241

Son zamanlarda yaşanan yangın ve sel felaketlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Karasu, ekolojik hareketin olmaması halinde felaketler yaşanabileceğini söyledi.

AKP-MHP İKTİDARI DOĞAYA DA DÜŞMAN

“İşte ekoloji tahrip ediliyor. Gerçekten bu Türkiye’deki AKP-MHP iktidarının bir düşmanlığı da doğaya karşı. Doğayı bile bir kar aracı haline getirmiştir. Marx’ın belirttiği gibi gölgesini satamadığı ağacı da keser. Gerçekten de böyledir. Bunun sonucu işte yangınlar ortaya çıktı. Bunun sonucu seller ortaya çıktı. Gerçekten çok büyük zararlar ortaya çıktı. Bu aslında bir SOS’tir. Aslında doğanın daha büyük yıkımları, daha doğrusu doğanın cezalandırması daha da artacaktır. Önder Apo, doğa bunu cezalandıracak, diyordu. Gerçekten o duruma gelmiştir. Eğer bu ekolojik hareket olmaz, toplum ekolojik olarak örgütlenmezse insanlığın sonunu getirecek ekolojik felaketler ortaya çıkabilir.

Her şeyin başı yaşamdır. İnsanın, toplumun yaşamıdır. Toplum da doğayla yaşayacak. Doğayı sahiplenme mücadelesinin, her türlü mücadelenin üstünde olması gerekiyor. Doğa olmadan yaşam olmaz. Yaşamın olmadığı yerde diğer mücadelenin bir anlamı kalır mı? Dünya yok olacak, insan yok olacak ve diğer tabii mücadelelerin, diğer çabaların bir anlamı kalmaz. Bu yönüyle tabii ki bu ekolojik yıkımlara karşı da gerçekten mücadele verilmesi gerekiyor. Mücadelenin bu boyutunun da geliştirilmesi gerekiyor.

KÜRDİSTAN’DA BİZZAT DEVLET YAKIYOR

Türkiye’nin batısında ormanlar yandı. İklim krizi ortamında doğaya sahiplenmeyen bir hükümetin var olması bu tür afetleri ortaya çıkardı. Yine seller ortaya çıkardı. Kürdistan’da ise bizzat devlet kendisi yakıyor, bombaları atarak ormanları yakıyor. Buna karşı daha geniş kesimlerin; yani ekolojik çevrelerini, kadın hareketini, emekçileri, AKP-MHP faşist iktidarından zarar gören en geniş kesimleri, hatta inançları sömürülen mütedeyyin insanları katan bir mücadele geliştirilmesi gerekir. Bu mücadele geliştirilirse AKP-MHP iktidarının sonu yakındır. Bu açıdan tekrardan tüm halkı, demokrasi güçlerini, bu iktidarı yıkarak özgürlüğü sağlamada üstlerine düşen rolleri oynamaya çağırıyoruz. Halkımızın, gençlerin, kadınların böyle bir hamleyi geliştirip sonuca götüreceğine inanıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz