NASA, Hasankeyf yıkımını paylaşarak “Bunun bedeli olacak” dedi

0
671

NASA, baraj nedeniyle sular altında kalacak olan Hasankeyf’e ilişkin görüntü paylaşarak ‘Bunun bir bedeli olacak’ sözlerini kullandı

NASA, Ilısu Barajı suları altında bırakılan 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf’in uydu fotoğrafını paylaştı. Fotoğrafla birlikte yayınlanan makalede, Ilısu Barajı’nın yaratacağı etkiye dikkat çekildi. Türkiye’nin ekonomik büyümesi ve enerji bağımsızlığının desteklenmesine yardımcı olmak için barajın tasarlandığı savunulan makalede, “Ama bunun bir bedeli de olacak” denildi. Barajın yıkıcı etkilerine vurgu yapılan makalede, barajın 190 kilometrekarelik (74 mil kare) bir alanı kapsadığı hatırlatıldı. Barajın tam kapasite dolmasıyla birlikte Hasankeyf’i neredeyse tamamen suya batıracağı ve 70 binden fazla insanı yerinden edeceği kaydedildi. Makalede, barajla birlikte Suriye ve Irak’a su arzının da azalacağı ifade etti.

‘Neredeyse tamamını su altında kalacak’

Paylaşımda, ayrıca 22 Şubat 2019 ile 12 Mart 2020 tarihlerine ait iki ayrı uydu fotoğrafının birleştirilmesiyle Hasankeyf’de yaşanan yıkıma dikkati çekildi. Yıkımın fotoğrafının altında ise, “Barajın arkasındaki su seviyeleri günde yaklaşık 15 santimetre (6 inç) oranında artıyordu. Rezervuar sadece yaklaşık dörtte bir doludur ve önümüzdeki aylarda 50 metre daha (160 feet) daha yükselmesi beklenmektedir. Bu yakınlardaki binlerce mağarayı ve daha önce Romalılar, Moğollar ve Selçuklu Türkleri tarafından işgal edilen Hasankeyf kalesinin neredeyse tamamını su altında bırakmaya yetecek kadar” ifadelerine yer verildi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here