NAV-YÊK: Şengal’in özgürlüğü için direnişe çağırıyoruz

NAV–YÊK (Federasyona Komelên Êzidiya), Şengal ve Êzidî toplumunun hedefte olduğunu belirterek, “Şengal’in özgürlüğü, Kürdistan ve Ortadoğu’nun da özgürlüğüdür. Şengal için alanlarda direnişe çağırıyoruz” dedi.

NAV-YÊK, yazılı açıklama yaparak, “Êzîdî toplumu yeni bir katliam ve komplo süreci ile karşı karşıyadır” dedi.

‘ÊZİDÎLERİN YOK OLMASI HEDEFLENİYOR!’

NAV-YÊK’in açıklaması şöyle:

“Faşist Erdoğan rejimi-Türk devleti, KDP-Hewlêr ve Bağdat hükümetlerinin desteği ve yol açmaları sonucunda, DAİŞ çeteleri insanlığın 21. Yüzyılda tanıklığını yaptığı en barbar soykırım saldırısını, bütün dünyanın gözü önünde Şengal’deki Êzidî toplumuna karşı gerçekleştirdi. Bu soykırım saldırısı ve  Fermanı, Êzidî toplumunun tarihinde maruz kaldığı fermanların 74. ve en kötüsü idi. Sonuçları itibarı ve yarattığı tahribat ile, 74 fermanın toplamı niteliğinde bir soykırım saldırısı oldu. Tarihte ilk kez bu saldırı ile Êzidî toplumunun toptan Şengal’den silinmesi, yok olması tehlikesi ortaya çıktı.
Bu tehlike günümüzde de geçmiş değil ve halen geçerliliğini koruyor. 3 Ağustos 2014’teki soykırım ve fermana sebep olan ve önünü açan aynı güçler, 9 Ekim 2020’de, adını ‘Şengal antlaşması’ koydukları yeni bir plan ve komplo sürecini devreye koydular. Bu antlaşma ile, Bağdat-Hewlér-Ankara hükümetleri, Şengal’deki Êzidî toplumunun fermandan sonra, Kürdistan Özgürlük Hareketinin büyük fedakarlığı ve desteği ile, binbir bedel ile soykırım enkazının altından ve küllerinden yeniden yarattığı değerleri ve kazanımları, özellikle de özgür iradesini ve öz savunma güçlerini tasfiye etme ve yok etme kararı aldılar.
Ankara-Hewlêr-Bağdat gerici ve baskıcı hükümetleri, Şengal ve Êzîdî toplumunu bölgede kendi siyasetlerini ve amaçlarını gerçekleştirmede en zayıf halka olarak görmektedirler. Bölgeye yönelik siyasetlerini Şengal’ı işgal ederek ve Êzidî toplumunu da iradesiz bırakarak yayma amacı içindedirler.
Her üç hükümetin kan, gözyaşı, talan ve ölümden başka bölgeye ve insanlığa verecek hiçbir şeyleri yoktur.

‘SONUNA KADAR DİRENİLECEK’

Bağdat ve Hewlêr hükümetleri siyasal birliklerini çoktan yitirmiş, hiçbir yönüyle istikrara kavuşamamış, yolsuzluk ve hırsızlıkla sürekli anılan ve en önemlisi de altı sene önce Êzidî toplumunu DAİŞ’in insafına terk edip kaçarak, Şengal üzerindeki hükümranlık haklarını kaybetmişlerdir. Onların Şengal ve Êzidî toplumu nezdinde hiçbir meşruiyetleri kalmamıştır. Êzidî toplumu, kendi kendisini yönetme savunma, özgün ve özgür bir statüyle yaşama kararını vermiş ve bundan da vazgeçmeyecektir. Erdoğan’ın ve onun müttefiklerinin tehditlerine ve şantajlarına  boyun eğmeyecek, dost ve müttefikleri ile sonuna kadar direnecektir.

Şengal’e yönelik komplo ve saldırı sürecinin boşa çıkarılması, sömürgeci, yayılmacı, soykırımcı ve gerici güçlerin güç kaybetmesi anlamına gelecektir. Nefes alacak olan, huzura ve özgürlüğe kavuşacak olan bir Şengal, bütün Kürdistan ve Ortadoğu’nun nefes alması, huzura kavuşması ve özgür olması anlamına gelecektir.

Bundan dolayı bütün halkımızı ve dostlarımızı, Şengal’ın özgürlüğü, istikrarı ve özerkliği için duyarlı olmaya, dik durmaya, alanlara çıkmaya, direniş ve dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz.”

En Çok Okunanlar

İlgili Makaleler