“Newroz ruhuyla 1 Mayıs’ı birleşik devrim mücadelesinde birleştirelim.”

0
669

Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) Yürütme Komitesi, içi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’a ilişkin “1 Mayıs’ta birleşik devrim mücadelesini büyütelim” başlıklı açıklama yaptı.

AKP-MHP faşizmi işçi sınıfı ve emekçileri sömüren, onlara düşman bir rejim olduğu belirtilen açıklamada, “Dünya çapında yaşanan koronavirüs pandemisi ile birlikte Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da işçi, emekçi ve ezilenler için hayat her geçen gün daha da zorlaşmaktadır” denildi.

Kapitalizmin insan merkezli değil kar merkezli bir sistem olduğu bugün yaşanan pandemi ile bir kez daha ispatlandığına dikkat çekilen açıklamada, “Kapitalizm insanlığa düşman kar hırsıyla hareket eden bir sistemdir” diye belirtildi.

HBDH açıklamasında “Kendisini Kürt halkına ve Türkiye ezilenlerine karşı savaşmak üzerine konumlandırmış olan faşist iktidar yaşanan pandemi krizinin faturasını işçi ve emekçilere kesmektedir. Hükümetin patronları korumak için çıkardığı koruma kanunları faşist iktidarın insan hayatını korumaktan öte patronların sömürü çarkını korumaya çalıştığını gözler önüne sermektedir” diye kaydedildi.

KORONAVİRÜS SÜRECİNDE 1 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ İŞTEN ÇIKARILDI
Türkiye işçi sınıfının, emekçilerin, kadınların ve gençlerin önemli bir süreçten geçtiği vurgulanan açıklamada, “Faşist iktidar krizin faturasını işçi ve emekçilere keserek ‘aynı gemide’ olunduğu propagandası yapıyor. Yürüttüğü bütün kara propagandayla ülkede yaşanan ölüm sayısını ve vaka sayısını az göstererek Türkiye kapitalizminin pandemi sürecinden en az etkilenen ülkelerden biri olduğu vurgusu yapıyor. Oysaki kazın ayağı öyle değil. Pandemi krizinin başlamasıyla birlikte 1 milyondan fazla insan işten çıkartıldı, aynı zamanda 2.5 milyon insan ücretsiz izne ayrıldı. Türkiye kapitalizminin temel dayanağı olan inşaat, turizm ve hafif montaj sanayi durmuş durumdadır” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:
“İktidarın elinde para olmadığı için yine işçi ve emekçilerden kesintiler yaparak yaşanan ekonomik krizi onlara fatura etmektedir. Yaşanan ekonomik krize rağmen silahlanma ve askeri harcamalardan kesinti yapmayan iktdar bu yönüyle yayılmacı ve işgal politikalarından vazgeçmemektedir. Suriye’de, Rojava’da, Güney Kürdistan’da ve Libya’da yürütülen askeri operasyonlarda ısrar eden faşist iktidar savaş ve işgal politikalarında ısrar etmektedir.

“Pandemi krizi yayılmaya devam ederken faşist iktidarın resmi rakamlarına göre 3.000’e yakın insan ölmüş vaka sayısı yüzbini geçmiştir. Bu tablo içerisinde bir takım önleyici önlemler aldığını söyleyen iktidar üretimi durdurmama ve haftaiçi sokağa çıkma yasağı ilan etmeme konusunda ısrar etmektedir. Bu yönüyle bütün medyatik şovlarına rağmen pandeminin işçi ve emekçiler içerisinde yayılmasına göz yumulmaktadır. Gelinen noktada son iki aydır Türkiye siyasi gündeminde yaşanan her gelişme koronavirüs pandemisi prizmasından kırılarak görünür olmaktadır. Faşist iktidar bütün olarak süreci yürütmede başarısız olmuştur. Şimdi başarısızlığın nedenlerini ve sonuçlarını gizleme çabası içerisindedir.

“Bütün bu gelişmeler ışığında 2020 yılı 1 Mayıs’ı sürecine giriyoruz. Bilindiği gibi 1 Mayıs işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günüdür. Yaşanan bütün gelişmeler birleşik devrim güçlerine önemli imkanlar sunmaktadır. Sürecin devrimci görevlerini iyi kavrayan bir yerden birleşik devrim güçleri inisiyatif almalıdır. Yaşanan kriz süreci faşizmin hegomanyasını sarsmakta ve geniş emekçi kitleleri tarafından sorgulanmasını sağlamaktadır.

“Kendisi işçi, emekçi, kadın, Kürt ve genç bütün kesimlere düşman olan iktidara karşı kitlelerin hoşnutsuzluğu her geçen gün daha yoğun bir şekilde artmaktadır. Birleşik devrim güçleri, 1 Mayıs sürecini doğru değerlendirmeli geniş kitlelerle buluşacak ve onları faşizme karşı seferber edecek mücadele araçları yaratma konusunda ısrarcı olmalıdır. 1 Mayıs’ı tarihsel anlamına uygun bir şekilde örgütlemeli ve bu temelde bütün alanlarda sahiplenmelidir.

‘İŞSİZ KALAN VE KATLEDİLEN HER İŞÇİNİN HESABINI SORACAĞIZ’
“Faşist iktidar askeri operasyonlara, devrimci tutsaklara dönük baskılara, kadınlara dönük katliamlara ve işçilere dönük sömürü politikalarını artırarak devam ettirmektedir. Bu koşulların altında devrimcilerin görevi de sorumluluklarını yerine getirmektir. Faşizme karşı mücadeleyi ve örgütlülüğü yükseltmek temel görevimizdir. Emperyalizme, kapitalizme ve faşizme karşı birleşik devrim bayrağını yükseltmeli ve bu mücadeleyi derinleştirmeliyiz. İşçi, emekçi, kadın ve genç bütün ezilenleri birleşik devrim mücadelesine katacak olanakları yaratmalıyız. Başta Rojava, Güney Kürdistan, Suriye’de ve Libya’daki işgal politikalarına karşı direneceğiz. İşsiz kalan ve katledilen her işçinin hesabını soracağız.

“Cezaevlerinden katiller serbest bırakılırken devrimciler pandemi koşullarında serbest bırakılmıyor. Cezaevlerinde katledilen her devrimcinin hesabını soracağız. Kadın cinayetleri ve erkek egemen uygulamaların uygulayıcılarında hesap soracağız.

“Newroz ruhuyla 1 Mayıs’ı birleşik devrim mücadelesinde birleştirelim.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here