Nusaybin davası: Suçu devlet işledi, mağdura müebbet verildi

0
669

Türk devletinin Nusaybin’de işlediği ağır savaş suçlarının ardından mağdurlara açılan davada yargılananlardan ikisinin duruşmaları görüldü.

Türk devleti, özyönetim direnişleri sırasında sokağa çıkma yasağı ilan etmiş ve Mardin’in Nusaybin ilçesini ağır bir yıkımdan geçirmişti. İşlenen ağır savaş suçlarının ardından, devlet görevlileri tam bir cezasızlıktan yararlanırken, mağdurlar dava konusu olmuştu.

26 Mayıs 2016’da tutuklanan 17’si çocuk 70 kişi hakkında açılan ve daha sonra tefrik edilen davanın duruşmaları devam ediyor.

Bunlardan ikisine ilişkin duruşmalar, Mardin 4’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

İlk duruşmaya Hevidar Özdemir çıktı. Özdemir, rejim tarafından “Devletin bütünlüğünü bozma veya bir bölümünü ayırma”, “kasten öldürmeye teşebbüs”, “zararlı maddeleri izinsiz taşıma” ve “kamu malına zarar vermek”le suçlanarak, hakkında müebbet hapis isteniyor. Özdemir’in avukatı savunma için ek süre talebinde bulundu. Mahkeme heyeti bu talebi kabul ederek bir sonraki duruşmayı 13 Şubat 2020 tarihine erteledi.

VERECEĞİNİZ CEZANIN BİR DEĞERİ YOK

Daha sonra Fırat Çiftçi’nin duruşması görüldü. Çiftçi, Balıkesir Bandırma Cezaevi’nden mahkeme salonuna getirildi.

Çiftçi, iki yıllık yargılama sürecinde ilk defa savunma yaptığını belirtti. Çiftçi’nin savunması şöyle: “Ben demokratik özyönetim talebinde bulunduğum ve her insanın en doğal hakkı olan özgür yaşamı savunduğum için bugün buradayım. Bunu söylemem gerekirse bugün burada olmaktan asla pişmanlık duymuyorum. Bana vereceğiniz cezanın herhangi bir değeri yoktur. Demokratik özyönetimi suç sayan anlayış en büyük suçu işlemiştir. Erdoğan bugünlerde hangi ülkeye giderse gitsin tek konusu Kürtler oluyor. Kürtlerden korktuğu için onları bu kadar gündemleştiriyor. Biz böylesi bir korku yaratmaya çalışmıyoruz. Kimseden korkmadığımız gibi kimsenin de bizden korkmasını istemiyoruz. Kendi kültür ve ahlakımızı özgürce yaşama peşindeyiz. İnkâr etmeye devam ediyor ve tanklarla bir sonuç almaya çalışıyorsunuz. Bunlarla PKK’yi bitirebildiniz mi? Mücadele şu an her yerde devam ediyor. Edecek de. Kürt ve Türk kardeş diyorlar ama kardeşliğin de bir ahlakı ve ölçüsü vardır.”

BU BİR TİYATRO

“Bugün yaratılan bir tiyatro ile yargılanıyoruz” diyen Çiftçi, şöyle devam etti: “Bu cezaları sineye çekileceğimizi mi sanıyorsunuz. Saçma bir iddianame ve ifadeler ile bize cezalar veriyorsunuz. Nusaybin’de çocukları olan 70 yaşındaki kadını kurşuna dizen ben miydim? Silopi’de Taybet Ana’nın cenazesini günlerce sokakta bekleten ben miydim? Hayır hepsini siz yaptınız. Bana ceza verin benden intikamınızı alın. Dünyanın her yerinde isyanlar ölüyor. Öz sorun sistem sorunudur. Bu zihniyet çözüm olmuyor. Sizin terör saydığınız sistem konfederalizm sistemidir. Bunun nesi suç? Siz de bunun suç olmadığını çok iyi biliyorsunuz. Vereceğiniz cezalar ahlaki kültürel değerler ve toplumsal vicdanla bir bağlantısı yoktur.”

SUÇU DEVLET İŞLEDİ, MAĞDURA MÜEBBET

Savunma ardından kararını veren mahkeme heyeti Çiftçi’ye “Devlet’in bütünlüğünü bozma veya bir bölümünü ayırma” iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet, “Kasten öldürmeye teşebbüs” iddiasıyla 19 yıl, “Zararlı maddeleri izinsiz taşıma” iddiasıyla 7 yıl 6 ay ve “Kamu malına zarar verme” iddiasıyla da 3 yıl hapis cezası verdi.

CEZA ALAN DİĞER TUTSAKLAR

Nusaybin Davası’nda daha önce de 29 tutsak hakkında karar çıkmıştı. Aldıkları cezalarla birlikte sözkonusu tutsaklar şöyle: Yasemin Erkol 10 yıl, Özgür Sevim ağırlaştırılmış müebbet ve 25 yıl, İlyas Doğan, Ömer Karataş, Osman Bozkurt, Hamit Acur ve Akar İkbal ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl, Sadık Tan, Bayram Sevgin, Fırat Dari, Mazlum Yaşa ve Hatip Oyman ağırlaştırılmış müebbet ve 18 yıl, Ercan Dolaşır ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıl, Erkan Benli ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıl 3 ay, Baver Başar ağırlaştırılmış müebbet ve 19 yıl, Mehmet Ziriğ ağırlaştırılmış müebbet ve 17 yıl, Süleyman Göksel Yerdut ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl, Dilber Tanrıkulu ağırlaştırılmış müebbet ve 26 yıl, Tufan İlbaş ağırlaştırılmış müebbet ve 27 yıl 6 ay, Ramazan Eroğlu 2 ağırlaştırılmış müebbet ve 3 yıl, Faruk Engin’e ağırlaştırılmış müebbet ve 31 yıl, Resul Ergün’e 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 27 yıl hapis.

Ayrıca tutuklandıkları sırada yaşları küçük olan Şükrü Aybek, Heja Alğan, Emre Topçuoğlu, Baran Eman, Çeçan Kilkaya ve Dilan Aslan’a 35’er yıl 10’ar ay hapis cezası verildi.

Bunlarla birlikte Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde daha önce yargılanarak, müebbet hapis cezasına çarptırılan Hüseyin Bağ’a 11 yıl, Zehra Kaya’ya 18 yıl, Fatma Aslan’a da 21 yıl 7 ay hapis cezası verildi.

Nusaybin davasında tutsaklardan Medya Çınar ve Siraç Yüksek, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto amacıyla fedai eylemlerde bulunacak yaşamlarını yitirmelerinin ardından haklarındaki davalar kapatıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz