‘O Günleri Hiç Unutmayacağız’

0
615
img

Üç Kürt kadın siyasetçiyi ve Taybet İnan’ı yasak sırasında yitiren Silopi, 4 yıl önce yaşananları hiç unutmadı. 75 yaşındaki eşini kaybeden Ayşe Sanır, duvarındaki kurşun izlerini göstererek o günleri anlattı.

Şırnak’ın Silopi ve Cizre ilçelerinde 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 4’üncü yılı geride kaldı. Sokağa çıkma yasağının 37 gün sürdüğü Silopi’de bu süreçte, Kürt kadın siyasetçiler Pakize Nayır, Fatma Uyar ve Sêvê Demir’in aralarında olduğu yaşları 11 ile 75 arasında değişen 28 kişi yaşamını yitirdi; 500’ü aşkın ev tahrip edildi. Yasak sırasında 7 gün boyunca sokak ortasında kalan 57 yaşındaki Taybet İnan’ın cansız bedeni hafızalara kazındı.

Yaşamını yitirenlerden biri olan Hasan Sanır 75 yaşındaydı. İmam olmasından dolayı halk arasında Mele Hesen olarak tanınan Sanır, Silopi’nin kanaat önderleri arasındaydı. Evinin ikinci katına çıktığı sırada öldürülen Sanır’ın cenazesi 13 gün boyunca alınamamış, ailesi cenazeyi bırakarak evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

DOSYASI ‘FAİLİ MEÇHULE’ BIRAKILDI

Sanır’ın evinin salon kapısında halen kurşun izleri dururken, 4 yıl geçmesine rağmen failleri ortaya çıkarılmadı. Sanır’ın dosyası da sokağa çıkma yasağı sırasında öldürülenlerin tamamında olduğu gibi 2017 yılından bu yana “Daimi arama kararı” verilerek rafa kaldırıldı. Eşi Ayşe Sanır ne olursa olsun eşinin öldürülmesinin cezasız kalmaması için hukuki süreci sürdüreceklerini söyledi.

O GÜNLERİ ANLATTI

“O hayatında bir huzur görmedi. Silopi’de insanlar onu çok seviyordu. Sürekli HDP’ye giderdi, partililer ve halk tarafından çok sevilirdi” sözleriyle eşini anlatan Ayşe Sanır, o günleri “Savaş olduğunda ona bodruma inmesini söyledim. O üst katta kalıyordu. Sonra gece yarısı gelinimin çığlığı geldi. Mele’yi pencere kenarında keskin nişancılar vurmuştu. Kanı salonun ortasına kadar tüm tavana yayılmıştı. Sonra baktım Mele yaşamını yitirmişti” diye anlattı.

Eşinin cenazesinin kanlar içinde 13 gün evde kaldığını söyleyen Sanır, yaşadıklarını şöyle aktardı: “Daha sonrasında bizler çocukları alarak evden çıktık. 20-30 gün dışarda kaldıktan sonra oğlum devlet yetkililerine cenazeyi sorunca ona , ‘Babanın yeri ikinci katta güzeldir. Bazıları dışarda tavuklar, köpekler ellerini yiyor’ diyerek cevap verdiler. 13 gün cenazenin evde kalmasının ardından alarak Şırnak Devlet Hastanesi’ne götürdük. Bize ‘Cenazeyi nasıl böyle koruyabilmişsiniz de temiz kalmış’ diye sordular.”

‘BAŞIMIZ DİK’

“Bizim Mele’den yana başımız diktir” diyen Sanır, elini şah damarına götürerek, “Fakir, gariban kendi başımıza insanlardık. Devlet bizden ne istedi. Hiç unutmayacağız. Son nefesime kadar onun davasının peşinden gideceğim” dedi. Evlerinin kapısında duran kurşun izlerini gösteren Sanır, kurşun izlerine her baktıklarında o gün maruz kaldıkları zulmü hatırladıklarını dile getirdi.

SİLOPİ’DE YAŞAMINI YİTİRENLER

14 Aralık 2015’te ilan edilen ve 37 gün süren sokağa çıkma yasağı sırasında Kürt kadın siyasetçiler Pakize Nayır, Fatma Uyar ve Sêvê Demir’in yanı sıra cenazesi 7 gün boyunca yerde kalan 57 yaşındaki Taybet İnan ile birlikte Yusuf İnan (40), Yusuf Yağcı (25), Ömer Masul (65), Ömer Yalman (45), İsmail Yevşan (55), Necati Öden (18), Seyfettin Sidar (30), Salih Erener (75), Ömer Sayan (70), Ayşe Buruntekin (40), Süleyman Çoban (70), Şiyar Özbek (25), İbrahim Bilgin (18), Reşit Eren (17), Axin Kanat (16), Yusuf Aybi (80), Hüseyin Güzel (70), Narinç Kızıl (52), Aydın Mete (16), Hasan Yağmur (42), İslam Atak (20), Şirin Altay (43), Hasan Sanır (75) ve Mehmet Mete Kutluk (11) yaşamını yitirdi.

Bunun yanı sıra Silopi’de 5 Nisan 2016’da ilan edilen ve 19 gün süren sokağa çıkma yasağı sırasında da İsa Tonguç, Ahmet Tonguç, Muhyettin Tonguç, Saadettin Tonguç, Behiye Erener (45), Zülfiye Şalk (70), Esra Şalk (2) ve Rahime Sanır (14) yaşamını yitirdi.

Silopi’de sokağa çıkma yasaklarının öncesinde 7 Ağustos 2015’te uygulanmaya başlanan ablukalarda ise, Ferhat Kartal, Nasip Yeşil (18), Kadri Sencer (19), Fatma Yiğit, Mustafa Aşlığ (16), Latife Tutuk (23), Kamuran Bilin (27), Mehmet Hıdır Tanboğa (15), Hamdi Ulaş (58), Mutalip Pusat (28), Halil Can (22), Ali Ödük’ün (20) ve Fatma Ay (55) yaşamını yitirdi.

MA

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here