“Öcalan Ortadoğu ve Kürt halklarının gönlünde”

0
1307

Öcalan’ın doğum gününü ablukaya alınan evinde kutlayan Mehmet Öcalan, “O artık Ortadoğu ve Kürt halkının gönlünde yer edinmiş. Ne kadar yıkmaya çalışsanız da başaramazsınız” dedi.

İmralı Cezaevi’nde tutulan Önder Abdullah Öcalan cezaevindeki 21’inci yılında 71 yaşına girdi. Her yıl kitlesel olarak doğduğu Urfa’nın Halfeti ilçe Amara (Ömerli) mahallesinde kutlanan doğum günü etkinlikleri, bu yıl Dünya Sağlık Örgüt tarafında pandemi ilan edilen koronavirüs (Kovid-19) salgınında dolayı yapılmadı.

Mehmet Öcalan, ağabeyinin doğum gününü salgından dolayı kitlesel olarak kutlamayacaklarını belirterek, herkesin kendi evinde kutlama yapabileceğini söylemişti. Kitlesel kutlama olmayacağının açıklanmasına rağmen, Amara etrafındaki polis-asker ablukası bu yıl da sürdü. Halfeti merkezden başlayarak Yukarı Göklü (Gogan) mahallesine, oradan da Amara’ya uzanan tün yollar kapatıldı. Abluka Öcalan’ın doğduğu evin önüne kadar uzandı. Amara’nın tepelerine ise onlarca çadır kurularak yüzlerce asker yerleştirildi. Mahalleye giriş çıkışlarda ikametgâhı olmayanlar alınmadı, mahallelilere ait araçlar didik didik arandı.

‘BAŞARAMAZSINIZ’

Doğum gününe ve 3 gündür süren ablukaya ilişkin Öcalan’ın doğduğu evde açıklama yapan Mehmet Öcalan, 21’inci yüzyılda yaşananların mantıklı olmadığını belirtti. Mahallenin 3 gündür ablukada olduğunu ifade eden Öcalan, “Çembere almışlar. 3 gündür 10-20 yerde çadırlar kurulup askerler yerleştirilmiş. Halfeti’nin tamamını ablukaya almışlar diyebiliriz. Bu kadar ağır bir askeri yığınak yapmışlar. Bu doğru değil ve kabul edilemez. Bizim evin önüne kadar gelerek, evin önünde nöbet tutuyorlar. Köylüler evlerinin avlusuna çıkamıyor” dedi.
Öcalan, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Başkanın varlığı ve doğum günü, Kürt halkında yer edinmiş. Ne kadar engel çıkarsanız da başaramazsınız. O artık Ortadoğu ve Kürt halkının gönlünde yer edinmiş. Ne kadar yıkmaya çalışsanız da başaramazsınız. Başkanın doğum günü tüm halkalara kutlu olsun.”

KÜRT HALKI ÖNEMSİYOR

Öcalan’ın 71’inci doğum gününü halklara kutlayan yeğeni Ali Öcalan ise, 3 gündür mahallelilerin dışarı çıkamadığını ve rahat olmadıklarını belirtti. Aynı mahalledeki dayısı Mehmet Öcalan’ın evine gelinceye kadar 3-4 defa kontrolden geçirildiğini ifade eden Öcalan, “Bize ‘Buraya niye geldiniz’ diye soruyorlar. Bu yasağa, bu kadar asker, polisin buraya yığılmasına anlam veremiyoruz. Köylüler korkularından dışarı çıkamıyorlar. Sokaklarda bir çocuk, bir insan yok. Yarım saatte bir köyün içinde zırhlı araçlarla devriye atıyorlar. Devlet ne kadar büyük engeller çıkarsa da Kürt halkı Başkanın doğum gününü önemsiyor. Başkanı benimsediler. Gönülden Başkana inanıp seviyorlar. İsteseniz de istemeseniz de bu halk önderlerinin doğum gününü kutlayacak. Şu an evde 4 kişiyiz. Kimseyi buraya bırakmıyorlar” diyerek, ablukaya tepki gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz