Onlarca sivil toplum örgütünden dünyaya çağrı: Efrin’i zulme karşı koruyun

0
692

Batı Kürdistan’ın Efrin kentinin Türk ordusu ve ona bağlı silahlı çetelerce işgal edilmesine tepkiler gelmeye devam ediyor.

Suriye’de onlarca sivil toplum örgütü Efrin’in Türk ordusu ve ona bağlı çetelerin işgal ve zulmünden kurtarılması ve korunması için uluslararası kamuoyuna çağrıda bulundu.

Londra Merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü, Suriye’deki 45 sivil  toplum örgütünün dünya kamuyona Efrin’de Türk ordusu ve ona bağlı çetelerin zulmüne karşı harekete geçilmesi için ortak açıklamayla çağrıda bulundukları bilgisi paylaşıldı. Söz konusu sivil toplum örgütlerinin açıklaması şu şekilde:

“Efrin’in Türk ordusu ve ona bağlı silahlı çetelerce işgal edilmesinde sonra çok fazla insan hak ihlali kayıtlara geçti. Her gün insan kaçırma, öldürme gerçekleşirken diğer yandan da Efrin Araplaştırılıyor.”

Açıklamaya göre, Birleşmiş Milletlere bağlı Uluslararası İnceleme Komitesi son raporunda yaptığı açıklamada silahlı çetelerin Efrin kentinin yerlilerine karşı ciddi insan hak ihlalleri işlediği belirtildi. Yine söz konusu komitenin son açıklamasına göre Türkiye ve ona bağlı çetelerin Efrin’de Kürt kimliğini ortadan kaldırmayı amaçladıkları ve Efrin’lilerin mal mülklerini bırakıp göçe zorlandıkları ifade edildi. Bunun sonucunda, Efrin kentinin nüfus yapısının değiştirilmeye çalışılmak istendiği belirtildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz