Onur Direnişi şehitleri Hesekê’de son yolculuğuna uğurlandı

0
645

Onur Direnişi’nde şehit düşen 6 QSD savaşçısı, Hesekê’de düzenlenen kitlesel törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Hesekê halkı, Onur Direnişi’nde farklı tarih ve alanlarda şehit düşen QSD savaşçıları “Husên El-Husên (Lewend Hesekê), Lûey Mihemed (Gîvara Hesekê), Îyad Eyo (Brûsk Hesekê), Elî El-Seray (Mulazim Hesekê), Xidir Mihemed (Qeyser Hesekê) ve Ebdulrezaq Salih (Brûsk Hesekê) son yolculuğuna uğurlandı.

Halk, şehit cenazelerini Şehit Aileleri Meclisi’nden teslim aldıktan sonra, onlarca araçtan oluşan konvoy ile Hesekê’nin Dawûdiyê Köyü’nde bulunan Şehîd Dijwar Şehitliği’ne doğru yola çıktı.

Uğurlama merasimi, YPG/YPJ savaşçıları tarafından düzenlenen askeri törenle başladı. Ardından Şehit Aileleri Meclisi Hesekê temsilcisi Bengîn Badînî, Hesekê Askeri Meclisi komutanlarından Tolhildan Rojava ve PYD üyesi Ahîn Elî birer konuşma yaptı.

Konuşmacılar şehitlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dileklerinde bulunarak, “Ülkelerinin onuru ve özgürlüğü için canlarını feda eden şehitlerin takipçisi olacağımızın ve topraklarımızı koruyacağımızın sözünü yineliyoruz. Türk devleti ve çetelerinin işgaline karşı duracağız ve işgalcileri topraklarımızdan çıkaracağız” ifadelerinde bulundu.

Konuşmaların ardından şehitlerin şahadet belgeleri okunarak ailelerine teslim edildi.

3 ŞEHİDİN KİMLİK BİLGİLERİ AÇIKLANDI

Törende ayrıca Şehit Aileleri Meclisi tarafından, Türk devleti ve çetelerine karşı verilen eşsiz Onur Direnişi’nde şehit düşen 3 savaşçının kimlik bilgileri açıklandı. Savaşçıların kimlik bilgileri şöyle: “QSD savaşçıları Omer Ubêd (Xetab Hesekê) ve Muhened Husên (Dilbirîn Dersîm) ile Öz Savunma savaşçısı Mihemed Zihdî El-Umer.”

Törenin sonunda şehitlerin naaşları annelerin zılgıt ve sloganları eşlinde toprağa verildi.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here