Onur Direnişi şehitlerine kitlesel tören

0
673

Onur Direnişi şehitlerini uğurlama töreninde, şehitlerin aileleri topraklarını savunma sözü verdi. 

Bugün Qamişlo hakları Kürt, Arap ve Süryani Enteri mahallesi Halk Evi önünde toplanarak Til Temir ve Girê Spi’de şehit düşen Onur Direniş şehitlerini uğurlamak üzere bir araya geldi. QSD savaşçısı Şehit Mihemed Alî (Berxwedan Qamişlo), Abdulhemîd Hesen (Can Qamişlo) ve Yusif Erdogan (Demhat)  30 Ekim’de Til Temir’de Şehit Demhat ise 13 Ekim’de  Girê Spî’de şahadete ulaştı.

Halk, şehit resimleri, güller ve QSD bayraklarıyla cenazeleri taşıyarak  Şehit Delil Saruxan Şehitliğine doğru yürüdü.

Saygı duruşu ile başlayan merasimde Kongreya Star Koordinasyonu Foza Yusif söz alarak bölge halkının bütün bileşenleriyle işgale karşı çıkmakta kararlı olduğunu ve işgalci Türk devletine karşı direnişi doruğa taşınmasına değindi.

Şehitlerin aileleri söz alarak direnişin Kuzey ve Doğu Suriye halklarının olduğunu belirtti. Ardından şehit Can Qamişlo’nun kardeşi:“ Kardeşimizle gurur duyuyoruz, Erdoğan bölgemize girmek istiyor. Karşısında şehit düşen kardeşlerimiz gibi biz varız, düşmanın topraklarımıza girmesine izin vermeyiz.“ dedi.

Yapılan konuşmaların ardından şehitlerin kimlik bilgileri okunarak ailelerine sunuldu. Uğurlama merasimi sloganlar eşliğinde sona erdi.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here