Onur Direnişi’nin son 24 saat bilançosu

0
634

İşgalci Türk devleti, ateşkesi ihlal ederek Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerine dönük saldırılarını sürdürüyor. Türk devleti dün Zirgan beldesi ile bir camiyi bombaladı. DAİŞ’liler kaçma girişiminde bulundu. Serêkaniye hastanesinde bulunan 30 yaralı ve 4 şehidin cenazesi bölgeden çıkartıldı.

qsd onur direnişi, ile ilgili görsel sonucu

İşgalci Türk devleti ve çeteleri 17 Ekim günü saat 22.00’da ilan edilen ateşkesi ihlal ederek saldırılarını sürdürüyor.

Türk devleti dün de Serêkaniyê’ye havadan ve karadan saldırdı. Bölgede keşif uçağı hareketliliği sürüyor.

Ateşkesi yeni saldırılar için fırsat gören Türk devleti bölgeye yığınak yapıyor. Çeteler tarafından paylaşılan görüntüler yeni saldırıların hazırlığı görülüyor.

Türk devlet çeteleri Serêkaniyê Hastanesi’ne giden yolu kapatarak yaralılara müdahale edilmesini engelledi. Ancak halkın direnişi ve ısrarı sonucu dün Serêkaniyê Hastanesi’nde bulunan 30 yaralı ve 4 şehidin cenazesi konvoy halinde Serêkaniyê’den çıkartıldı.

Bombardıman sürüyor

Türk devleti Serêkaniye’de bulunan camiyi de bombaladı.

İşgalci Türk devletine ait savaş uçakları, bir kez daha Serêkaniyê ve Dirbêsiyê arasında bulunan Zirgan beldesini bombaladı. 

Siviller kaçırılıp fidye isteniyor

İşgalci Türk devleti Efrîn’de işlediği suçları, Girê Spî ve Serêkaniyê bölgelerinde de tekrarlıyor. Çeteler Girê Spî’nin Mexelî köyünden üç kardeşi kaçırdı ve yakınlarından 12 milyon Suriye lirası fidye istedi. İşgalciler 12 sivili kaçırdı. Kaçırılan sivillerin akıbeti bilinmiyor.

DAİŞ’liler kaçma girişiminde bulundu

Hol Kampı’nda kalan DAİŞ’liler kaçma girişiminde bulundu. İç Güvenlik Güçleri kaçma girişiminde bulunan 14 kadın ve 21 çocuğu yakaladı.

275 sivil katledildi

İşgalci Türk devletinin saldırılarında aralarında 22 çocuğunda bulunduğu 235 sivilin şehit düştüğü belirtildi.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Sağlık Komitesi Eşbaşkanı Ciwan Mustafa, 5 gündür kuşatmada olan Serêkaniyê’de, işgalci Türk devleti ve çetelerinin saldırılarında 22’si çocuk 235 sivilin şehit düştüğünü, 677 sivilin yaralandığını açıkladı.

Yaralılara ulaşıldı

İşgalci Türk devlet çetelerinin saldırı ve bombardımanlarına rağmen Kuzey ve Doğu Suriye halklarının 3 gündür devam eden direnişi ve ısrarı sonucu, dün ambulanslar ve sağlık ekipleri Serêkaniyê Hastanesi’ne ulaştı. 30 yaralı ve 4 şehidin cenazesi çıkartıldı.

Heyva Sor a Kurd, Suriye Kızılayı ve Kızılhaç ekipleri tarafından bölgeden çıkartılan yaralılar Qamişlo kentindeki hastaneye götürülerek tedavi altına alındı.

Heyva Sor a Kurd Eşbaşkanı Cemîle Hemê, Serêkaniyê’de halen onlarca sivil yaralının mahsur kaldığını bildirdi.

QSD açıklaması

QSD Genel Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Ateşkesi uygulama konusunda halen anlaşmaya göre hareket ediyoruz. ABD’den anlaşmaya göre hareket edip Serêkaniyê’de sivil ve yaralıların çıkartılması için insani koridor konusunda Türkiye’ye baskı yapmalarını talep ediyoruz” denildi.

KCK açıklaması

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı: “Ateşkesin işgali meşrulaştırmayla değil işgal güçlerinin geri çekilmesiyle sonuçlanması gerekmektedir. Bu açıdan direnişçilerin ve demokratik kamuoyunun işgalcilerin geri çekilmesi dışında bir seçeneği kabul etmeleri mümkün değildir.”

Uluslararası alanda tepkiler artıyor

Fransa Ulusal Meclisi’nde yer alan 8 siyasi gruptan 59 vekil, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a Türk devletine yönelik yaptırımların başlatılması ve Türkiye’nin NATO üyeliğinin askıya alınması için harekete geçme çağrısı yaptı.

Pakistan Demokratik Kadın Cephesi, “İşgalci Türk devletini hep beraber durduralım. Şartlar ne olursa olsun devrimci kadınların yanında her zaman yer alacağız” dedi.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here