Özerk Yönetim: Kobani direnişi dünya ve insanlık mirasıdır

0
539

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Kobanê Direnişi’nin dünya ve insanlık mirası olduğunu vurgularken, “Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî’nin özgürleştirilmesi, Kobanê’nin özgürleştirilmesi kadar önemlidir” dedi, Türk devletinin işgalini durdurmaya çağırdı.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Kobanê Direnişi’nin 6. yıl dönümü vesilesiyle yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“DAİŞ çeteleri, Suriye’nin büyük bir bölümü ile Irak’ın bazı bölgelerin alarak, Reqa’yı ‘islam devleti’nin başkenti ilan ettikten sonra hedeflerinin zirvesine ulaştı, bütün dünya ve insanlık için büyük bir tehlike haline geldi.

‘MÜCADELEDE DÖNÜM NOKTASI OLDU’

Kuzey ve Doğu Suriye’de DAİŞ çetelerine karşı verilen direniş destansı bir direnişti. Kuzey Ve Doğu Suriye direnişi DAİŞ’in bütün Suriye ve dünya halklarına karşı oluşturduğu tehditlere cevap niteliğindeydi. Bu direnişlerden 26 Ocak 2015’te zaferle sonuçlanan Kobanê Direnişi DAİŞ’e karşı mücadelede dönüm noktası oldu. Bu tarihten sonra DAİŞ yıkılma sürecine girdi. Kuzey ve Doğu Suriye halkları, 23 Mart 2019 tarihinde Baxoz’da DAİŞ hilafeti son bulana kadar, Kobanê direnişinden güç ve moral aldılar.
Kobanê halkı, 27 Ocak 2014’te Özerk Yönetim Projesini, demokratik bir çözüm olarak denedi, bu tecrübe Demokratik Suriye projesinin altyapısı oldu.
Bu tarih anılarla doludur. 26 Ocak 2015 Kobanê Zaferinin 6’ncı yıldönümü ile Kobanê Özerk Yönetim ilanının 7’nci yıl dönümü vesilesiyle Kobanê direnişi kahramanlıklarını ve şehitlerimizin fedakarlıklarını anıyoruz. Direniş ve fedakarlıklar, halkların demokratik ve özgür yaşam oluşturma iradesi oldu. DAİŞ terörüne karşı mücadelede, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim projesinin gerçekleştirilmesinin zemini oldu.

‘DÜNYA VE İNSANLIK MİRASIDIR’

Kobanê Zaferi bütün dünya ve insanlık mirasıdır. İşgal ve genişleme projesini durdurdu. Dünya devrimci direniş kültürüne kahramanlık destanı olarak geçti.
Kobanê Direnişi’nin ortaya çıkardığı irade, DAİŞ’i yenmede umut oldu. ABD güçlerinin DAİŞ’e karşı Kobanê’de mücadele etmesine vesile oldu. Verilen mücadele ve fedakarlıklar sonucu 1 Ekim tarihi Dünya Kobanê Günü olarak ilan edildi.

BÖLGE HALKLARINA ÇAĞRI

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi olarak bir kez daha vurguluyoruz ki; İşgalci Türk devletinin çetelere verdiği destek DAİŞ çeteleri ve diğer terör örgütlerini bölgede yeniden canlandırıyor. Bu durum hem dünya halklarına karşı bir tehdit olup DAİŞ ile mücadeledeki kazanımlarımıza zarar veriyor. Bu tehditleri ortadan kaldırmak isteyen her kesim, işgalci Türk devleti ve çetelerinin Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî işgalinden sonra işlediği suçlara dur demelidir.
Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî’nin özgürleştirilmesi, Kobanê’nin özgürleştirilmesi kadar önemlidir. 

Bütün bölge halklarına sesleniyoruz ki, Efrîn, Kobanê ve bütün Kuzey ve Doğu Suriye direniş çizgisini esas almalıdırlar. Bu direniş çizgisi Kuzey ve Doğu Suriye demokratik toplumunun ve bölge güvenliğinin teminatıdır.
Son olarak, bütün devrim şehitlerini selamlıyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here