Özerk Yönetim Suriye’nin bütünlüğünü ve halkını tehdit etmedi

0
601

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Feysel El Miqdad’ın açıklamalarına tepki gösteren Özerk Yönetim Dış İlişkiler Dairesi, “Özerk Yönetim ulusal bir projedir. Hiçbir zaman Suriye’nin bütünlüğünü ve halkını tehdit etmedi” dedi.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, kuruluşundan bu yana Suriye krizinin kalıcı çözümü amacıyla Suriye içi diyaloglar için çalışma yürütüyor. Özerk Yönetim bu kapsamda birçok kongre, panel, ziyaret, toplantı gerçekleştirdi ve açıklama yaptı. Ancak Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Feysel El Miqdad, Cuma günü katıldığı El Meyadin televizyon kanalı programında, Suriye rejimi yetkilileri gibi diyalogdan ve gerçeklerden uzak bir dil kullandı.

El Miqdad’ın açıklamalarına yanıt veren Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Dairesi, Suriye rejiminin kullandığı yöntemin krizi derinleştirdiğini söyledi.

Özerk Yönetim yaptığı açıklamada şunları belirtti;

“Suriye krizinin onuncu yılına yaklaştık ve krize hala çözüm bulunamadı. Kriz kendisiyle birlikte büyük trajediler getirdi. Krizin çözülmesi için verilen çabalar boşa çıktı. Geçtiğimiz yıllardan edindiğimiz deneyimler, krizin nedenlerine bakmadan çözüm inşa etmenin mümkün olmayacağını göstermektedir. Bu nedenlerin başında rejimin Suriye’deki değişimleri görmezden gelmesidir.

Özerk Yönetim uzun bir süredir, rejim ile diyalog kurmaya hazır olduğunu belirtti. Ulusal bir çözüm bulma çerçevesinde birçok görüşme gerçekleştirdi. Ancak Suriye Dışişleri Bakanı Danışmanı gibi kimi isimlerin Suriye krizini daha da derinleştiren akıl dışı açıklamalar yaptığını görüyoruz.

Bu tür açıklamalar Suriye’nin içinden geçtiği sürece uygun değildir. Aksine Suriye ulusal diyalogu için yapılan çalışmalara engel olmaktadır. Bu tür açıklama ve tavırlar, ilerleme sağlamaz. Bunca yıl bir adım atılmamasının nedeni bunun en canlı örneğidir. Bu esasta, diyalogun önemine vurgu yapıyoruz ve rejim yetkililerinin bu dilinin gelecek için çözüm getirmeyeceğini belirtiyoruz. Özerk Yönetim ulusal bir projedir ve Suriye bütünlüğü ve halkı üzerinde asla tehdit oluşturmamaktır.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here