Özgürlük gerillası, YJA Star’ın 30. kuruluş yıl dönümünü eylemlerle selamladı

0
134

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle:

“Kurdistan Özgürlük Gerillası, Apocu fedai ruhla demokratik modernite gerillacılığını başarılı bir biçimde pratikleştirerek işgalci Türk ordusuna ağır darbeler vurmaya devam ediyor. Güçlerimizin uzman tim savaş tarzıyla gerçekleştirdiği eylemlerde; 25 işgalci cezalandırıldı, 1 işgalci yaralandı, 7 çadır ve 1 mevzi imha edildi ve 5 mevzi de darbelendi. Büyük bir cesaretle düşmana karşı savaşan 2 yoldaşımız da kahramanca çatışarak şehadete ulaştı.

Güçlerimiz bu eylemleri öncü kadın komutanımız Bêrîtan (Gülnaz Karataş) yoldaşı anma, kadınların özgürlük umudu ve öz savunma gücü olan YJA Star’ın 30. kuruluş yıl dönümünü selamlama amacıyla gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen eylemlerin ve işgalci Türk ordusu tarafından yapılan saldırıların ayrıntıları şöyledir:

Zap bölgesi;

16 Ekim saat 10:30’da Kokerê Direniş Alanı’ndaki işgalcilere karşı koordineli gerilla taktiği ile eylem gerçekleştirildi. Birinci eylem kolu; işgalcilerin içinde bulunduğu çadırları ağır silahlar ile hedefleyerek vurdu ve 2 çadır imha edildi. İkinci eylem kolu; işgalcileri orta otomatik silahlar ile hedefleyerek vurdu, 1 çadır imha edildi ve 1 mevzi de darbelendi. Üçüncü eylem kolu; yakın mesafeden ferdi silahlar ile işgalcilerin içinde bulunduğu çadır ve mevzileri hedefleyip vurdu. Burada 1 çadır ve 1 mevzi imha edildi. YJA Star güçlerimizce gerçekleştirilen bu eylemde; 15 işgalci cezalandırıldı, 4 çadır ve 1 mevzi imha edildi ve 1 mevzi de darbelendi.

18 Ekim saat 07:30’da bir grup yoldaşımız Kurojahro Direniş Alanı’nda görevi başında iken işgalciler ile temas yaşandı. Güçlerimizin bulunduğu yer 2 kez savaş uçakları ile bombalandı. Daha sonra da iki gün boyunca karadan bombalandı. 19 Ekim günü işgalciler ile güçlerimiz arasında çatışma yaşandı. Burada rütbeli 2 işgalci cezalandırıldı. Büyük bir cesaret ve kararlılıkla işgalcilerle çatışan 2 yoldaşımız ise son nefeslerine kadar kahramanca savaşarak şehadete ulaştı.

19 Ekim saat 08:00 ve 08:30’da Sîda Direniş Alanı’ndaki işgalciler orta otomatik silahlar ile vurularak darbelendi.

19 Ekim saat 01:30’da Sîda Direniş Alanı’ndaki işgalciler suikast taktiği ile hedeflenerek vuruldu. 1 işgalci cezalandırıldı.

19 Ekim saat 17:00’da Sîda Direniş Alanı’ndaki işgalciler orta otomatik ile vurularak darbelendi. Bu eylem YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

20 Ekim saat 06:30’da Sîda Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu ve 1 mevzi darbelendi. Bu eylem YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi;

19 Ekim saat 10:00 ve 13:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler orta otomatik silahlar ile vurularak darbelendi.

Metîna bölgesi;

19 Ekim saat 12:30’da Girê Çarçel Direniş Alanı’ndaki işgalcilere karşı koordineli gerilla taktiği ile eylem gerçekleştirildi. Birinci eylem kolu; suikast taktiği ile 2 işgalciyi cezalandırdı. İkinci eylem kolu; orta otomatik silahlar ile işgalcileri hedefleyip etkili şekilde vurdu. Burada 2 işgalci cezalandırıldı, 1 işgalci de yaralandı. Üçüncü eylem kolu da; orta otomatik silahlar ile işgalcilerin bulunduğu çadır ve mevzileri hedefleyerek vurdu. Bu eylemde; toplam 4 işgalci cezalandırıldı, 1 işgalci yaralandı, 3 çadır imha edildi ve 3 mevzi de darbelendi.

19 Ekim saat 13:30’da Girê Çarçel Direniş Alanı’ndaki işgalciler orta otomatik silahlar ile hedeflenerek darbelendi.

19 Ekim saat 13:50’de Girê Çarçel Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek darbelendi.

Xakurkê bölgesi;

19 Ekim’de Girê Şehîd Kamuran’daki işgalciler güçlerimizce denetim altına alındı. Saat 15:20’de bu işgalciler orta otomatik silahlar ve suikast taktiği ile hedeflenerek vuruldu. Bu eylemde 3 işgalci cezalandırıldı.

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

19 Ekim’de Metîna bölgesinin Girê Çarçel Direniş Alanı’ndaki savaş mevzileri 1 kez patlayıcı yüklü dronlar ve 1 kez kimyasal gazlar ile bombalandı.

19 Ekim’de Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Cûdî ve Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki savaş mevzileri 7 kez patlayıcı yüklü dronlar ve 1 kez de yasaklı patlayıcılar ile bombalandı.

Zap, Şehîd Delîl Batı Zap, Metîna ve Barzan bölgeleri toplarla bombalandı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz