Özgürlük Hareketi, Önderlik tarzıyla direnerek büyümüştür

0
624

KEMAL SÖBE

Bir devrimci halk hareketini büyüten ve geliştiren kuşkusuz amaç uğruna verdiği mücadeledir. Amaç ne kadar büyük olursa mücadelede, amacın büyüklüğüne göre büyük olur. Mücadelenin ve amacın büyüklüğü yürütenleride büyütür. Fedailik/fedakârlık kendini amaç için ortaya koymadır. Fedai militan, hayatı uğruna ölecek kadar sevendir. İşte büyük militan, yüceleşen devrimci kişilik burada kendisini gösterir. Kendisini aşan, insanlığın kutsal yaşamsal değeriyle buluşan kişiye yüce kişilik, büyük insan denir. 

Halkların gönlünde taht kuran, ölümsüzleşen insan büyük insandır. İşte PKK’nin var olmasını ve Kürtlerin, halkların özgürlük gücü haline gelmesini, böylesi büyük kişilikler, yüce insanlar başarmıştır. Büyük ölümlerden yüce bir özgür yaşam yaratmak en büyük insanların başarabileceği şeyler olabilir. Basit kişilikler hayatın yükü haline gelmişken, büyük insanlar hayatın yükünü, insanlık için omuzlamışlar, kendilerini insanlığın gelişimine feda etmişlerdir. PKK aslında büyük değerler yaratan insanların hareketi olmuştur. 

Bir halk hareketi ancak böyle büyük insanların varlığıyla büyüyebilir ve hayata yön verebilir, yeni bir yaşamın yaratıcısı olur. Tarihte böylesi büyük kişiliklere az rastlanılır. Tarihin seyrini hep böylesi büyük kişilikler değiştirmiştir. Kemaller, Mazlumlar, Hakiler, Akifler, Aliler Kürt halkının şahsında tarihin seyrini, rotasını değiştirmesini bilmişlerdir. PKK, bir bakıma imkansızı başaranların hareketi olmuştur. Yani en zor olanı başarmak İmkansız olanı başarmak demektir. Başarı amaç uğruna üzerine düşeni yapmakla gerçekleşir.

PKK’nin öncü militanları, günümüzün büyük mücadelesinin temelini, sarsılmaz ideolojik inançlarıyla ve büyük karalılıklarıyla atmasını bilmişlerdir. Büyük bir ideolojik yoğunlaşmayla düşmanı yenmesini bilmişlerdir. İşte PKK’nin günümüzdeki büyük direnişinin ruhu, o büyük devrimci kişiliklerin ruhudur. Birkaç yüce devrimcinin, zindanda geliştirdiği direnişler, günümüzde milyonların özgürlük kavgası olmuştur. Amed zindanlarında teslimiyeti parçalayan devrimci ruh, Kurdistan’ın her yerinde düşmana ağır darbeler vuruyor ve bununla beraber savaşan devrimci bir halk yaratmıştır.

Savaşan devrimci bir halk karşısında hiçbir devlet gücü ayakta duramaz yıkılmaya mahkümdur. Davaya ölümüne bağlı olanlar, her türlü engeli aşabilirler, her zorluğun üstesinden gelmesini bilirler. PKK bugün, yenilmez bir güç haline gelmişse bu, ideolojik olarak başarılı olduğu içindir. İşte zindanda başarıya yol açanda ideolojiye bağlılık ve özgür yaşama olan bağlılıktan ödün vermemedir. Görüldüğü gibi, PKK’nin gelişimi ve yeni bir özgür yaşam yaratma mücadelesi büyük bir ideolojik direnişle gerçekleşiyor. Bütün bu büyük gelişmelere yol açan önderlik tarzı olmuştur. Yani sürekli başaran ve gelişen tarz önderlik tarzı oluyor. Zindanda başarıya imza atan tarzda önderlik tarzı olmuştur. Günümüzde düşmanı yenilgiye uğratanda önderlik tarzı oluyor. Yeni yaşama götüren tarz önderlik tarzı oluyor…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here