PAJK: Özgürlük ve demokrasi savaşçısı, mücadeleci Seîd Hesen’i asla unutmayacağız

0
184

PAJK: Özgürlük ve demokrasi savaşçısı, mücadeleci Seîd Hesen’i asla unutmayacağız. Başta ailesi, Êzidî halkımıza, PADE ve Êzidxan halk meclisine ve tüm Kürdistan halkına baş sağlığı diliyoruz.

PAJK Koordinasyonu, YBŞ komutanlarından Sait Hesen ve arkadaşlarının Türk devleti tarafından şehit edilmesi üzerine yazılı açıklama yaptı.

PAJK tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Değerli YBŞ Komutanlarından Seîd Hesen ve arkadaşlarının TC faşist rejiminin alçakça saldırısı sonucu şehit düşmesi bizleri derin bir üzüntüye boğmuştur. Şengal halkımızın kanaat önderlerinden olan Seîd Hesen, Şengal halkının özgürlüğü için uzun yıllara dayalı bir emeğin ve mücadelenin sahibidir. Halkın gönlünde taht kuran Seîd Hesen’i Êzidî inancına bağlı derin yurtseverliği ve Kürt ulusal birlik tutumuyla dört parçadaki halkımız tanımaktadır. Seîd Hesen Êzidî halkımızın örgütlülüğü ve özgürlüğü için canla başla mücadele etmiş, en zor koşullarda fedakarca, özverili bir katılımın sahibi olmuştur.  DAİŞ’e karşı özgürlük savaşında yerini alarak Êzidî gençlerin direniş cephelerine seferber olmalarını sağlayan Said Hesen, katliam ve savaş zoruyla göçertilen Êzidî halkın kutsal topraklara dönüşünde ve Şengal’in özerklik ilanında büyük bir çabanın sahibi olmuştur. Şengal halkımız ve Kürt halkı için şehadeti büyük bir kayıptır. Ancak biliyoruz ki Êzidî halkımızın gençleri Seîd Hesen’in onurlu mücadelesini sürdürecek, düşmana, sömürgecilere asla boyun eğmeyecek ve soykırım karşısında varolma mücadelesini zafere ulaştıracaktır. Êzidî  halkımız soykırımcı düşmandan ve bu katliamın önünü açan güçlerden hesap soracaktır.

Özgürlük ve demokrasi savaşçısı, mücadeleci Seîd Hesen’i asla unutmayacağız. Başta ailesi, Êzidî halkımıza, PADE ve Êzidxan halk meclisine ve tüm Kürdistan halkına baş sağlığı diliyoruz. Katliamcı zihniyet sahiplerini bu topraklardan söküp atıncaya dek her daim halkımızı savunma, özgürlük mücadelesini kesin başarıya ulaştırma sözümüzü yineliyoruz.

ABD VE BM’YE TEPKİ

Êzidî halkımızın 73. fermanının acıları tazeyken, yaraları sarılmamışken Seîd Hesen ve YBŞ savaşçısı İsa Xwededa’nın soykırımcı Türk devleti tarafından katledilmesi uluslararası güçlerin Êzidî halkına dönük politikalarını ifade eder. Bu katliamın esas sorumlusu Irak hava sahasını saldırılara açarak uluslararası hukuku işletmeyen ABD’dir ve Birleşmiş Milletler’dir. Paranoyak bir ruh haliyle durmadan terörist üreterek katliamcı, soykırımcı amacını gizlemeye çalışan Erdoğan-Bahçeli-Soylu iktidarı, savaş suçu işlemektedir. Şengal merkezinde Seîd Hesen’in aracında hava saldırısıyla vurulması bir savaş bile değildir. Açıktan infazdır.  Şengal merkezinde cinayet işlenmiştir, işlenmektedir. Seîd Hesen’in katledilmesinin hesabı güçlü sorulmazsa Şengal için mücadele eden, savaşan, siyasi-askeri irade tek tek imhayla ortadan kaldırılıncaya kadar Türkiye’deki üçlü faşist ittifak bu soysuz, alçakça saldırılarını sürdürecektir. Bu katliamı, Şengal halkımız da, Rojava, Başur, Bakur ve Avrupa halkımız da birkaç kitlesel eylem tepkisiyle karşılayıp geçiştiremez. Yapılması gereken, soykırımın devamı olan bu saldırının hesabını sormak, Şengal’in özerkliğini sağlamak ve Êzidî halkımızın kültürel değerlerini koruyarak toplumsal yaşamını garantilemektir.   

Saldırının büyük bir plan ve komplo dahilinde gerçekleştiği açıktır. Faşist Türk devletine sınırsız katliam alanı açan, Êzidî halkımızı, tüm Kürt halkını soykırım cenderesinde tutan başta uluslararası güçler, ABD ve Almanya devletleridir. Amerika NATO üyesi olarak faşist Türk Devletinin her türlü hukuk, insanlık dışı saldırı yöntemlerine onay vermektedir. Ekonomik çıkarlar temelinde anlaşmalar yapan Almanya devletidir. Almanya devleti yıllardır, bu toprakları yaşanmaz kılıp Êzidîleri göçertme politikası uygularken diğer taraftan Êzidîleri Avrupa’da himaye etme politikasını sürdürmektedir. Başta Almanya olmak üzere Avrupa’daki, Rusya’daki Êzidî halkımız bu katliama en büyük cevabı vermelidir.  Söz konusu devletler bu katliamın ortağı değillerse, Türkiye’ye karşı açıktan tutum alıncaya kadar tüm halkımız her yerde tepki ve protestolarını yükseltmelidir.

‘IRAK VE KDP KATLİAMIN ORTAĞIDIR’

Bu katliamların ortağı, Türkiye’yle anlaşma yaparak Şengal özerkliğinin ve öz savunma güçleri olan YBŞ, YJŞ’nin ortadan kaldırılmasına evet diyen Irak ve KDP’dir.  KDP’nin Kürt düşmanı çizgisi kendini en fazla Êzidî düşmanlığında ortaya koymaktadır. DAİŞ saldırısında Êzidîleri bırakıp kaçan KDP bugün de Êzidîlerin katledilmesine açıktan destek vermektedir. Bunu, yapılan kirli ittifaklar kanıtlamaktadır. Aynı zamanda faşist Türk devletinin Êzidî  halkımıza saldırısını meşru gösteren, Êzidîleri hedef gösteren, iktidarcı ve TC destekçisi KDP menşeli yayın organları da bu kirli amaçlar için kullanılmaktadır. Bu vesileyle yayınlarda Êzidî düşmanlığı yapan K24’ü kınıyoruz.

AFGANİSTAN HALKIYLA DAYANIŞMA ÇAĞRISI

DAİŞ’in yenilgiye uğratılmasından bu yana defalarca demokratik çözüm projesini sunan demokratik özerklik statüsünün tanınmasını isteyen Şengal ve Rojava halkımızın siyasi iradesini Batılı güçler tanımamakta ve savaşı derinleştirmekteler. Benzer bir dramı Afganistan halkı da yaşamaktadır. Kuzey Doğu Özerk Suriye sistemini başta Rusya ve ABD’nin resmen tanımaması Kürtlere karşı soykırımı, her türlü katliamı, cinayeti, talanı, yıkımı sürdürme stratejisidir. Taliban’ın Afganistan yönetimine el koyduğu ilk gününde Rusya devletinin tanıması siyasi muhatap alması halklara ve kadınlara yönelik alçakça bir komplo siyasetidir.  Rusya devletini bu tutumundan dolayı kınıyoruz. Taliban’ı resmi yönetim olarak tanıyan zihniyet DAİŞ zihniyetidir. Tüm Kadın Hareketlerini Rusya’ya karşı tepkisini göstermeye, Afgan kadınlarıyla dayanışmaya çağırıyoruz.

Ezilen halklara ve kültürlere karşı yürütülen soykırım saldırılarını bir kez daha kınıyoruz. Soykırıma karşı varlık ve özgürlük mücadelesi yürüten Êzidî halkımızın direnişini selamlıyor, İsa Xwedada, Berivan Şengali ve babası Seîd Hesen şahsında tüm şehitlerimizi saygıyla selamlıyor, anılarına özgür ve özerk Ezidxan’ın inşasında öncülük görevlerimizi layıkıyla yerine getireceğimizin sözünü veriyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz