Pentagon: Elde Edilen Gelir ABD’ye değil DSG’ye gidiyor

0
645
İlgili resim

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Rath Hoffman, Rojava’daki petrol sahasında konuşlanan ABD askerlerinin herhangi bir tehlike durumunda kendilerini savunma hakkına sahip olduklarını belirterek, “Suriye’deki petrol sahasından elde edilen gelir ABD’ye değil DSG’ye gidiyor”dedi.

Hoffman ve ABD Genelkurmay Sözcüsü William Byrne Jr, Pentagon’da düzenlediği brifingde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Suriye’de ne kadar kalacağımızı süreç belirleyecek” diyen Hoffman, “DSG tutuklu IŞİD’lilerin güvenliğini sağlamaya devam ediyor” diye konuştu. 

ABD’nin DSG’ye silah desteğinin devam edip etmediğine ilişkin soru üzerine Hoffman, “IŞİD’e karşı mücadelemizde halen DSG ile çalışıyoruz. IŞİD’e karşı mücadeleye devam edebilmeleri için onlara desteğimizi sürdürüyoruz”ifadelerini kullandı.

Hoffman, “ABD’nin IŞİD dahil terör örgütlerine karşı Amerikalıları koruma hakkımız var. Bizim bölgedeki çabalarımız IŞİD’in petrolü almamasına yönelik. Ayrıca DSG’yi IŞİD’e karşı mücadelede bu sahaları fon olarak kullanmaları için de çabalıyoruz. Bu sahaların gelirleri ABD’ye değil, DSG’ye gidiyor. IŞİD, 2014’te petrolden önemli bir gelir elde etti” şeklinde konuştu.

William Byrne Jr, ABD kuvvetlerinin Kobani’den çekilmesine yönelik, “Kobani’den çekilmemiz devam ediyor. Ekipmanların ve personelin büyük oranda çekildiğini söyleyebilirim ve güvenli bir şekilde oluyor. Çekilme başarılı ve sahadaki kumandanların gerekliliklerini karşılıyor” diye konuştu. 

Byrne, Suriye’nin kuzeydoğusundaki ateşkes konusunda ise “Genel olarak ateşkese uyuluyor. Bazı ufak çatışmalar oluyor ama bunların boyutu çok küçük. Tüm tarafların kurallara uyduğu görünüyor” ifadesini kullandı.

ABD’nin Suriye’de bulunma nedenlerinin çatışmaların ve gerginliğin tırmanmasının önlenmesi olduğunu vurgulayan Byrne, konuşmasına şöyle devam etti:

“Biz emin olmadığımız ve kesin olmayan bir durumla karşılaştığımızda yaptığımız ilk şey durumun gerginliğini azaltmak oluyor. Bunun için önceden planlanmış karşılığımız var ve potansiyel tehditi belirliyoruz. Biz nerede olduğumuzun bilinmesini sağlıyoruz, ve bölgeye gelenlerle, ‘Siz kimsiniz, neden buradasınız ve amacınız ne’ sorularını yöneltiyoruz. Ayrıca komutanlarımızın düşmanca bir durumla karşılaştıklarında her zaman kendilerini savunma hakkı ve zorunluluğu var.”

Ülkesinin Suriye’de IŞİD’i yenmeye yönelik misyonunun da devam ettiğini belirten Byrne, “Bu misyonu SDG’li ortaklarımızla omuz omuza götürüyoruz” ifadesini kullandı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here