PKK: Katliamın arkasında Erdoğan ve MİT var

0
162

Hilekar, sinsi ve soykırımcı düşman karşısında hep tedbirli; özel savaşın her türlü yalan, hile ve oyununa karşı uyanık ve hazırlıklı yaşamak gerektiğini belirten PKK Yürütme Komitesi, örgütlü, hazırlıklı ve mücadeleci olmanın öneminin altını çizdi.

PKK Yürütme Komitesi tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

“HPG Basın ve İrtibat Merkezi’nin 25 Aralık tarihli açıklamasından öğrendik ki, işgalci-soykırımcı AKP-MHP faşist diktatörlüğü 14 Nisan’dan bu yana saldırdığı ve işgal etmeye çalıştığı Zap’ın doğusu ve batısındaki birçok noktadan güçlerini çekerek kaçmıştır. 8 ay boyunca HPG ve YJA Star gerillalarının fedai çizgisindeki direnişleri karşısında ağır darbeler yiyen, verdiği binlerce ölünün cenazesini bile götürmeyerek benzin döküp yakan, savaş suçu oluşturan her türlü yasak silahı ve kimyasal bombayı kullanmasına rağmen gerilla darbeleri karşısında tutunamayan işgalci-faşist TC ordusu ardına bile bakmadan kaçmak zorunda kalmıştır. Gerillayı ezme ve Medya Savunma Alanları’nı işgal etme planları baştan itibaren başarısız kılınan AKP-MHP faşist yönetimi, savaşın 8. ayında kırılmış, 25 Kasım tarihinden itibaren gelişen devrimci gerilla operasyonları karşısında tutunamayarak, onlarca noktayı bırakıp geri gitmiştir.

GERİLLA ZAFERİNİN KANITIDIR

Hiç kuşkusuz bu durum, HPG ve YJA Star gerillalarının tarihi bir zafer kazanması anlamına gelmektedir. Gerilla direnişinin yenilmezliğinin ve zaferinin kanıtı olmaktadır. Şubat 2008 tarihindeki bozgun ve yenilgiden sonra, bu durum faşist-soykırımcı Türk ordusunun Zap’taki ikinci büyük yenilgisi olma özelliği taşımaktadır. Nasıl ki Kobanê yenilgisi, faşist DAİŞ sürüleri için sonun başlangıcı olduysa Zap yenilgisi de DAİŞ’in ortağı olan AKP-MHP faşizmi için sonun başlangıcıdır. Zap’ta gerilla karşısında yenilen AKP-MHP faşizmi, Kuzey Kurdistan ve Türkiye’de de demokratik siyaset karşısında yenilecek ve tarihin çöp sepetine atılacaktır.

GERİLLAYA KUTLAMA

Bu temelde, yurtsever halkımıza ve ilerici insanlığa böyle tarihi bir zafer armağan eden Zap, Avaşîn ve Metîna gerillasını selamlıyoruz. Kazanılan bu tarihi başarı nedeniyle HPG ve YJA Star Merkez Karargah Komutanlığını ve Komutanlığımız şahsında tüm özgürlük gerillasını kutluyor, başarı ve zaferlerinin devamını diliyoruz. Bu tarihi direnişin ve zaferin kahraman şehitlerini saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz. Onlar halkımızın ve insanlığın yüz akıdırlar. Onlar Apocu özgürlük çizgisinde yeni özgür yaşamın yaratıcısı ve temsilcisidirler. Kadın özgürlüğü, özgür Kürt varlığı ve özgür insanlık var oldukça kahraman şehitlerimiz de özgür insanlığın ölümsüzlük sembolleri olarak hep yaşayacaklardır.

İNTİKAM SALDIRILARI

25 Kasım tarihinden itibaren artan gerilla eylemleri karşısında tarihi bir yenilgi yaşayan AKP-MHP faşist diktatörlüğünün, adeta intikam alırcasına sivil halkımıza ve kadınlara saldırdığını, İmralı işkence, tecrit ve soykırım sistemindeki baskı ve zulmü artırdığını, zindanları birer işkence ve ölüm evine çevirdiğini, Kuzey Kurdistan, Türkiye ve yurt dışında katliamlara kadar varan terör saldırılarına yöneldiğini görüyoruz. Açık ki HDP’yi kapatma davası ile DBP’ye yöneltilen saldırılar, özgür basın ve yurtsever sanatçılara yönelik tutuklamalar, özgürlük mücadelesi yürüten kadınlara dönük baskı, işkence ve tutuklamalar, bu saldırının birer parçası oluyor. Yine 23 Aralık günü Paris’te Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne yönelik saldırı ve KCK Yürütme Konseyi Üyeliği görevi yürüten partimizin çok değerli militanı Evîn Goyî yoldaş ile Abdurrahman Kızıl ve Mîr Perwer isimli iki Kürt yurtseverinin alçakça katledilmesi de Zap’ta yenilgi yaşayan AKP-MHP faşist diktatörlüğünün gerçekleştirdiği vahşi bir olay oluyor.

YURT DIŞINDAKİ HALKIMIZDAN DA KORKUYOR

Çok açık ki, Kurdistan Özgürlük Gerillası karşısında tutunamayan ve yenilgi üstüne yenilgi yaşayan AKP-MHP faşist çeteleri, bunun acısını sivil halkımızdan ve özgürlük mücadelesi yürüten kadınlardan çıkarmaya çalışıyor. Kurdistan’da sonuç alamayınca dönüp yurt dışındaki halkımıza saldırıyor. Demek ki ülkemizdeki gerilla ve halk direnişiyle tamamen kenetlenmiş olan yurt dışındaki halkımızdan ve dostlarımızdan korkuyor. Özgürlük mücadelesi veren öncü kadınlardan da çok korkuyor. Böyle bir korku içinde günden güne çok daha fazla çözülüyor ve çöküyor.

PLANLAYIP GERÇEKLEŞTİREN MİT’TİR

Hareket ve halk olarak çok iyi biliyoruz ki; 23 Aralık Paris Katliamı, 9 Ocak 2013 Paris Katliamı’nın bir devamıdır. 9 Ocak 2013 günü Paris’te Sara, Rojbin ve Ronahi yoldaşları katledenler, 10 yıl sonra 23 Aralık 2022 günü de yine Paris’te Evîn Goyî yoldaş ile iki Kürt yurtseverini katletmişlerdir. Bu katliamın kararını Tayyip Erdoğan yönetimi almış ve emrini de bu yönetim vermiştir. Katliamı planlayıp gerçekleştiren güç, Hakan Fidan yönetimindeki MİT’tir. Burada tetikçinin kim olduğu ve nasıl hazırlandığı önemli değildir. Kaldı ki tetikçinin durumu da benzerdir ve çok iyi hazırlanmış olduğunu göstermektedir. Bu olayı başka biçimde gösterme çabaları boştur. Kürtler ve demokratik kamuoyu farklı gösterme çabalarına asla inanmayacak ve itibar etmeyecektir. Mevcut Fransa yönetimi bu gerçeği böyle bilmeli ve gerçek suçluları açığa çıkartarak adilce yargılayıp hesap sormalıdır. DAİŞ’e karşı kahramanca savaşarak Fransız halkını da bu beladan koruyan Kürt halkının Fransa’daki temsilcilerinin güvenliğini sağlamayı bilmelidir. Eğer 9 Ocak 2013 katliamının adil yargılaması yapılabilmiş olsaydı, açık ki 23 Aralık katliamı olmayacaktı. O halde, 23 Aralık katliamının adil yargılamasının olmaması da yeni katliam saldırılarına kapıyı açık tutacaktır. Bu da Fransa devletini ve hükümetini ağır sorumluluk altına sokacaktır.

PARİS’E AKAN HALKI SELAMLIYORUZ

Halkımız ve dostlarımız, Paris’te yaşanan katliam karşısında Paris’e akarak, katliam karşısında kenetlenerek, şehitlerine yürekten sahip çıkarak yurtsever insan ve demokratik toplum olmanın gereğini yerine getirmiştir. Son derece dikkatli ve ölçülü davranışıyla her türlü provokatif girişimi boşa çıkarmayı bilmiştir. Halkımızın ve dostlarımızın son derece bilinçli ve örgütlü olan bu tutum ve davranışını selamlıyoruz. Katliam aydınlatılana ve Paris’e ve Avrupa’nın diğer alanlarına yuvalanan faşist katliam çeteleri açığa çıkartılana kadar özgürlük ve demokrasi eylemlerini devam ettireceklerine inanıyoruz.

MUTLAKA İNTİKAMINI ALACAĞIZ

İkinci Paris Katliam şehitlerimizi saygı, sevgi ve minnetle anıyor, ailelerinin ve tüm halkımızın acısını paylaşıyoruz. Botan’ın güzel ve yiğit kızı Evîn Goyî yoldaş, tüm ömrünü Apocu fedai çizgisinde özgürlük mücadelesine verdi. Kürt halkının ve kadınların özgürlük davasına her zaman yürekten inandı ve özgürlük mücadelesinin hep ön saflarında oldu. İnsanlığın başına bela olan faşist DAİŞ çetesine karşı mücadeleye ön saflarda katılıp değerli katkılar sundu. Savaştıkça özgürleşti, özgürleştikçe güzelleşti ve güzelleştikçe halkımızın ve yoldaşların sevgilisi haline geldi. Parti ve halk olarak bu değerli yoldaşı her zaman saygıyla anacağız ve mutlaka intikamını alarak amaçlarını başaracağız.

HEP UYANIK VE TEDBİRLİ OLACAĞIZ

Çok açık ki; Hareket ve halk olarak, kadınlar ve gençler olarak, kadın-erkek gerilla olarak her zaman uyanık olacağız. Derler ya, su uyur, düşman uyumazmış! Hilekar, sinsi ve soykırımcı düşman karşısında hep uyanık ve tedbirli olacağız. Özel savaşın her türlü yalan, hile ve oyununa karşı uyanık ve hazırlıklı yaşayacağız. Dört parça Kurdistan için olduğu gibi, yurt dışındaki halkımız ve dostlarımız için de bütün bunlar geçerlidir. Paris şehitlerimizin anısına hep uyanık, örgütlü, hazırlıklı ve mücadeleci olmalıyız. Önder Apo’nun fiziki özgürlüğünü hedefleyen mücadelemizi her alanda çok daha güçlü geliştirmeliyiz.

Paris şehitlerimizi bir kez daha saygıyla anıyor, zaferden zafere koşan özgürlük mücadelemizde her zaman yaşatacağımızı belirtiyoruz. Tüm halkımızı ve dostlarımızı da bu temelde görevlerine daha çok sahip çıkmaya ve faşizmi yıkma, tecridi kırma mücadelemizi her alanda daha da yükseltmeye çağırıyoruz!”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here