PKK-PAJK Zindan Komiteleri: Eylemleriyle verdikleri katkının yeterli olduğuna inanıyoruz

0
155

PKK-PAJK Zindan Komiteleri, “Zindandaki kadın ve erkek yoldaşlara” başlıklı bir açıklama yaptı.

Zindan Komiteleri açıklaması şöyle:  

“‘Tecride, Faşizme, İşgallere Son; Özgürlüğü Sağlama Zamanı’ hamlesi bir yılını tamamladı, ikinci yılına giriyor. KCK Yürütme Konseyi 12 Eylül faşizminin 40. yılında ‘Tecride, Faşizme, İşgallere Son; Özgürlüğü Sağlama’ zamanı hamlesi başlattı. Bu hamleyle Önder APO üzerindeki tecridi kırmak, faşizmi yıkmak, işgallere son vermek hedeflendi. 2018 yılında zindanlarda başlayan ve 2019 Mayıs’ında sona eren süresiz-dönüşümsüz açlık grevleri ve ölüm oruçları sonucu Rêber Apo avukatlarıyla 2011 yılından sonra ilk defa görüştürüldü. Zindandaki kadın ve erkek yoldaşların direnişi ve 8 arkadaşın şehadeti tecridi önemli oranda sarsmış, Türkiye’deki demokratik kamuoyu direnişçileri sahiplenmiş, AKP-MHP sözcüleri bile tecridi savunamaz hale gelmiştir. Daha sonra avukat ve ailelerin görüşmesi yine engellenmiş olsa da tecrit sürdürülemez hale gelmiş, Rêber Apo’nun özgürlüğü gündeme girmiştir. Artık Rêber Apo’nun özgürlüğünü sağlama mücadelesi verilmektedir.

Dem Dema Azadi hamlesi 12 Eylül faşizminin 40. yılında AKP-MHP faşizmini yenilgiye uğratıp Kürt halkını ve Rêber Apo’yu özgürleştirmeyi hedeflemiştir. Kürt halkının özgürlük mücadelesi tarihinde zindanlar her zaman mücadelenin en ön saflarında yer almışlardır. 14 Temmuz ruhu ve mücadele çizgisi on yıllardır zindanların mücadele çizgisi olarak özgürlük mücadelesine büyük katkılarda bulunmuştur. 2020 12 Eylül’ünde başlatılan hamle esas olarak Kürdistan’ın dört parçasındaki halkımızın mücadelesi olarak başlatılmıştır. Gerilla zaten kesintisiz mücadele içinde özgürlük mücadelesi hamlelerinin merkezinde yer almaktadır. Dem Dema Azadi hamlesi kısa sürede Kürt halkı ve dostları tarafından sahiplenilmiş, Kürdistan’ın 4 parçası, başta Avrupa olmak üzere dünyanın her yerindeki Kürtler bu mücadeleyi geliştirmek için harekete geçmişlerdir.

Dem Dema Azadi esas olarak toplum ve gerillanın geliştireceği hamle olarak başlatılmıştır. Ancak zindanlar özgürlük mücadelemizin her döneminde mücadeleye katkı sunmayı ve güç vermeyi kendi sorumlulukları olarak gördüklerinden dönüşümlü açlık grevleriyle hamleye katılmışlardır. Her zaman olduğu gibi bu hamleye de güç vermişler; gündemleşmesinde tarihi bir rol oynamışlardır. Ağır baskılara rağmen dönüşümlü açlık grevini sürdürmüşlerdir. Dem Dema Azadi hamlesinin etkili olmasında; AKP-MHP faşist iktidarını sarsmada ve Kürdistan’ın 4 parçası ve yurt dışında halkın katılım göstermesinde üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmişlerdir. Kuşkusuz hamle başta Önder Apo üzerindeki tecridi kırılması olmak üzere hedeflerine ulaşmak için devam edecektir. Bu anlamda Dem Dema Azadi hamlemiz yeni bir aşamaya girmiş bulunmaktadır. Bu hamle 2021 yılında da devam edecek, amaçlarına ulaşmada önemli gelişmeler sağlayacaktır.

Zindanlar, düşmanla 24 saat mücadele yerleridir. Kadın-erkek zindandaki tüm yoldaşlar da on yıllardır 14 Temmuz direniş ruhu ve tarzıyla her türlü zorluğa ve baskıya karşı mücadele vermektedirler. Zindandaki yoldaşlarımızın ve tüm yurtsever demokratların bu mücadeleyi bundan sonra da yürütecekleri tartışmasız bir gerçekliktir. Dem Dema Azadi hamlesinde de sorumluluklarını aileleriyle birlikte layıkıyla yerine getirmişlerdir. 2021 yılında Dem Dema Azadi hamlesinin Kürt halkının bulunduğu her yerde daha da geliştirilip sürdürüleceği açıktır. Gerilla zaten tarihin her döneminde olduğu gibi sorumluluklarını büyük bir fedailikle yerine getirmektedir.

Biz tüm bu gerçeklikleri dikkate alarak soykırımcı sömürgecilikle sürekli bir mücadele içinde olan zindandaki yoldaşların Dem Dema Azadi hamlesine dönüşümlü açlık grevleri eylemleriyle verdikleri katkının yeterli olduğuna inanıyoruz. Çünkü zindandaki yoldaşlar olarak bu hamlenin gelişmesinde ve güçlenmesinde fazlasıyla rollerini oynamışlardır. Zindandaki yoldaşların bu çağrımıza uyarak açlık grevi eylemlerini Dem Dema Azadi hamlesinin 1. yıl dönümünde sonlandıracaklarına inanıyoruz. Kuşkusuz sürekli direnişte olan yoldaşlar olarak dönüşümlü ya da dönüşümsüz açlık grevi gibi eylemlere başvurmadan da hamleye daha farklı biçimlerde katılıp güç verebilirler. Zaten onların süreklileşmiş direnişleri özgürlük savaşçılarına, tüm halkımıza, gençlere, kadınlara ve tüm dostlara mücadelelerinde güç vermektedir.

Dem Dema Azadi hamlesine yaptıkları büyük katkılarından dolayı kadın-erkek tüm zindan direnişçilerini kutluyor, selamlıyor; her zaman olduğu gibi bundan sonraki mücadelelerinde üstün başarılar diliyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here