PKK Şehit Aileleri ile Dayanışma Komitesi Şehit Hayatîn Er’i andı

PKK Şehit Aileleri ile Dayanışma Komitesi, 1989 yılının Haziran ayında şehit düşen gerilla Hayatîn Er’i (Zinar) andı. PKK Şehit Aileleri ile Dayanışma Komitesi’nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Onurlu Er ailesine;

Hareketimiz adına bütün aileyi en derin sevgilerimiz ile selamlıyor, saygılarımızı sunuyoruz. Yaşadığımız şartlardan dolayı bazı kaynaklara erişmekte zorluk çektik ve bu durumdan dolayı adresinize geç ulaştık. Bu konuda bizi anlayacağınızı umut ediyoruz.

Değerli arkadaşımız ve oğlunuz Zinar, halkının yaşadığı acıları, sıkıntıları gördü ve derinden hissetti. Bu acı ve sıkıntıların sonucunda halkımızın özgürlüğünü gerilla saflarında görerek PKK’ye katıldı. Onurlu ve yürekli yoldaşımız Zinar, Kürdistan halkının özgürlük davasını yaşamın anlamı olarak görmüştür. Gerilla saflarına geldiği ilk günden şehit düştüğü güne kadar her anında, ülkesinin, halkının özgürleşmesi için mücadele etti. Halkına, ülkesine ve Rêber Apo’ya büyük bir sevgi ile bağlıydı. Fedakarca çalıştı. 1989 yılının Haziran ayında, Botan’ın Garisya alanında Türk devleti ile yaşanan çatışmada kahramanca direnerek şehitler kervanına katıldı. Ailenin ve tüm Kürdistan halkının başı sağ olsun. Acınızı paylaştığımızı bilmenizi isteriz.

Silah arkadaşları olarak en az sizin kadar yoldaşımızın acısını yaşıyoruz. Silahını ve bayrağını devralarak, şehitlerimizin mücadele çizgisini yükselterek acımızı dindireceğiz. Er ailesinin tüm değerli ferlerinin de bu şahadeti sabır ve direniş ile karşılayacağını ve aynı doğrultuda yaklaşacağını umut ediyoruz. Şehit yoldaşımız ile ne kadar gurur duysanız azdır. Yoldaşları olarak her zaman başımız dik olacak.”

‘ŞEHİTLERİN AMACINI GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ’

Özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren şehitlerin amaçlarını gerçekleştirmek, demokratik ve özgür bir ülke yaratmak için gerillaların sonuna kadar mücadele edeceğine vurgu yapılan açıklamada, “Biliyoruz ki birçok şehidimizin mezarı dahi yok. Zaten onlar da bizden mezar değil özgür bir ülke istediler. Bu yüzden onlar için, yok sayılan, inkar edilen Kürdistan’ı özgürleştireceğiz.

Barış için attığımız adımları zayıflatan, barış için uzattığımız eli kırmak isteyen, halkımıza onursuz bir yaşamı dayatan düşmana karşı şehitlerimizin çizgisinde sonuna kadar mücadele edeceğiz. Kürdistan annelerinin acılarına son vermek, ülkemizde özgür ve onurlu bir yaşam için, fedaice ve kararlı bir şekilde direnişimizi yükselteceğiz. Bu temelde bir kez daha başsağlığı diliyor, derin selam ve sevgilerimizi yolluyoruz” denildi.

Şehit Hayatîn Er’in kimlik bilgileri şöyle:

Kod Adı: Zinar

Adı Soyadı: Hayatîn Er

Doğum Tarihi ve Yeri: 14.05.1969, Mardin-Nusaybin

Anne-Baba Adı: Halime-Hasan

Şehadet Tarihi ve Yeri: Haziran 1989, Garisa-Botan

En Çok Okunanlar

İlgili Makaleler