PKK: Viyan Soran ‘Özgürlük zamanı’ hamlesinin başlatıcısı oldu

0
417

PKK: Viyan Yoldaş, komploya karşı gelişen ‘Güneşimizi Karartamazsınız’ fedai direnişini devam ettirmenin ve İmralı işkence sistemiyle birlikte yaşamayı reddetmenin en üst düzeydeki bilincini ve iradesini temsil ediyor.

Viyan Soran’ın şahadet yıldönümüne ilişkin açıklama yapan PKK Yürütme Komitesi “15 yıl önce Viyan yoldaşın 15 Şubat komplosuna karşı geliştirdiği tutum, kuşkusuz bugünkü siyasi ve askeri gelişmeler açısından da tarihi öneme sahiptir” dedi.

Viyan Soran’ın (Leyla Wali Hüseyin) şahadetinin yıldönümüne ilişkin açıklama PKK Yürütme Komitesi (YK) şunları belirtti: “Kürt halkına ve Önderlerine karşı komplocu ve soykırımcı saldırıların düzenlendiği ay olan şubat ayına giriyoruz. 15 Şubat 1925 soykırım saldırısının doksan altıncı, 15 Şubat 1999 komplosunun ise yirmi ikinci yıldönümünü yaşıyoruz. Bu durum, aynı zamanda Kürt halkına yöneltilen komplolara ve soykırımcı saldırılara karşı halkımızın özgürlük için kahramanca direnişler geliştirdiğini de gösteriyor. Tüm bu tarihi özgür insanlık direnişlerini selamlıyor, 9 Ekim 1998 ve 15 Şubat 1999 komplolarına karşı gelişen ‘Güneşimizi Karartamazsınız’ direniş şehitleri şahsında tüm özgürlük mücadelesi şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.

Şubat başı aynı zamanda Güney Kürdistan halkımızın yiğit evladı ve PKK Yeniden İnşa Komitesi üyesi Viyan Soran (Leyla Wali Hüseyin) yoldaşın şehadetinin de yıldönümüdür. Viyan Yoldaş, komploya karşı gelişen ‘Güneşimizi Karartamazsınız’ fedai direnişini devam ettirmenin ve İmralı işkence sistemiyle birlikte yaşamayı reddetmenin en üst düzeydeki bilincini ve iradesini temsil ediyor. Bu çerçevede, şehadetinin 15. yıldönümünde büyük özgürlük savaşçısı Viyan Soran yoldaşı saygı, sevgi ve minnetle anıyor; 23’üncü yılda 15 Şubat komplosuna karşı Viyan duyarlılığıyla direnip mutlaka kazanacağımızı belirtiyoruz.

Bilindiği gibi, Viyan Yoldaş, 2006 yılının Şubat başında ‘İmralı işkence ve tecrit sistemi ile yaşanmaz’ diyerek, direnişin kalesi olan Haftanin’de kendini ateş topu haline getirip tüm kadınları ve gençleri, Kürt halkını ve insanlığı İmralı tecrit ve işkence sistemine karşı daha aktif mücadeleye çağırdı. Geride bıraktığı yazılı mesajları ve gösterdiği pratik tutumla 15 Şubat komplosu ve İmralı işkence sistemi karşısında doğru devrimci ve yurtsever tutumun ne olması ve nasıl bir mücadeleciliği içermesi gerektiğini bizlere gösterdi. İmralı duvarlarının parçalanmasını ve Önder Apo’nun fiziki özgürlüğüne kavuşmasını istedi. Böylece de hareket ve halk olarak yürütmekte olduğumuz ‘Özgürlük Zamanı’ hamlesinin ilk başlatıcısı oldu.

Çok açık ki, her ne kadar izlediği yöntem tekrarlanmaz türden olsa da aslında yaptığı çağrı ve verdiği mesaj tarihidir. İmralı işkence ve tecrit sistemi ile birlikte yaşanamayacağını, böyle bir yaşamın Kürtler, Ortadoğu halkları ve tüm insanlık açısından nasıl bir felâketi getireceğini, bu nedenle İmralı işkence ve tecrit sistemini yıkmak için her yöntemle ve tüm güç seferber edilerek mücadele edilmesi gerektiğini yaşamı pahasına ortaya koyması, onun ne kadar öngörülü ve fedakâr olduğunu göstermektedir. Bugün yaşananlara bakıldığında Viyan yoldaşın ne kadar haklı olduğu ve doğru talepleri ortaya koyduğu açıkça görülür.

ÖZGÜR YAŞAMA TUTKU DÜZEYİNDE BAĞLANDI

Kuşkusuz Viyan yoldaşı bu kadar öngörülü, cesur ve fedakâr kılan şey, Onun derin yurtseverliği ve özgürlükçülüğüdür. Önder Apo’nun kadın özgürlüğü temelindeki toplumsal özgürlük ve demokrasi bilincini çok güçlü ve doğru bir biçimde özümsemiş olmasıdır. Özgür yaşama tutku düzeyinde bağlanarak ve bunun da Önder Apo gerçeğiyle kopmaz bağını görerek çok genç yaştan itibaren Özgürlük Hareketimize katılmış ve hep önde yürüyen Apocu fedai militan olmayı bilmiştir. Kürdistan’ın dört bir yanında devrimci çalışma yürütmüş ve özgürlük mücadelemizin en ağır görevlerini omuzlamaktan geri durmamıştır. Bu temelde de demokratik modernite paradigması temelinde PKK’nin yeniden inşa görevlerini en üst düzeyde üstlenmiş, Nuda Karker yoldaşla birlikte dönemin çekim gücü ve üçüncü dönem partileşmesinin sembolü olmayı başarmıştır. PKK’nin Güney Kürdistan’da ‘Misafir’ olduğunu düşünen ve söyleyenler bilmeliler ki, yeni dönem PKK’sini inşa görevini yürüten 12 kişilik komitenin bir üyesi de Güney Kürdistanlı Viyan yoldaştır.

Tanıyanlar çok iyi bilirler ki, Viyan Soran yoldaş gerçek bir halk önderi, bir kadın ve gençlik önderidir. Genç yaşına rağmen, Önder Apo’dan aldığı bilinçle Güney Kürdistan halkımızın, kadınlarının ve gençlerinin önderi olmayı başarmıştır. Her zaman genç, dinamik, yapıcı, girişken ruhu, bilinci ve davranışıyla Kürdistan gençliğinin öncü militan özelliklerini kişiliğinde somutlaştırmayı bilmiştir. Genelde tüm Kürdistan gençliğinin, özel olarak ise Güney Kürdistan gençliğinin Viyan yoldaştan öğreneceği çok şey vardır.

Viyan Yoldaş, Önder Apo’nun ‘Güney Kürdistan devrimi bir kadın devrimidir’ ilkesini esas alarak, her türlü aileci, aşiretçi ve hanedancı yaklaşımların kadını köleleştiren gerçeğine karşı çok yönlü ve aktif bir mücadele içine girmiş, Güney Kürdistan’da kadın özgürlük devriminin başlatıcısı olmuştur. Kürdistan genelinde Kadın Özgürlük Devriminin gelişmesinde Sara yoldaşın rolü neyse, Güney Kürdistan özgülünde de Viyan yoldaşın rolü odur. Bu temelde oluşturduğu kişilik, inşa ettiği temel ve yürüttüğü çalışmaların üzerinde Güney Kürdistan’da gelişen kadın özgürlük mücadelesi, Kürdistan ve Ortadoğu’da erkek egemen zihniyet ve siyasetin aşılıp özgür yaşamın ve toplumun yaratılmasında en temel değiştirici rolü oynayacaktır.

15 yıl önce Viyan yoldaşın 15 Şubat komplosuna karşı geliştirdiği tutum, kuşkusuz bugünkü siyasi ve askeri gelişmeler açısından da tarihi öneme sahiptir. ‘İmralı duvarları parçalanmalı ve Önder Apo fiziki özgürlüğüne kavuşmalı’ diyerek giriştiği eylem, bugün AKP-MHP faşizminin Güney Kürdistan’a yönelik geliştirdiği işgalci saldırılar ve KDP yönetiminin bununla işbirliği yapan tutumu karşısında Güney Kürdistan’da gerçek yurtsever ve özgürlükçü tutumun nasıl olması gerektiğini açıkça ortaya koyan içeriktedir. Bugün TC-KDP gerici ve işgalci ittifakına karşı durup özgürlük isteyen herkes Viyan yoldaşın izinden yürümektedir.

Şunlar bilinmeli ki, şehadetinin 16. yılında Viyan Yoldaş gerçeğini çok daha derinden anlayacağız ve bu temelde 23. yılda 15 Şubat komplosuna karşı hareket ve halk olarak daha etkin ve sonuç alıcı bir mücadele yürüteceğiz. AKP-MHP işgalciliğine karşı her alanda özgürlük savaşımızı çok daha güçlü bir biçimde geliştireceğiz. Dört parça Kürdistan’da ve dünyanın dört bir yanında ‘Özgürlük Zamanı’ hamlemizi daha zengin eylem biçimleriyle geliştirip, İmralı işkence ve tecrit sistemini parçalayan ve Önder Apo’nun fiziki özgürlüğünü sağlayan bir sonucu mutlaka ortaya çıkaracağız. Böylece de amacını başararak Viyan yoldaşa karşı olan borcumuzu ödeyeceğiz.

Bunlar temelinde partimizin yöneticisi ve YJA-Star’ın ölümsüz komutanı Viyan Soran yoldaşı bir kez daha saygıyla anıyor, başta kadınlar ve gençler olmak üzere tüm halkımızı ve dostlarımızı 15 Şubat komplosuna karşı Viyanca durmaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz!”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here