Polis biber gazı ve plastik mermilerle HDP’li kadınlara saldırdı

0
207

HDP İzmir İl Örgütü önünde kurulan çadırın kaldırılmasını isteyen kadınlara, polisler biber gazı ve plastik mermilerle saldırdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, partinin İzmir İl Örgütü’ne yapılan saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın ailesinde taziye ziyaretinin ardından parti binasının bulunduğu sokağa geldi. Kadınlar, Deniz Poyraz’ın isminin ve fotoğrafının olduğu tabelayı sokağa astı.
 
‘BU ÇADIRI SARAY VE VALİLİK KURDU’
 
HDP’nin önüne kurulan çadırın kaldırılmasını talep eden kadınlar konuşan HDP’li Milletvekili Serpil Kemalbay, “Bu çadır İzmir Valiliği ve saray tarafından buraya konmuştur. Partimizi hedef haline getirmek için bu katil çadırı buraya kurmuşlardır. Deniz yoldaşımız Suriye’de eğitim görmüş biri tarafından katledilmiştir. Bu çadır katil bir çadırdır. Katil çadırın buradan kaldırılmasını istiyoruz. Bu kurşun insanlığa sıkılmıştır. Biz bu nedenle bu sokağa ‘Deniz Poyraz Sokağı’ adını veriyoruz. Türkiye’de barış, demokrasi birlikte yaşam mücadelemizle inşa edilecek” diye konuştu.
 
POLİS SALDIRDI, KADINLAR DİRENDİ
 
Yapılan konuşmanın ardından kadınlar yürüyüş yapmak istedi. Yürüyüşe engel olan polisler, kadınları ablukaya aldı. Engelleme üzerine kadınlar, Şair Eşref Bulvarı üzerinde yolu trafiğe kapatarak, oturma eylemi başlattı.
 
Burada konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Çadır partimizi hedef gösteriyor. Bu çadırı provokasyon olsun diye kurdular. Bu çadırı AKP ve MHP koymuştur” diye konuştu.
 
Polisin kadınlara engel olmasına tepki gösteren Başaran, polise “Deniz’in sorumlusunuz” dedi.
 
Oturma eylemini sürdüren kadınlara, polis biber gazı ve plastik mermilerle saldırdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz