Polis: Uyuşturucu kullanın ama şehir merkezinde değil

0
65

Yıllardır yürütülen özel savaş son yedi yılda çok kapsamlı bir şekilde Kürdistan kentlerinde özellikle gençlere ve kadınlara karşı yürütülmektedir. Özel savaş saldırılarına karşı yeterli bilinç ve donanıma sahip olamayanlar ise düşmanın bu tuzağına düşüp hayatlarının zehirlenmesine engel olamıyorlar. Düşmanın kuşattığı bu ağ ile Kürdistan gençleri ve kadınları başta olmak üzere harcanıp sadece fiziki olarak yaşam sürmelerine neden oluyor. Ruhsal, psikolojik olarak içi boşaltılan kişilik, tüm tuzaklara açık hale geliyor. Düşmanın Kürdistan’da yürüttüğü tüm politikalarının özünde Kürt düşmanlığı vardır. Attığı her adımın merkezine Kürt düşmanlığını koyar. Bu uyuşturucu ağına düşmüş gençlere de ilk olarak dayattığı işbirlikçilik, ajanlık ve kontralık olmaktadır. Kürt toplumun bir evladı olan düştüğü kirli ağ sonucu ajanlığa doğru fark etmeden, bilinçsizce ilerlemektedir. Kürt halkının çocukları bu şekilde Kürt halkına düşmanlaştırılmaktadır.

Komalên Jinên Ciwan internet sitesinde yer alan devletin uyuşturucuyu kullanmasını teşvik eden bir genç ile yapılmış röportajda da bu gerçeklik karşımıza çıkmaktadır. Uyuşturucu kullanılmasına engel olmayıp aksine teşvik etmesi bir sonraki adımın ajanlık olduğunu en bariz göstergesidir.

Aşağıda yer alan haberde devletin açıkça “kullanın ama biz görmeyelim” demesi yürütülen bu kirli politikanın gizli, saklı yapılmadığını da ortaya koyuyor. İsmini vermek istemeyen eski uyuşturucu kullanıcısı gencin polislerin onları göz altına aldıktan sonra “kullanın ama şehir merkezinde içmeyin” dediğini aktarıyor.

Komalên Jinên Ciwan sitesine konuşan Sêrt’li gencin söyleşisi şöyle;

– Her şeyden önce madde kullanımına nasıl başladın ve en önemlisi neden başladın?

Aile içi sıkıntılardan dolayı baskı yaşıyordum yoksulluk, işsizlik, parasızlık, arkadaş ortamında başladım sıkıntılar yaşadığımı gördükleri için, ‘İç rahtlarsın’ dediler bir defadan bir şey olmaz vs. bende merakıma yenik düşüp kullanmaya başladım

– Başladıktan sonra kendinde ne gibi değişimler gördün. Örneğin ailenle, arkadaş çevrenle ilişkilerinden ne gibi bir değişim oldu?

Başladıktan sonra kilo kaybı unutkanlık hafıza kaybı, iştah kesilmesi, uykusuzluk, uyku düzeni bozulması, sağlık düzenim çok bozuldu kullanmaya başladıktan sonra eve gidememe evdekilerle tartışma psikolojik sıkıntılardan dolayı herkese ters tepki veriyordum şiddette meyilliydim herkesi düşmanımmış gibi
görüyordum ailem dahi bana zarar verecekmiş gibi hissediyordum.

– Madde kullanımı için gerekli maliyeyi nereden sağladın? Polisin seni yakalamasından tedirgin oldun mu ? Ya da nasıl yaklaştılar daha açık sormak gerekirse engellemek adına bir çabaları oldu mu?

İlk kullanmaya başladığım zaman çalışıp kazandığım paranın hepsiyle madde alıyordum madde kullanmaya başladıktan sonra işimi kaybettim ondan sonra hırsızlık, gasp vs. tüm kötü yolları denemeye başladım madde almak için. Polisler tarafından gözaltına alındım ilk alınmamdan çok tedirgin oldum hayatımın dört duvar tarafında çürüyeceğini düşündüm özgürlüğümün biteceğini düşündüm. Polisin gözaltına aldığı zaman küfür hakaret ettiklerinde bizde karşılık verince darp edildik hastaneye gittiğimizde darp edildiğimizi söylememize rağmen darp raporu verilmedi. Polisler madde kullanmamızı engellemek adına hiçbir çabaları olmadı hatta bize kullanın ama şehir merkezinde içmeyin diyordular.

– Madde kullanımını bırakmayı düşündün mü? Ya da bıraktınsa, bırakma sürecin nasıldı? Sonrasında kendini nasıl hissettin?

Bırakma sürecim çok zor oldu psikolojik tedavi gördüm bedenim uyuşturucuya alışık olduğu için hep kullanasım geliyordu. Kendimi kaybedip boşlukta hissediyordum saldırgan biri olmuştum, bırakma sürecinde tamamen bıraktıktan sonra başta da bahsettiğim sağlık sorunlarımın hepsi düzeldi ama unutkanlık kalıcı oldu bende uyuşturucudan kurtulduktan sonra sosyal ortamlara girdim
yeniden doğduğumu hissettim tekrardan çalışmaya başladım. Geride bıraktıklarımdan ders aldım daha büyük bir özgüven ve zevkle kendimi işime aileme hayatıma adadım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz