PYD: KDP’nin gerillaları hedef alması bir suç ve komplodur

0
146

Demokratik Birlik Partisi (PYD), KDP’nin Xelifan’da gerilla güçlerine karşı işlediği suça ilişkin açıklama yaptı.

PYD açıklamasında, şehit düşen gerillaların Kürt halkını onurunu Türk devleti ve DAİŞ’e karşı koruduğuna dikkat çekerek, gerillanın Kürdistani olduğunu iddia eden bir parti tarafından hedef alınmasının Kürt halkına dönük bir suç ve komplo olduğunu belirtti.

Kürt halkının kalkanı olan gerillanın dört parça Kürdistan’ı savunduğu ve halkı için canını feda ettiğinin kaydedildiği açıklamada, KDP’nin bu olayla birlikte işgalci Türk devletiyle ortak olduğu, Türk devletinin Kürtlerin varlığına ve kimliğine dönük işlediği suçları meşrulaştırdığı vurgusu yapıldı.

Açıklamanın devamında; “PYD olarak halkımıza dönük planlanan bütün komploların karşısında duracağız. KDP’nin Türk devletiyle işbirliğini reddediyoruz. Kürt saflarını zayıflatan bütün yaklaşımların karşısındayız” denildi.

 ‘ŞENGAL HALKININ İRADESİNİ KABUL ETMEMEK YENİ BİR SOYKIRIM HAZIRLIĞIDIR’

Kürt partilerini gerillalara yönelik bu tür saldırılara karşı birleşmeye çağıran PYD, komploya karşı duruşu ulusal ve Kürdistani görev olarak nitelendirdi.

PYD, KDP’nin Şengal Özerk Yönetimi’ne saygı duymadan Şengal’e girme girişimine işaret ettiği açıklamasında, “Bu girişim halkımıza yönelik bir komplonun parçasıdır. Şengal’e karşı 74 emir verildi. Yüzyıllardır ilk kez kendi kendini yönetebiliyor” dedi.

Şengal halkının, idaresinin ve güvenlik güçlerinin iradesinin reddedilmesinin yeni bir soykırım zemininin yaratılması anlamına geldiğini teyit eden PYD, Şengal halkını desteklediğini belirterek özerk yönetim ve güvenlik güçlerini savunmanın hakları olduğunu kaydetti.

PYD, Kürt güçlerini ve kazanımlarını savunmanın Kürdistan’ın dört parçasındaki siyasi güçler tarafından yerine getirilmesi gereken ulusal bir görev ve tarihi bir sorumluluk olduğuna dikkat çekerek, Şengallileri desteklemeye çağırdı.

Şengal’e yönelik saldırıların Kürtlerin varlığına yönelik bir saldırı olduğunun altını çizen PYD, Şengal halkının direnişini selamladı.

PYD açıklamasının sonunda, Türk devletinin KDP’nin işbirliğiyle Kürt halkının varlığına dönük planladığı komplonun boşa çıkarılması çağrısı yaptı. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here